Utwory wybrane. T.1. Opowiadania

Wydawnictwo: Czytelnik
8307019931
Omnikoron

Pierwszy tom "Utworów wybranych" Marka Hłaski. Charakterystyczny styl, tematy, które rozwijane będą w powieściach. Znajdziecie tam opowiadania: "Pętla", "Pierwszy krok w chmurach", "Śliczna dziewczyna" i wiele innych klasycznych już dzisiaj tekstów.

fiNka | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Pamiętam, ze jako nastolatka zaczytywalam sie twórczością Marka Hłaski. Dziś, przy okazji przeprowadzki wygrzebalam mojego starego, rozlatujacego sie Hlaske na dnie jakiegoś kartonu i z niejaka obawa postanowiłam wrócić do jego twórczości. Z obawa - bo nie chciałam aby moje młodzieńcze zafascynowanie nie przetrwało próby czasu.
Cóż mogę powiedzieć, po 25-ciu latach wciąż jestem zafascynowana. Ja wiem, ze czasy juz nie te, ze wszystko sie zmieniło, ale pomimo tego wciąż czuje to co czułam czytając M.H. po raz pierwszy. Dla mnie Hłasko był, jest i pozostanie na zawsze jedyny w swoim rodzaju.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Niestety, idol moich młodzienczych lat nie przetrzymał proby czasu. Wątpię, czy ktoś nazwie go dzisiaj "polskim Hemingwayem'; a i kult Hemingwaya kult już nie taki. Ponadto młodzi nie są w stanie zrozumieć specyfiki tamtych lat

ersonasolidna | 2013-11-30
Przeczytana: 30 października 2013

Hłasko jest jedyny w swoim rodzaju. Szarość PRLu przedstawiona w sposób aż do bólu dołujący. Jedyny zarzut: pewna powtarzalnosć poruszanych tematów.

Karolina | 2012-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 maja 2012
sekretna | 2016-07-27
Na półkach: 2016, Przeczytane

Tak samo jak jeden z przedmówców, czytałam Hłasko rozwlekle i wręcz lubiłam zostawić sobie czas na przemyślenia. Przede wszystkim w tym zbiorze uderzyło mnie to na jakiej zasadzie zbudował on większość tekstów, które najbardziej mi się spodobały - budował historie a na koniec wywracał wszystko do góry nogami w jej zakończeniu. Wszystkie pomysły na historie, które noszę w głowie są zawsze oparte o tę zasadę, ale nie umiałabym tego tak napisać jak on. Te opowiadania dały mi wiele wzruszeń i wiele powodów do zaprzestania krytyki własnej wrażliwości, bo Hłasko pokazał, że można ją pięknie wykorzystać.

Nawet "Baza Sokołowska" na którą większość osób narzeka, była opowiadaniem, w którym mimo absolutnego braku zainteresowań z mojej strony taką tematyką, umiałam coś dla siebie odnaleźć. To świadczy o poziomie Autora. Najbardziej do gustu przypadły mi "Pętla", "Śliczna dziewczyna" i "List".

Kończąc już, tak jak niestety jeden z przedmówców, ja także naraziłam się bibliotece przetrzymując...

emilciamilcia | 2016-02-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Opowiadania są ponadczasowe. Poruszają wciąż aktualnie problemy, zmuszają do refleksji, zachwycają, jedne bawią, inne smucą, jeszcze inne uczą.
Do mnie trafiają bardzo mocno i z wielką ochotą często do nich wracam.
Polecam.

"Człowiek jest biedny i słaby, i nic zupełnie nie znaczy. Płynie się tygodniami i tygodniami człowiek się dręczy. Potem jest port i wszystko, czego człowiek pragnął, okazuje się po prostu śmieszne, okazuje się, że i bez tego można żyć doskonale. A potem znów się płynie."

Łukasz | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Nie umiem oceniać takich zbiorów. Czytałem długo. I mam nadzieję, że nie zabulę zbyt wiele za przetrzymywanie tej książki w swoich łapach dłużej, niż pozwala na to regulamin suwalskiej biblioteki. Hłaskę lubię czytywać rozwlekle.

@edit: Zabuliłem pięć ziko, ale spytałem: i okazuje się, że kasa pójdzie na powiększanie repertuaru biblioteki, więc nie ma czym się przejmować. To tylko cena jednego browara. Niemal jak za "Gold Star"...

Savage44 | 2015-11-22

Dzieło Mistrza.
Nie jeden raz czułem się wstrząśnięty do głębi realnością jaką kreują słowa Mistrza w Opowiadaniach. Cały ten brud świata, słabość ludzi niemal dotykają podczas czytania.
Oszczędność formy, właściwie nawet skromność, która mimo to doskonale oddaje charaktery i psychologię... Hłasko kreuje świat, w który można uwierzyć i którym można zafascynować się, zasmucić i zmartwić, jakby był naszym własnym.

Lena | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Co prawda, nie przeczytałam wszystkich opowiadań, ale po kilkunastu mogę stwierdzić, że są bardzo dobre. Hłasko nie pisał błahych historyjek, ale historie, które dają do myślenia i szybko się o nich nie zapomina.

Katarzyna | 2011-03-07
Przeczytana: 25 maja 2012