folklor, internet
estr

FOLKLOR W DOBIE INTERNETU to zbiór studiów i komunikatów, poświęconych różnym przejawom folkloru współczesnego, antropologii Internetu oraz kwestiom związanym z zastosowaniem technik komputerowych w zbieraniu, archiwizowaniu i analizowaniu materiałów etnograficznych i folklorystycznych. Zaprezentowane tu prace układają się w trzy zasadnicze wątki. Pierwszy tworzą rozważania na temat przekazów...

Zaprezentowane tu prace układają się w trzy zasadnicze wątki. Pierwszy tworzą rozważania na temat przekazów ustnych i medialnych (kawały, anegdoty studenckie, opowieści wierzeniowe i mirakularne, zwierzenia czytelników gazet, słowne zabawy dziecięce), ich funkcji i różnorakich uwarunkowań, jakim podlegają w kulturze współczesnej. Drugi nurt to analizy różnego rodzaju zjawisk społecznych funkcjonujących w przestrzeni wirtualnej, np. blogów, folkloru internetowego i jego rozmaitych form (łańcuszki szczęścia, wirtualne kartki z życzeniami, usługi magiczne), społeczności fanów muzyki folkowej i miłośniczek robótek ręcznych. Trzeci wątek tworzą teksty informujące o zrealizowanych, prowadzonych bądź planowanych projektach w zakresie zastosowania nowoczesnych środków technicznych, w tym Internetu, w badaniach folklorystycznych i etnologicznych.

koralowadama | 2013-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok