Coalescent

Okładka książki Coalescent Stephen Baxter
Okładka książki Coalescent
Stephen Baxter Wydawnictwo: Victor Gollancz Cykl: Destiny’s Children (tom 1) fantasy, science fiction
Destiny’s Children (tom 1)
Victor Gollancz
2004-06-10
2004-06-10

Coalescent jest nietypową powieścią jak na Stephena Baxtera, do którego przyzwyczailiśmy się w polskich tłumaczeniach. To pierwszy z czterech tytułów z serii Dzieci przeznaczenia, na którą polscy wydawcy jeszcze nie zwrócili uwagi.

W Coalescent autor rozpatruje jedną z możliwych dróg, jaką ludzkość mogłaby podążyć, by stworzyć cywilizację bardziej niezwykłą niż ta, którą obecnie tworzymy (z punktu widzenia pisarza science fiction, obecna może wydawać się zbyt trywialna...).

Pomysłem, który rozwija się w zalążek kosmicznej egzotyki jest tytułowa koalescencja (którą, jak sugeruje nam autor, na poziomie społecznym odkryły już owady). Pomysł ciekawy, przedstawiony w sposób, który sugeruje możliwość realizacji nawet przez współczesną ludzkość, z typową dla autora wnikliwością zagadnienia - tym bardziej trudną, że dotyczy możliwości niezbadanych zakamarków ludzkiej natury.

Nie jest łatwo zapełnić ponad pięćset stron historią science fiction (bo do fantasy raczej tego tytułu nie zaliczymy) bez podróży galaktycznych i międzygwiezdnych wojen. Akcja toczy się powoli – ale wygląda no to, że specjalnie, bo dzięki temu stopniowo oswajamy się z faktem, że nic nie jest oczywiste. Nawet to, jakim obecnie możemy być zalążkiem niezwykłych i fantastycznych (w sensie egzotyczności) cywilizacji.

Dodaj cytat z książki Coalescent