rozwiń zwiń

Usta pełne kamieni

Okładka książki Usta pełne kamieni
Kang CzholhwanPierre Rigoulot Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Les aquariumus de Pyongyang
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Data 1. wydania:
2006-02-09
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7391-849-3
Tłumacz:
Jerzy Kierul
Tagi:
Korea reżim obozy
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
345
120

Na półkach:

Bardzo ciekawa lektura, napisana stylem podobnym nieco do ,,Medalionów'' Zofii Nałkowskiej. Pozycja ma charakter reportażu, zwięźle relacjonując poszczególne zdarzenia, składające się na przeżycia narratora: od szczęśliwego dzieciństwa w Phenianie, poprzez traumę obozu Yodok, pobyt w Chinach, aż do dotarcia do Korei Południowej. Narrator sięga jednak wstecz, opowiadając o życiu swoich dziadków w Japonii, gdzie byli emigrantami, a dziadek miał dobrze prosperujące przedsiębiorstwa. Jednak za zdecydowaną namową babki narratora, wracają do ojczyzny. Dowiadujemy się przy tym o prężnej działalności Chosen soren (Federacja Rezydentów Koreańskich w Japonii), która promowała wyjazd do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, kusząc mirażami szczęśliwego życia, pod opiekuńczymi skrzydłami Kim Ir Sena. Babka opowiadającego, ideowa komunistka, była aktywną działaczką tej organizacji.
Z początku wiodą dostatnie życie, ale pętla policyjnego państwa zaciska się coraz mocniej. Aż w końcu znika dziadek, niedługo potem cała rodzina, po wielogodzinnej rewizji, zostaje zesłana do baraków w Yodok.
Reportaż przynosi świadectwo dorastania w obozie, nieludzkiego traktowania więźniów, a przez to ideologicznej korozji systemu, narastania niechęci do Umiłowanego Przywódcy.
Pozycję warto zestawić z ,,Dziewczyną o siedmiu imionach'' Hyeonseo Lee (polskie wydanie w dwa tysiące piętnastym). U niej brak jednak świadectwa z działalności obozu Yodok. Ale są i podobieństwa: Chiny, jawiące się północnym Koreańczykom jako oaza wolności, sceptycyzm niektórych południowych Koreańczyków. Obraz wszechogarniającej korupcji, przeżerającej każdą dziedzinę życia. Zupełna niewydolność systemu. Te dwa reportaże wzajemnie się dopełniają, choć Hyeonseo Lee uciekła z KRL-D w czasie klęski głodu, więc utwory dzieli pewien dystans czasowy. Relacja Lee ma charakter bardziej literacki, Kang stworzył typowy reportaż, dokumentując zbrodnie systemu.
Bardzo ciekawa lektura, pouczająca o granicach człowieczeństwa. Wstrząsające o relacje o biciu dzieci przez ,,nauczycieli", czasem do utraty przytomności, zmuszaniu dzieci do pracy w kopalnianym chodniku, gdzie parę godzin wcześniej uległy wypadkowi, a ich koledzy zginęli przywaleni urobkiem, czy - szczególnie wstrząsający - obraz karceru, gdzie więzień przebywał bez możliwości poruszania się.

Bardzo ciekawa lektura, napisana stylem podobnym nieco do ,,Medalionów'' Zofii Nałkowskiej. Pozycja ma charakter reportażu, zwięźle relacjonując poszczególne zdarzenia, składające się na przeżycia narratora: od szczęśliwego dzieciństwa w Phenianie, poprzez traumę obozu Yodok, pobyt w Chinach, aż do dotarcia do Korei Południowej. Narrator sięga jednak wstecz, opowiadając o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    367
  • Przeczytane
    247
  • Posiadam
    22
  • Korea Północna
    11
  • Chcę w prezencie
    7
  • Korea
    6
  • Literatura faktu
    5
  • Biblioteka
    3
  • Ulubione
    2
  • 2013
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Usta pełne kamieni


Podobne książki

Przeczytaj także