Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?

Okładka książki Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?
Pierre Bayard Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej językoznawstwo, nauka o literaturze
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Tytuł oryginału:
Comment parler de livres qu’on n’a pas lu?
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031546
Tłumacz:
Magdalena Kowalska
Tagi:
czytanie Bayard
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
280 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
662
153

Na półkach:

Gdyby autor na siłę nie próbował pokazać, jak bardzo on ma rację to byłaby to pozycja godna najwyższej uwagi.
Krótko i na temat - dlaczego ten pan jest fałszywym zerem z którego nie powinno się słuchać? Przypomnę tym którzy czytali ( O ZGROZO!!!) z uwagą ( COOOO !??) - na początku autor powiedział mniej więcej "wcale nie trzeba znać biografii pisarza aby lepiej zrozumieć jego utwór" - czytanie biografii było dla niego kolejną zbyt wymagającą lekturą, więc podważał nieprzyjemny pogląd aby nie wyjść na leniucha (popierał to między innymi słowami Prousta który mówił, że podczas pisania wypowiada się nie "on sam" tylko jakaś inna "wersja jego samego" )
Natomiast pod koniec książki, gdzie przytacza przykłady, pisze o tym, jak jakiś facet rozmawia z komputerem (ten później okazał się człowiekiem) i krytykuje swojego kolegę z uniwersytetu, jakoby on nie zasłużył na jakąś tam nagrodę. I NAGLE OKAZUJE SIĘ, ŻE ON MOŻE WYDAWAĆ OPINIĘ O KSIĄŻCE GDY ZNA AUTORA I TO NA SAMEJ PODSTAWIE OPINII O CZŁOWIEKU = innymi słowy, jeśli chodzi o czytanie czegoś więcej to nie trzeba nic wiedzieć o autorze ale jeśli można czytać mniej (co mu pasuje) to wręcz wskazane jest wydawanie opinii o książkach na podstawie tego co myślimy o samym pisarze = ten pan naciąga argumenty tak żeby poprzeć swoją tezę i ma to gdzieś, że one wzajemnie się wykluczają.
Takich zabawnych absurdów w książce jest o wiele więcej, więc nie ma sensu ich wypisywać - "kto ma uszy niechaj słucha" i sam się dowie.
Najzabawniejsze jest fakt, jak autor argumentuje "ostatecznie" swoją tezę, że nie trzeba czytać aby coś o książce mówić (czyli jakby wiedzieć). OTÓŻ jeśli inni o niej mówią do nas to my coś się o takiej pozycji dowiadujemy i możemy co nieco sobie wyobrazić. I to doskonale widać w jaki sposób został napisany ten esej. 90% to przytaczanie słów innych ludzi - żeby wyglądało mądrzej. "Hmm napiszę coś o psychologii to przytoczę Freuda...." a potem przedstawił poglądy innych ludzi np. Oskara Wilde. Doskonale widać co robi z ludzi wyrabianie opinii na podstawie jakiś skrótowców.

Gdyby autor na siłę nie próbował pokazać, jak bardzo on ma rację to byłaby to pozycja godna najwyższej uwagi.
Krótko i na temat - dlaczego ten pan jest fałszywym zerem z którego nie powinno się słuchać? Przypomnę tym którzy czytali ( O ZGROZO!!!) z uwagą ( COOOO !??) - na początku autor powiedział mniej więcej "wcale nie trzeba znać biografii pisarza aby lepiej zrozumieć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    935
  • Przeczytane
    375
  • Posiadam
    66
  • Chcę w prezencie
    21
  • Ulubione
    20
  • Teraz czytam
    17
  • Książki o książkach
    7
  • 2018
    6
  • Biblioteka
    5
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
    5

Cytaty

Więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także