Społeczeństwo feudalne

Okładka książki Społeczeństwo feudalne
Marc Bloch Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
499 str. 8 godz. 19 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Société féodale
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
499
Czas czytania
8 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
8306028651
Tłumacz:
Eligia Bąkowska
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

To obszerne opracowanie dziejów społeczeństwa Europy Zachodniej w wiekach IX-XII stanowi do dziś klasyczne ujęcie tematu i mimo upływu 80 lat od pierwszego wydania jest wciąż ważnym punktem odniesienia w badaniach nad feudalizmem. M. Bloch, jeden z twórców szkoły Annales, która doprowadziła do wielkich przemian w historiografii XX stulecia, patrzył na dzieje w perspektywie długich procesów, związków międzyludzkich, długiego trwania różnych systemów i sposobów działania. Wskazał na wiele istotnych dla istnienia społeczeństwa feudalnego wyróżników, był w stanie zarówno stworzyć szeroką panoramę, jak i skupić się na szczegółach i różnicach między różnymi krajami. Dzięki tej książce można dużo lepiej zrozumieć dzieje Europy pokarolińskiej, powstanie jej państw sukcesyjnych, wreszcie powstanie i upadek instytucji wasalstwa. Warto też podkreślić, że praca jest bardzo udana pod względem narracyjnym i dobrze się ją czyta.

Jedyną większą wadą, na którą zwrócił uwagę w przedmowie H. Samsonowicz, jest całkowite pominięcie świata słowiańskiego będącego przecież istotnym punktem odniesienia i zdecydowanie lepszym tłem dla komparatystyki historycznej niż państwa Dalekiego Wschodu przywoływane wielokrotnie przez Blocha. Ponieważ Autora interesuje najbardziej Francja, partie poświęcone temu państwu są najbardziej szczegółowe i w moim odczuciu lektura "Społeczeństwa feudalnego" bardzo pomaga w zrozumieniu dziejów tego państwa w czasach ostatnich Karolingów i pierwszych Kapetyngów. Wizja średniowiecza przebijająca się z tej książki jest wprawdzie dość pesymistyczna, ale wypada się z Blochem zgodzić, że był to okres o niezwykłej wadze dla dziejów naszego kontynentu i że pewne kluczowe elementy naszej cywilizacji są bardzo mocno zakorzenione właśnie w epoce "pierwszego feudalizmu".

Tomasz Babnis

To obszerne opracowanie dziejów społeczeństwa Europy Zachodniej w wiekach IX-XII stanowi do dziś klasyczne ujęcie tematu i mimo upływu 80 lat od pierwszego wydania jest wciąż ważnym punktem odniesienia w badaniach nad feudalizmem. M. Bloch, jeden z twórców szkoły Annales, która doprowadziła do wielkich przemian w historiografii XX stulecia, patrzył na dzieje w perspektywie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    256
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    27
  • Historia
    23
  • Średniowiecze
    18
  • historia
    4
  • Ulubione
    3
  • Historia powszechna
    2
  • Chcę kupić
    2
  • Średniowiecze powszechne
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Społeczeństwo feudalne


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne