1. Taha Husejn: Kasim 2. Mahmud Tajmur: Pocałunek za pięć piastrów 3. Mahmud Tajmur: Hagg Szalabi 4. Mahmud Tajmur: Szejch małego meczetu 5. Mahmud Tajmur: Ofiara została dokonana 6. Jahja Hakki: W przychodni 7. Mahmud al-Badawi: Niewidomy muezzin 8. Lutfi al-Chuli: Badawi Efendi i jego wspólnik 9. Nagib Mahfuz: Tyran 10. Nagib Mahfuz: Szejch Za'balawi 11. Amin Jusuf Ghurab: Bransolety...

1. Taha Husejn: Kasim
2. Mahmud Tajmur: Pocałunek za pięć piastrów
3. Mahmud Tajmur: Hagg Szalabi
27. Sa'd Makawi: Mętna woda
28. Iama'il Habruk: Przenaczenie

marfie | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Wspaniałe opowiadania, które brzmią jak te z 1001 nocy tylko w wersji współczesnej.Można ją potraktować jako I cześć innych opowiadań: "Ziemi smutnej pomarańczy". Godne polecenia. Akcja opowiadań osadzona w XX wieku w Egipcie: Kair i wioski Górnego Egiptu. Klasyka dla wytrawnych. Dobrze się je czyta, ale wymagają skupienia na treści. Przytoczone historie na długo pozostają w pamięci.Praktycznie każde opowiadanie zakończone jest morałem, jakimś wnioskiem lub przestrogą.
Dla osób, które pasjonuje literatura Nagiba Mahfouza. Polecam również dla porównania przeczytać znakomitą książkę Salwy Bakr: "Złoty rydwan".
Owocnego czytania !!!

Wiórek | 2010-09-26
Przeczytana: 26 września 2010

Jest to pierwsza książka, określana w bibliotece literaturą arabską, jaką czytałam. Genialna, pełna nostalgii za utraconym światem, pełnym kolorowych latarenek Mistrza Szafika, ryb ze stawu beka... To mieszanka tradycji, ubóstwa, irracjonalnych regół, "monstrum fatale" (które pomimo wieków nadal czuwa nad Egiptem...). Książka, która ma słodko-gorzki smak i chcę ją tak zapamiętać...

Ola | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2015

Nie skończyłam jeszcze tej książki, bo nie jest to zbiór opowiadań na jeden raz. Jednak sądzę, że mimo to mogę wystawić jej opinię. jest to bardzo interesująca podróż przez literaturę egipską, która w Europie jest wyjątkowo mało popularna. Proste, niejednokrotnie moralizatorskie historie stanowią świetną okazję do poznania kultury arabskiej.

Vinga | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2009