Okładka książki Literary Appropriations of Myth and Legend in the Poetry of Alfred Lord Tennyson, William Morris, Algernon Charles Swinburne and William Butler Yeats Ewa Młynarczyk
Ewa Młynarczyk Wydawnictwo: Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego
2024-01-18
2024-01-18

Zwykle czytam prace doktorskie osób, które z dumą mogą zaprezentować swój dorobek, pochwalić się recenzjami prac, wyjazdami, konferencjami, kolejnymi projektami. Wchodząc do Książki Ewy Młynarczyk wypisywałam kolejne rzeczy do pochwalenia, kolejne tematy, które mogłabym poruszyć z autorką, bo jest to praca fantastycznie napisana. Marzyło mi się nawet połączenie sił, ale okazało się, że to niemożliwe, bo autorka z powodu nagłej choroby zmarła nim wydano książkę, która jest tu pewnego rodzaju upamiętnieniem działalności naukowej Ewy Młynarczyk. Czy zatem ma sens pisania o niej? Oczywiście, że tak, bo to praca interesująca i ważna, dlatego mam nadzieję, że ukaże się też w języku polskim.
Autorka rozprawy doktorskiej napisała wiele artykułów naukowych, które możecie znaleźć na stronie Artykuły - Ewa Młynarczyk in memoriam (ewamlynarczyk.pl). Jej zainteresowania krążą wokół mitu, różnego rodzaju archetypów w literaturze z naciskiem na dzieła Alfreda Lorda Tennysona, Williama Morrisa, Algernona Charlesa Swinburne’a i Williama Butlera Yeatsa. Pojawiają się tu takie motywy jak legendy arturiańskie, upiorne ogrody, motyw miłości do dziewicy, wizje zaświatów, zawłaszczania i wzajemnego inspirowania się twórców. W jej pracach nie zabraknie tematyki społecznej, czyli przyglądania się formy rządów Camelotu. Autorka skłania nas do zadawania sobie pytania o to, co wiemy wiktoriańskich mitach i legendach, co one mówią o ówczesnym świecie i jakie wizje przeszłości kreują, w jaki sposób ich wizerunek ewoluował.
Napisana w języku angielskim praca wprowadza nas do świata wiktoriańskich i współczesnych teorii interpretacji mitów oraz legend, przekształcania motywów w wiktoriańskiej poezji brytyjskiej. Książka "Literary Appropriations of Myth and Legend in the Poetry of Alfred Lord Tennyson, William Morris, Algernon Charles Swinburne and William Butler Yeats" została przygotowana do druku na podstawie rozprawy doktorskiej Ewy Młynarczyk. Praca, napisana pod kierunkiem prof. G. Bystydzieńskiej, uzyskała pozytywne recenzje na krótko przed śmiercią Autorki.
W czasie lektury widzimy niesamowitą dbałość oraz otwartość autorki, a także jej rozległą i dogłębną wiedzę i umiejętność szerszego spojrzenia na wiele zagadnień. Książka literaturoznawcza jest interesującą podróżą przez znane motywy, pokazywania, w jaki sposób były przekształcane, jak funkcjonowały. Autorka wskazuje źródła inspiracji twórców, klimatu tworzenia oraz funkcjonowania różnorodnych archetypów w kulturze. Tytułowe literackie reinterpretacje mitów w prezentowanej poezji twórców epoki wiktoriańskiej skupiają się na kluczowych motywach, których korzenie sięgają starożytności greckiej, rzymskiej, a także celtyckich i nordyckich, przez co widzimy jak różne kręgi kulturowe prowadzą do powstania ciekawych obrazów, pozwalają na snucie opowieści o sprawach ważnych dla każdego człowieka. Powracają tu motywy towarzyszące ludzkości od początków istnienia kultury: motyw wędrówki, zmagania się ze słabościami, zaświatów i wykluczenia ze społeczeństwa. Pokazuje, w jaki sposób te źródła się dopełniały i ulegały przekształceniom.
Książkę polecam osobom czytającym po angielsku, zainteresowanych literaturą, motywami w niej funkcjonującymi, mitami, legendami, różnorodnymi wzorcami i ich przekształceniami w czasie. Całość napisana bardzo przystępnie i dopracowana. Wersja elektroniczna książki dostępna jest za darmo na stronie ewamlynarczyk.pl/ksiazka. Publikację można też kupić pięknie wydaną wersję papierową na aukcji charytatywnej Ewa Młynarczyk - Literary Appropriations of Myth and Legend in the Poetry 15057928570 - Charytatywni Allegro

Dawno nie miałem w ręce tak dobrze napisanej książki literaturoznawczej – chciałoby się powiedzieć, że dotycząc poezji, sama jest poetycka, ale to określenie dotyczyłoby raczej czegoś w rodzaju „ojczyzny ducha” Autorki, który przejawia się subtelnie w przemyślanym metrum, w którym prowadzi czytelnika przez opisywane zagadnienie. Praca Ewy jest bowiem analizą przedstawioną klarownie i precyzyjnie, dobrze umocowaną metodologicznie, a w podejściu do tematu wnikliwą i szeroką. Tytułowe literackie reintepretacje mitów w poezji poetów epoki wiktoriańskiej, które przedstawia na kanwie trzech kluczowych motywów, mają swoje korzenie w starożytnych ziemiach i akwenach greckich, rzymskich, celtyckich i nordyckich. Z oryginalnego ujęcia uniwersalnego tematu dobrze w takim przyjaznym wydaniu zaczerpnąć, warto polecić i miło posiadać we własnej biblioteczce, bo przyjemności z tej wciągającej lektury dostarcza też staranne edytorsko i graficznie wydanie papierowe.

Ewa, autorka książki, nie doczekała jej wydania. Zmarła przed obroną swojej pracy doktorskiej. Miałam ogromny zaszczyt przygotować tę książkę do druku. Wiem, że jest w niej zawarta cała miłość Ewy do literatury. To wciągająca – niczym powieść przygodowa – analiza trzech wybranych motywów wspólnych dla mitów i legend pochodzących z różnych kręgów kulturowych: wędrówki, zaświatów i wygnańca. Będzie wspaniałym prezentem dla anglistów, literaturoznawców, miłośników XIX wieku, romantyzmu i poezji angielskiej, mitoznawców, ludzi głodnych wiedzy i wrażliwych na piękno słowa. Wersję elektroniczną można pobrać za darmo na stronie ewamlynarczyk.pl/ksiazka. Można też kupić pięknie wydaną wersję papierową na aukcji charytatywnej, do czego z całego serca Państwa zachęcam! Małgorzata Ewa Skibińska

Ewa Młynarczyk Literary Appropriations of Myth and Legend in the Poetry of Alfred Lord Tennyson, William Morris, Algernon Charles Swinburne and William Butler Yeats Zobacz więcej