Meksyk. Szlakiem zdobywców

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poznaj Świat". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bernardinum
978-83-7823-081-6
Meksyk, Ameryka Łacińska
Matacz

Mirosław Olszycki, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książkowych esejów i powieści historycznej (m.in. "Peru", "Zdobycie Kanionu Colca", "Bramy Szeolu"), autor telewizyjnego programu podróżniczego oraz filmów dokumentalnych. Zrealizował wiele ekstremalnych wypraw w najdalsze zakątki świata, w tym (jako operator filmowy) wziął udział w zdobywczej wyprawie „Colca Condor 2008/2009” do najgłębszego kanionu na świecie - Kanionu Colca w Peru. Twórca Festiwalu Mediatravel.

Więcej: www.mediatravel.pl

"Meksyk. Szlakiem Zdobywców" to filmowa, pełna przygód i fascynujących uniesień podróż tropem hiszpańskich konkwistadorów, bo jakże inaczej można określić spotkanie z bogatą i wciąż tajemniczą cywilizacją Azteków, Olmeków, Majów, która na początku XVI wieku starła się w krwawym boju z chrześcijańską Europą. Fabularne i pełne napięcia opowieści, starają się przenieść Czytelnika myślami do czasów podboju, a więc do lat, kiedy to Hernán Cortés wraz z grupą śmiałków, zdołał obalić granice świata śródziemnomorskiego, stwarzając podstawy nowego porządku rzeczy.
Autor, wykorzystując miejscowe środki komunikacji, odważnie wkroczył do miejsc, gdzie nie docierają zwykli turyści. Takie miejsca jak Palenque, Sayil, Tikal, to tylko niektóre z nich. Filmując majańskie piramidy w Yaxchilan lub Indian Lacandon z Bonampak, przeprawiając się Rzeką Usumacinta do Gwatemali, ciągle zadawał sobie to samo pytanie: – Jak to jest możliwe, aby historia mogła potoczyć się takim torem?

źródło opisu: http://www.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://www.bernardinum.com.pl/

Iwona | 2014-09-20
Przeczytana: 10 lipca 2014

Książkę zaczęłam czytać przed wyjazdem do Meksyku i kontynuowałam już w Meksyku. Świetnie napisana pozwoliła mi lepiej rozumieć to co widziałam, to co mnie otaczało. Polecam!

Suerte | 2013-12-24

W swojej książce autor zabiera nas w interesującą podróż po Meksyku. Wraz z nim podążamy śladami Azteków, Majów, Zapoteków, czy Olmeków i odkrywamy niezwykle bogatą i tajemniczą kulturę tych cywilizacji. Docieramy do miejsc, o których nie przeczytamy w żadnym przewodniku. Autor idealnie przybliża nam również życie we współczesnym Meksyku, jednak całość jest ze sobą spójna i bardzo przyjemnie się ją czyta, widać, że pan Olszycki włożył sporo pracy w napisanie tej książki. To idealna pozycja dla fanów literatury podróżniczej.

Lukasz | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Jedna z pozycji obowiązkowych dla fanów literatury podrozniczej. Dla mnie dużym plusem książki jest to że pozatym że przenosi nas w dzisiejsza podróż po Meksyku śladami dawnych cywilizacji i tym co po nich ocalało, to umieszcza nas również w czasch Majów, Aztekow, Cortesa i całej reszty mniej znanych ogolowi, a jak istotnych. Uatwiajaca zrozumienie wieloplaszczyznowej kultury, wierzeń, oddziaływań i zależności. Miła, szybka i dobrze wydana lektura. Polecam

Oskar | 2013-09-11
Przeczytana: 10 września 2013

Książka Mirosława Olszyckiego to dla wielbicieli dalekich wypraw pozycja co najmniej wybitna, by nie pisać - obowiązkowa. Wspaniale przedstawiony Meksyk, zręcznie opisane państwo o niezwykłej kulturze i historii, rewelacyjny zapis podróży autora, uzupełniony o arcyciekawe opowieści i opowiastki z XVI wieku - to wszystko pozwala na podróż w przestrzeni oraz w czasie.

"Wpatrzony w panoramę leżącego u moich stóp miasta nacisnąłem przycisk nagrywania, aby uwiecznić na filmie to, co niegdyś Cortes mógł jedynie uwiecznić w swojej pamięci."

To tylko jeden z wielu fragmentów, w którym czytający może zamknąć oczy, na chwilę przerwać pogoń za kolejnymi wersami i wyobrazić sobie nieistniejące już miasto Tenochtitlan na jeziorze Texcoco. Może spróbować dostrzec to, co widzieli konkwistadorzy i jak oni w tamtym momencie - poczuć dreszczyk emocji.

Meksyk to kraj interesujący, zagadkowy, wciąż tajemniczy. Mirosław Olszycki doskonale to przedstawia, opisując dolinę Oaxaca, Monte Alban,...

Isadora | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Współczesny Meksyk to wyjątkowo barwny tygiel kultur, języków i tradycji sięgających korzeniami epoki prekolumbijskiej, będący spuścizną nieodmiennie tajemniczych i fascynujących cywilizacji Olmeków, Zapoteków, Tolteków, Majów czy najbardziej znanych - Azteków i tworzonej na ich zrębach kultury kolonialnej, której początek dała konkwista Hernana Cortesa.
Fantazyjne bogactwo meksykańskiej tradycji i różnorodność etniczna będąca efektem czterech tysiącleci burzliwej historii wprawiają w zachwyt, ale też w zagubienie i konsternację każdego, kto próbuje zgłębić ducha tego kraju i naturę jego mieszkańców. Czy w ogóle jest możliwe zrozumienie tej złożonej, przebogatej, unikalnej kultury?

Mirosław Olszycki, absolwent łódzkiej Filmówki, pisarz, podróżnik i operator filmowy, uczestnik wielu ekstremalnych wypraw w najdalsze zakątki świata (m.in. do kanionu Colca w Peru), zaprasza czytelnika w pełną wrażeń podróż po współczesnym Meksyku, meandrach jego historii, do najwspanialszych zabytków...