Cichy memoriał. Grybowska saga

Okładka książki Cichy memoriał. Grybowska saga Kamil Kmak
Okładka książki Cichy memoriał. Grybowska saga
Kamil Kmak Wydawnictwo: Libra PL, Stowarzyszenie SAGA Grybów albumy
albumy
Libra PL, Stowarzyszenie SAGA Grybów
2023-01-01
2023-01-01
Grybów SAGA Wielokulturowość Deskale Arkadiusz Andrejkow

Album wydany przez stowarzyszenie społeczników, mieszkańców Grybowa i okolic, którzy pragną przywołać pamięć o bogatej historii, życiu i mieszkańcach miasta Grybów i okolicznych wsi. A historia ta to przykład wielokulturowości, zmienności, współistnienia kultur, religii, krajobrazu tego kawałka Europy, gdzie przez lata żyli obok siebie, Polacy, Rusini-Łemkowie, Katolicy, Żydzi i Prawosławni.
Autorzy albumu od ponad 10 lat zbierają historię i opowieści z przyszłości, poszukują świadków, potomków, świadectw i pamiątek po mieszkańcach którzy zniknęli, przeminęli często w dramatycznych okolicznościach historii pisanej za ich plecami. Zwieńczeniem dotychczasowych prac jest album prezentujący z jednej strony murale i deskale z podobiznami dawnych mieszkańców Ziemi Grybowskiej namalowane przez Arkadiusza Andrejkowa ale przede wszystkim historię bohaterów tych obrazów, historię grup społecznych, religijnych i kulturowych na tle dziejów ostatnich 150 lat.
"Że ścian domów w Grybowie i okolicznych Górach Grybowskich patrzą na nas ludzie z bliższej lub odleglejszej przeszłości - dawni sąsiedzi, znajomi lub sąsiedzi i znajomi naszych rodziców i dziadków. Twarzą w twarz spotykamy Grybowian, którzy przeminęli, ale znowu są - jakbyśmy patrzyli przez portale do dawno minionych światów. Wydają się zadawać nam pytania o nietrwałość życia, o trwałość pamięci, i o sens przemijania, o kruchą granicę między między pamięcią i zapomnieniem, między śmiercią i nieśmiertelnością, o długowieczność lub elektryczność sztuki, o to, co dajemy i co odbieramy, o znaczenie i sens wspólnoty, o szacunek do innych, czy wreszcie to najbardziej palące pytanie - co znaczy być człowiekiem."

Ogromne wyrazy uznania dla SAGI za ich działania, troskę o pamięć i szacunek i za album i opowieści nadające sens i znaczenie naszej wielokulturowej tradycji.

Dodaj cytat z książki Cichy memoriał. Grybowska saga