Mira #2 #tata #miłość #domnabarce

Okładka książki Mira #2 #tata #miłość #domnabarce Rasmus Bregnhøi, Sabine Lemire
Okładka książki Mira #2 #tata #miłość #domnabarce
Rasmus BregnhøiSabine Lemire Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Mira (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mira (tom 2)
Mira. #husbåd #far #kærlighed
Dwie Siostry
2024-02-14
2024-02-14
Zuzanna Zywert

Okładka książki Mira #1 #przyjaźń #zakochanie #mójrok Rasmus Bregnhøi, Sabine Lemire
Mira #1 #przy... Rasmus Bregnhøi, Sa...

Ponownie mamy okazję być częścią życia Miry. Także i tym razem nie zabraknie trudnych momentów, chwil radości, ale i niepewności. Będzie o marzeniach i o tym, że czasami się one spełniają nieco inaczej niż to zakładaliśmy.

Przed Mirą trudny czas. Czas pełen zmian i nowych sytuacji. Razem z mamą i Joakimem przeprowadza się na barkę. To budzi w dziewczynce wiele wątpliwości. Czy odnajdzie się w nowym miejscu? Czy ktoś, oprócz nich, mieszka na wodzie?

Jednak to nie koniec. Mira ma się spotkać ze swoim tatą. Z jednej strony się cieszy, z drugiej jest pełna obaw. Zwłaszcza, że...tata nie wiedział o jej istnieniu. Dwa domy, dwie rodziny. Dziewczynka może liczyć na swoją rodzinę i przyjaciół, którzy są dla niej wsparciem. Czy to jednak wystarczy?

Jeśli macie ochotę na lekki, zabawny komiks, koniecznie sięgnijcie po ten. Nastoletnie rozterki, zmiany zachodzące w życiu każdego z nas zostały tutaj ujęte z nutką humoru, prosto i ciekawie. Forma komiksu i fragmentów pamiętnika spodoba się młodym czytelnikom.

Seria o Mirze to wzloty i upadki, marzenia, które czekają, by je spełnić, prawdziwe przyjaźnie i rodzinne spotkania. Nie zabraknie także i wzmianki o dorosłych, którzy w oczach nastolatków bywają czasem żenujący ;)

Super komiks

Super komiks

Często sięgacie po komiksy? Jeśli już mielibyście przeczytać, to o czym musiałby być?

Mira jest nastolatką. Młoda dziewczyna ma mamę, nie zna swojego taty, za to ma ojczyma. Ma też dwoje najlepszych przyjaciół. Jednak życie Miry zmienia się gwałtownie. Przeprowadzają się z mamą i Joakimem na barkę. Tam poznaje dziewczynkę, która praktycznie od razu staje się jej przyjaciółką. Poza tym Mira dowiaduje się, że jej ojciec żyje, ma nową rodzinę, syna i fakt, że go nie zna, wynikał głównie z zaborczości jej mamy oraz niefortunnego losu.

MIRA #2 #TATA #MIŁOŚĆ #DOMNABARCE to pięknie wydany komiks, który nie tylko jest fajnym sposobem na spędzenie wieczoru, ale traktuje o wielu nastoletnich sprawach, uczuciach, sytuacjach. Mira jest nastolatką, a na zaledwie 80 stronach przeżywa naprawdę sporo. Jest przestraszona, a jednocześnie szczęśliwa, że poznaje swojego ojca. Stara się spędzać czas z jego synem, a swoim bratem. Stara się, jak każda nastolatka, mieć dobre relacje z mamą, choć nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza jeśli do końca nie rozumie decyzji dorosłych. W tym jednym tomie bardzo dużo się dzieje. Widać, że Mira ma naprawdę barwne życie, które lubi, a z drugiej strony można się zastanowić, czy faktycznie tak dużo nowości na raz jej nie przytłacza. Bardzo polubiłam się z bohaterką. Jest tam kilka naprawdę kojących scen, np. Kiedy sieje słonecznik.

Cały komiks podzielony jest na podrozdziały, krótsze, dłuższe. Nie ukrywam, że śledziłam losy Miry z zapartym tchem. Chciałam wiedzieć, jak potoczy się jej pierwsze spotkanie z tatą, jak poradzi sobie w nowym miejscu zamieszkania, a także, czy jej stare przyjaźnie przetrwają, zwłaszcza w obliczu tej nowej. Mira jest mądrą nastolatką, którą warto poznać, dlatego serdecznie polecam Wam ten komiks. Zaznaczam, że jest to tom drugi, pierwszego nie czytałam, jednak nie czułam potrzeby, by go znać. Co ciekawe, na samym początku poznajemy postaci i autorka nieco przybliża je. Można odnieść mylne wrażenie, że niektóre wydarzenia są już za Mirą, jednak w trakcie czytania okazuje się, że nie.

Codzienne sprawy, wydające się błahymi dorosłym, istotne dla nastolatków.

Codzienne sprawy, wydające się błahymi dorosłym, istotne dla nastolatków.

„Dom na barce, tata, miłość” to już drugi tom komiksowej serii o przygodach Miry i jej zakreconej rodzinki. Naszą bohaterkę czekają naprawdę ogromne zmiany. Na początek: przeprowadzka do domu na barce, w którym będą teraz mieszkać razem z chłopakiem mamy, Joakimem. Mira go wręcz uwielbia! Zawsze ma mnóstwo ciekawych pomysłów na spędzania czasu, Mira może porozmawiać z nim o wszystkim i po prostu czuje, że ma w nim wsparcie, na każdym kroku.
Dziewczyna zastanawia się czasami, jak to jest, że zna go lepiej od swojego „prawdziwego” taty, którego w ogóle nie poznała?!
To, ma się wkrótce zmienić i Mira odczuwa całą karuzelę uczuć. Z jednej stronie odczuwa radość i szczęście, a z drugiej strony - wypełnia ją niepewność i strach. W końcu, ma pierwszy raz w życiu spotkać się ze swoim tatą...
Jaki on jest? O czym będą rozmawiać? Czy będzie chciał ją bliżej poznać?
Pytania kłebią się w jej głowie i wcale nie ma się co dziwić. Mira pozna tatę, ale także jego żonę i ich synka, czyli właściwie jej młodszego brata. Trudne emocje targają również mamą Miry, ponieważ po latach musi stanąć „twarzą w twarz” z byłym partnerem i zachować zimną krew, żeby bardziej nie stresować córki. W jej głowie igrają myśli, niczym parzące ogniki. Bo co, jeśli Mira zechce zamieszkać z tatą?

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać niezwykłe pepypetie Miry! Temat rodziny patchworkowej jest mi znany „od podszewki”, bo sami taką tworzymy. Tutaj mamy poruszony ten delikatny i trudny temat, ale w sposób ujmująco humorystyczny i po prostu... prawdziwy. Widzimy tutaj uczucia i emocje, które towarzyszą Mirze, jej mamie i reszcie bohaterów, w zupełnie nowej sytuacji. Naprawdę jestem szczęśliwa, że pojawił się taki komiks, który pokazuje i uchyla mały skrawek tego zawiłego i niezwykłego świata, jakim jest funkcjonowanie w rodzinie patchworkowej. Będzie to pozycja idealna dla starszych dzieci i młodszej młodzieży, a nawet dla dorosłych.

Zazwyczaj wzbraniam się przed segregowaniem książek dla dzieci na "dziewczęce" i "chłopięce", bo w większości przypadków są uniwersalne i każde dziecko może znaleźć w nich coś dla siebie. Nie da się jednak ukryć, że pewne historie w pewnym wieku bywają bliższe dziewczynom niż chłopakom, co wcale nie znaczy, że są zarezerwowane dla kogokolwiek. I tak było z komiksem Mira Sabine Lemire i Rasmusa Bregnhoi, którego "miłosna" tematyka mogła - w moim odczuciu - częściej zainteresować młode czytelniczki niż czytelników. Jednak drugi tom, mimo dziewczęcej bohaterki, dotyka znacznie bardziej uniwersalnych tematów. Ale uwielbiam go tak samo jak pierwszą odsłonę.

Autorka rewelacyjnie wykorzystuje hashtagi w funkcji podtytułów swoich komiksów. Pozwalają one zorientować się, jakich tematów dotyka dana część, a jednocześnie nawiązują do Instagrama, na którym swój profil prowadzi Mira. I tak w pierwszej części mieliśmy #przyjaźń #zakochanie #mójrok, a w drugiej odsłonie #tata #miłość #domnabarce Bo to właśnie te trzy tematy zaprzątać będą głowę Miry najbardziej.

Komiks świetnie wyraża ciekawość dziecka, które nigdy nie poznało swojego ojca i bardzo chce się o nim więcej dowiedzieć, a także portretuje nawiązywanie relacji. W prosty, ale szczery sposób pokazuje zarówno jasne strony tej sytuacji, jak i pewne problemy, których nastręcza, także ze strony mamy, która dotąd była jedynym rodzicem w życiu dziecka. To bardzo ciekawy i ładnie poprowadzony wątek, z którym komiks radzi sobie nie gorzej od powieści obyczajowej.

Oprócz tego mamy wspaniałą przygodę, jaką jest przeprowadzka do domu na barce, oraz tworzenie nowej rodziny i życie z partnerem mamy. Jest tu w relacjach rodzinnych wiele ciepła i dobrych emocji, ale bez niepotrzebnego lukru. Część czytelników zapewne odnajdzie się też w wątku dotyczącym nowej znajomości Miry i zazdrości jej "starej" przyjaciółki, która czuje się zagrożona.

To jeden z tych komiksów, który łączy uniwersalne i ważne tematy z lekką formą i okraszoną humorem fabułą. Jednak ten humor nie obśmiewa dziecięcych problemów, a raczej w zabawny sposób ukazuje świat dorosłych widziany oczami dziecka. W tym wszystkim nie ginie esencja historii i prawdziwe, czytelne dla odbiorcy emocje.

Sabine Lemire wymyśliła naprawdę świetną historię, która z czułością i wnikliwością spogląda na dziecięce problemy i towarzyszące im emocje. Do tego przedstawia je w sposób budzący sympatię, szczerze, prosto, ale i poruszająco. Młodzi odbiorcy stają się przyjaciółmi Miry i mogą żywo przeżywać jej osobiste dylematy, szukając w tych emocjach cząstki siebie. A moje wewnętrzne dziecko odnajduje się w tej historii niezgorzej :-D

• 2024 Gucio
  • Dwie Siostry