Rozprawa o metodzie

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Seria: Wielkie dzieła filozoficzne
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Le discours de la méthode
kartezjusz, myślenie, filozofia
filozofia i etyka
agasta

Inne wydania

Rozprawa zawiera praktyczne i uniwersalne reguły myślenia, którymi powinniśmy się kierować w dochodzeniu do prawdy. Za początek wszelkiej prawdziwej filozofii uznaje ona zwątpienie we wszelkie dotychczasowe twierdzenia, by przyjąć to tylko, w co zwątpić nie można, co jawi się rozumowi jasno i wyraźnie. Takim niepodważalnym twierdzeniem filozoficznym, punktem archimedesowym nauki Kartezjusza, jest słynne cogito, ergo sum - myślę, więc jestem.

Kamil Szaładziński | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Podwaliny nowożytnego myślenia, które obaliły zmurszałe mury scholastyki. "Myślę więc jestem", ktoś powie, że to równie odkrywcze jak "wiem, że nic nie wiem". Jednak po przeczytaniu tego krótkiego traktatu, człowiek inaczej patrzy na świat i nie jest już pewny siebie i swoich założeń.

"Rozsądek jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej rozdzielona, każdy bowiem sądzi, że jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają".

gorzka | 2011-02-18
Przeczytana: 2002 rok

Jeśli ktoś jest ciekaw poglądów Kartezjusza, zdecydowanie powinien sięgnąć do jego sztandarowego dzieła. W przeciwieństwie do książek większości uczonych i filozofów, "Rozprawa" Kartezjusza jest krótka, i nietrudna do zrozumienia. Każdy kto ma odwagę i ciekawość czytania książek filozoficznych bez obaw może zagłębić się w tej lekturze. Znajduje się w niej odpowiedź na pytanie: co to dokładnie znaczy: "Myślę, więc jestem?".

Paweł | 2011-12-24

"drzemka dogmatyczna"

Według Boya- Żeleńskiego był Kartezjusz przedstawicielem mocnego uderzenia. Tak oto odrobinę żartobliwie rekomendował ów tłumacz "Rozprawę o metodzie" René Descartesa:

"Przyszedł Descartes. Jednym uderzeniem pięści zwalił cały ten spróchniały gmach autorytetu i sylogizmów, i uczyniwszy tabula rasa, począł budować sam od nowa."*

Czy szukanie prawdy w naukach jest naczelnym zadaniem filozofów to rzecz, którą można rozważyć przy innej okazji. Jednakże czym innym i jakimże poszukiwaniem mogło być dla Kartezjusza odnajdywanie racji dla swej wiary. Pewna rewolucyjność "Rozprawy o metodzie" jest dostrzegana przez zainteresowanych już na nieco innych zasadach aniżeli punkt widzenia autora. Pojawienie się Kartezjusza zaznaczyło się manifestacją pewnego rozdarcia. Dualizm duszy i ciała jaki ów myśliciel wywiódł w swoich naukach stał niejako w opozycji wobec fundamentalnych prawd Arystotelesa. Przyczyniło się to do niechęci Kościoła w odniesieniu do osoby Descartesa,...

Tomasz | 2012-08-07
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: lipiec 2012

Chcesz samodzielnie poznawać prawdę i mieć pewność, że jest prawdziwa? - Polecam Kartezjusza

"Po co mam szukać sam prawdy, przecież inni ją szukają. Ja mogę w tym czasie zarabiać pieniądze" - polecam większy telewizor

Bandziorno | 2016-10-25
Przeczytana: 24 października 2016

Traktatu, który dał podwaliny pod metodę naukową i stanowi jeden z wyraźnych kamieni milowych w rozwoju naszej cywilizacji, ciężko mi ocenić niżej niż jako "wybitny". Jestem pod głębokim wrażeniem, że twórca geometrii analitycznej, człowiek tak głęboko zafascynowany wszystkim co go otaczało, miał w sobie tyle skromności, by na każdym kroku zaznaczać: "mogę się mylić", "jeśli ktoś znajdzie błąd, proszę mi go wytknąć". Jego apel, by poprzez eksperymenty dochodzić praw przyrody i przez to szukać nowych rozwiązań medycznych i technologicznych, nie stracił ważności do dzisiaj.
Polecam! Nie jest to obszerna lektura, więc dużo czasu nie zajmie. Może sprawić trochę problemów zmaganie się z dziesięciokrotnie złożonymi zdaniami, ale naprawdę warto.

Olaf | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Klasyk. Filozof, pragnął zburzyć i obudować naukę, na nowo, po swojemu. Co prawda idea szczytna, a zamysł oryginalny, jednak historia filozofii nowożytnej pokazała, że człowiek zasadą wszechrzeczy raczej nie jest.

yootsuu | 2013-12-27
Przeczytana: 04 listopada 2013

Kartezjusz jest jednym z najbardziej znanych filozofów, jego słynne zdanie zna każdy. "Rozprawa o metodzie" to zbiór jego najważniejszych poglądów, napisanych w przystępny sposób - nie trzeba być magistrem filozofii, by zrozumieć jego tok myślenia i sposób rozumowania.

nie jestem miłośniczką filozofii, aczkolwiek zawsze z ciekawością sięgam po takie dzieła, nawet, jeśli niezbyt się zgadzam z myśleniem autora. czeka mnie jeszcze lektura tej rozprawy w oryginale. :)

Mateusz | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Dzieło wybitne, pozwolę sobie jedynie zacytować Tadeusza Żeleńskiego-Boy'a : "... Nigdy chyba skromniejsze słowa nie zawierały bardziej olbrzymiego procesu duchowego..."

| 2015-01-06

Autor René Descartes, bardziej znany jako Kartezjusz, to osoba odpowiedzialna za zrewolucjonizowanie szeroko pojętej filozofii swoich czasów, której to skutków rewolucji doświadczamy do dziś.

Sama "Rozprawa o metodzie" to hołd autora dla ludzkiego rozumu. Czytając to krótkie dzieło, byłem w szoku. Zadziwiło mnie to jak bardzo zaawansowaną wiedzę na temat np. anatomii czy astronomii posiadali XVII wieczni ludzie. Lektura ta, jest także myślą teologiczną. Descartes odwołując się do rozum zastanawia się nad zagadnieniem Boga. Stara się odpowiedzieć na pytane "Czy Bóg istnieje?". W swoich rozważaniach dochodzi do wniosku, że tak.

Bardzo podoba mi się forma przystępna forma dzieła. Jest ona po części autobiografią autora, który poświęcił życie, by odnaleźć najbardziej odpowiedni sposób na rozumienie otaczającej go rzeczywistości. Podróżując po świecie, poznając różne dziedziny nauki od matematyki po filozofię dochodził do coraz to ciekawszych wniosków, których zwieńczeniem jest sławne...

Hubert | 2015-04-22
Na półkach: 2014 rok, Ebook, Przeczytane

Słynna rozprawa z której najbardziej znany jest cytat Kartezjusza "Myślę więc jestem".