Ukraina wczoraj i dziś

Okładka książki Etnolingwistyka, 24, 2012 Jerzy Bartmiński, Agnieszka Dudek - Szumigaj, Marcin Jakubczyk, Mariola Jakubowicz, Irina Lappo, Michał Łesiów, Michał Łuczyński, Stanisława Niebrzegowska, Hanna Popowska-Taborska, Władimir Nikołajewicz Toporow
Etnolingwistyk... Jerzy Bartmiński, A...

Wziąłem do rąk tę książkę, trochę lekceważąco, bo jak na mniej niż 100 stronach opisach historię Ukrainy i jej teraźniejszość. W dodatku z widzą sprzed prawie 30 lat.

Zaskoczyłem się i to bardzo. Michał Łesiów (już nieżyjący profesor UMCS) potrafił zawrzeć w tym opracowaniu to, co jest celem poetów - minimum słów, maksimum treści.

Fantastyczne opracowanie! Krótkie i bardzo rzetelne, często detaliczne, co przy tej objętości jest niebywałe. Dla osoby, która wie już coś o historii, kulturze, języku ukraińskim, ta książka może otworzyć oczy ile jeszcze nie wie. Doskonale omówiona kwestia językowa i literaturoznawcza. Nieco słabiej historia, lecz w stopniu wystarczającym.

Żałować tylko można, że z 15 wykładów powstało opracowanie na raptem 90 stron, gdzie 1/3 to opis miast i podziału administracyjnego niepodległej Ukrainy. Chciałoby się więcej.

Fantastyczne opracowanie! Krótkie i...

Dodaj cytat z książki Ukraina wczoraj i dziś