6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
DamaKameliowa

W niniejszym zbiorku umieszczono 87 utworów krótkich i nieco dłuższych. Nazwać je możemy bajkami lub gawędami bajkowymi. Skomponowane zostały przez twórców ludowych, będących jednocześnie miłośnikami folkloru, którzy przygotowali je na konkurs ogłoszony jeszcze w roku 1968 pod patronatem prof. Juliana Krzyżanowskiego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i rozstrzygnięty w maju 1970 roku. Część materiału konkursowego weszła do tomiku pt. "Współczesne podania ludowe", Lublin 1982. Do niniejszego zbiorku wybrano prace, do których można odnieść pojęcie "bajki"*.

źródło opisu: cytat z książki Cudowny bijaj

źródło okładki: zdjęcie autorskie

WisemantheWise | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Kto lubi ludowe bajania, opowieści z dreszczykiem pełne podrzędnych strachów z odpowiednim morałem powinien sięgnąć po ten zbiór. Są w nim bajki o sprytnych chłopach, dzielnych pasterzach, pięknych dzieweczkach, widmach, czartach, syrenach, strachach, czarownicach i innych przedstawicielach lokalnych wierzeń ludowych. Dodatkową "atrakcją" podczas czytania jest rozszyfrowywanie gwary kaszubskiej, świętokrzyskiej i podolskiej, w których wiele bajek zostało napisanych.