Szkoła oszustów

Okładka książki Szkoła oszustów J.J. Arcanjo
Okładka książki Szkoła oszustów
J.J. Arcanjo Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Akademia Crookhaven (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Akademia Crookhaven (tom 1)
The School for Thieves
Media Rodzina
2023-09-27
2023-09-27
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz

„Akademia Crookhaven. Szkoła oszustów” J.J. Arcanjo to pierwszy tom serii kierowanej do młodszej młodzieży, która reklamowana jest jako pozycja idealna dla fanów serii „Harry Potter” i „Nevermoor”, więc, jako naczelna fanka obu, nie mogłam przejść obok niego obojętnie. Nie dorasta im do pięt, ale i tak dobrze się bawiłam!

Tytułowa Akademia Crookhaven to szkoła dla przestępców, oszustów i złodziei. Szkoła, w której uczy się łamać prawo, żeby później naprawiać świat. Trochę obawiałam się, w jaki sposób zostanie tutaj przedstawione dla młodszego czytelnika łamanie prawa, ale na szczęście nie poczułam wielkiego zgrzytu. Nasz główny bohater Gabriel został zwerbowany do szkoły, gdy kradł, żeby on i jego babcia nie głodowali. W tej szkole uczy się wielu przydatnych dziedzin w jego specjalności, poznaje przyjaciół, rywalizuje o punkty i puchar, a przy okazji szuka też informacji o swoim pochodzeniu i poznaje głębiej szkolne tajemnice.

Przeczytałam tę książkę na jeden raz i muszę przyznać, że jest to bardzo przyjemna książka dla młodszego czytelnika! Ma niektóre rozwiązania, które kojarzymy już z innych książek o szkołach (głównie tych magicznych),ale i tak wciągnęła mnie na tyle, że nie umiałam się od niej oderwać. Jako dorosły czytelnik byłam w stanie wyłapać sporo wcześniej niektóre zwroty akcji, ale nie przeszkadzało mi to w dobrej zabawie. Spora część czasu poświęcona jest na dokładne poznanie systemu działania tej szkoły i ta część podobała mi się najbardziej! To pierwszy tom, więc jest spora szansa, że z czasem przywiążę się mocniej do bohaterów i będę czerpać jeszcze więcej przyjemności z tej serii. Nie jest skomplikowana, ale jako coś lekkiego i niewymagającego sprawdza się naprawdę dobrze. Ja mam sentyment do książek o szkołach, chociaż jednak nadal wolę te magiczne!

Tytułowa Akademia Crookhaven to szkoła dla...

Jeśli lubicie książki w klimacie Harry'ego Potter'a to mam dla Was doskonałą propozycję (chociaż bez magii😉)!

Szkoła dla utalentowanych, specyficzne lekcje i umiejętności jakie się na nich przyswaja osobliwi nauczyciele oraz przyjaciele i wrogowie, których mija się na szkolnych korytarzach. Wisienką na torcie jest oczywiście tajemnica, która zostaje tylko delikatnie odsłonięta, aby jeszcze bardziej zachęcić to sięgnięcia po dalszą część tej serii.

Akademia Crookhaven to szkoła dla oszustów, gdzie uczniowie (Atuci i Sukcesorzy) rozwijają swoje niecodzienne umiejętności. Tutaj ćwiczy się przebiegłość, spostrzegawczość i zręczność. Im szybsze palce, większa zwinność i zdolność do fałszerstwa tym większe szanse na zdobycie Trefnego Pucharu. Absolwenci akademii swoje przestępcze zdolności mają jednak być wykorzystywać w dobrej wierze (o ile tak można to określić),gorzej jeśli zejdą się na złą drogę jako Bezimienni...

Gabriel to chłopak zwerbowany do akademii z uwagi na swoje wybitne umiejętności kieszonkowca. Tutaj nie tylko poznaje swoich pierwszych prawdziwych przyjaciół, ale ma szansę na poznanie swojej przeszłości.

Podstęp, spryt, rywalizacja i tajemnice to tutaj codzienność, a czyta się o tym z zapartym tchem i oczekiwaniem na dalszy ciąg wydarzeń.

Naprawdę żałowałam, że ta historia dobiegła końca - dobrze, że to dopiero pierwszy tom!

"𝑯𝒆𝒓𝒆, 𝒘𝒆 𝒘𝒊𝒍𝒍 𝒕𝒆𝒂𝒄𝒉 𝒚𝒐𝒖 𝒕𝒐 𝒅𝒐 𝒘𝒓𝒐𝒏𝒈, 𝒃𝒖𝒕 𝒐𝒏𝒍𝒚 𝒔𝒐 𝒕𝒉𝒂𝒕 𝒐𝒏𝒆 𝒅𝒂𝒚 𝒚𝒐𝒖 𝒘𝒊𝒍𝒍 𝒑𝒖𝒕 𝒕𝒉𝒆 𝒘𝒐𝒓𝒍𝒅 𝒓𝒊𝒈𝒉𝒕."

✨️ Trzynastoletni Gabriel jest zręcznym kieszonkowcem, a jednak zostaje złapany na gorącym uczynku. Jednak zamiast kary, trafia przed oblicze tajemniczego Caspiana Crooka w jego szkole dla złodziei. Tu uczniowie szkolą się, żeby naprawiać świat poprzez oszukiwanie złych ludzi i zwracanie własności niewinnym...

✨️ Pokochałam tę książkę niemalże od pierwszych stron. Całą sobą potrzebowałam przeczytać coś z fantastyki - 'Akademia Crookhaven. Szkoła oszustów' idealnie wpasowała się w moje oczekiwania. Ta historia, książka dla dzieci, była lepsza niż niejedna fantastyka dla dorosłych! Fakt, plot twistu spokojnie można się domyślić, ale wcale nie zepsuło mi to zabawy.

✨️ Mamy tu poznawanie nowego świata, zawieranie przyjaźni, szukanie rozwiązania rodzinnej tajemnicy, walkę dobra ze złem - to nie są wszystkie poruszone wątki. Jednym słowem - dzieje się!😈

✨️ Inspiracja Potterem jest dość wyraźnie widoczna, ale absolutnie mi to nie przeszkadza. Jest w tej historii zachowana zdrowa równowaga i nie ma ostrej zżynki z Chłopca, który przeżył. Wszelkie zajęcia, roczne zadanie dla uczniów i ich codzienne życie nie jest opisane w nużący sposób. Uwagę czytelnika cały czas przyciąga coś innego i książka czyta się niemalże sama!

✨️ 'Akademię Crookhaven. Szkołę oszustów' polecam każdemu - niezależnie od wieku! Już nie mogę się doczekać kolejnej części! 🩵

„Gabriel czasami pragnął po prostu... zapomnieć. Innych ludzi nie cieszyło zapominanie, choć powinno, bo bywało błogosławieństwem. Gabriel oddałby wszystkie skarby ukradzione z cudzych kieszeni, byle tylko wymazać z pamięci najgorsze chwile swojego życia. Niestety, na zawsze wryły się w pamięć. Każdy szczegół był równie świeży jak w dniu zdarzenia”, czyli niezwykła szkoła dla wyjątkowych uczniów.

Akademia Crook Haven. Szkoła oszustów to powieść, która przyciągnęła mnie do siebie motywem szkoły dla wyjątkowych uczniów. Piękna okładka przyciąga wzrok, a opis zwiastuje ciekawą historię.

Fascynujący cykl powieści o rodzinie z wyboru, złodziejskiej grze o wysoką stawkę i o tym, czym naprawdę są dobre uczynki.
Trzynastoletni Gabriel jest błyskotliwym kieszonkowcem, dzięki czemu ma szansę częściowo napełnić z reguły pusty brzuch. Przyłapany na gorącym uczynku, zamiast do więzienia trafia przed oblicze tajemniczego Caspiana Crooka w jego szkole dla złodziei Crookhaven. Tu uczniowie szkolą się w takich dziedzinach jak włamania, fałszerstwo i „kryminastyka”, żeby naprawiać świat poprzez oszukiwanie złych ludzi i zwracanie własności niewinnym. Ale… czy można zaufać złodziejowi?

Już od pierwszych stron tej książki czuć inspirację Harrym Potterem J. K. Rowling. Motyw szkoły dla wyjątkowych uczniów jest niczym wyjęty z opowieści o młodym czarodzieju. Różnicą jest to, że nie jest to magiczna szkoła, nie znajdziecie tam zaklęć czy też potworów. Ta szkoła ma na celu wykształcić złodziejów, by ci mogli naprawić świat poprzez oszukiwanie złych ludzi i zwracania własności niewinnym. Temu wszystkiemu towarzyszy kryminalna zagadka i tajemnice skrzętnie od lat ukrywane. Książka przypomina mi też nieco przygody Robin Hooda i serię Nevemoore.

Myślę, że jest to lektura dla nieco młodszej młodzieży. Nasz główny bohater ma tutaj trzynaście lat i myślę, że dzieci w takim wieku już mogą na spokojnie zapoznać się z tą historią. Fani Harry'ego Pottera na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. Śledzimy losy Gabriela, który nawiązuje nowe przyjaźnie w szkole, próbuje rozwiązać sprawę śmierci swoich rodziców, a także to jak wyglądają lekcje w szkole dla oszustów.

Akademia Crookhaven to lektura pełna zaskakujących zwrotów akcji, emocji oraz wielu przygód. Czytelnik nie ma czasu na nudę, a autor ukazuje ważne tematy, takie jak wartość przyjaźni czy też relacje z rodziną. Dynamiczna akcja i ciekawi bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie i ciągle rosnącym zaciekawieniem. Idealnie sprawdzi się na prezent dla tej młodszej młodzieży. Myślę, że i starsi czytelnicy znajdą tutaj coś dla siebie. Spędziłam naprawdę kilka przyjemnych godzin z Akademią Crookhaven. Już wypatruję kolejnego tomu!

To pierwszy tom nowej serii dla dzieci w wieku 9+ To opowieść o trzynastoletnim chłopcu, któremu niestety nie powodzi się zbyt dobrze, dlatego ucieka się do nieuczciwych metod zdobywania środków do życia. Porzuconym w tajemniczych okolicznościach przez rodziców chłopcem zajmuje się pewna kobieta, która pokochała dziecko i przygarnęła pod swój dach. Pewnego dnia Gabriel znajduje liścik w portfelu okradzionego mężczyzny. Okazuje się, że jego niecodzienne umiejętności zostają docenione, a chłopiec trafia do szkoły dla złodziei Crookhaven. To miejsce dla oszustów przyszłości, których celem będzie przywrócenie równowagi we wszechświecie oraz poprawienie jakości życia ludzi. Uczniowie szkolą się i poznają tajniki takich umiejętności jak włamania lub fałszerstwa, aby nauczyć się oszukiwać złych ludzi i pomagać niewinnym zwracając im ukradzione przedmioty. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/10/akademia-crookhaven-szkoa-oszustow.html

Bohaterem powieści jest nastoletni chłopiec o imieniu Gabriel. Mieszka w małym angielskim miasteczku ze swoją przybraną babcią. Życie nie szczędzi im trudności; są biedni, mieszkają w nieogrzewanym domku i pracują dla bogatych wyzyskiwaczy. Każdy dzień jest dla nich walką o przetrwanie.
Młody Gabriel jest pospolitym złodziejem, kieszonkowcem. Okrada pasażerów na kolejowej stacji, a za zdobyte pieniądze kupuje jedzenie i rzeczy potrzebne do przeżycia.
Pewnego dnia, okrada jednak niewłaściwego człowieka…
Od tej pory życie głównego bohatera zmienia się diametralnie. Gabriel trafia do elitarnej szkoły dla oszustów „Crookhaven”.
Szkic opowiadania jest jak żywo wyciągnięty z książek J.K Rowling. Widać fascynację autora postacią Pottera (czego sam autor nie ukrywa).
Co, jednakże odróżnia tę opowieść od wyżej wymienionej autorki? Jest przede wszystkim realna, nie ma tu magicznych stworzonek, łacińskich sentencji zaklęć, czy też przerażających potworków. Wszystko owiane jest nutą tajemnicy, kryminalnej zagadki.
Cieszę się, że nie jest to żywa kalka, bo raczej nie zniósłbym w literaturze kolejnego fajtłapowatego chłopca obdarzonego magicznymi zdolnościami…
Autor porusza kwestie przyjaźni, wierności, rywalizacji - Wszystko to w realiach nietypowej szkoły, zawistnych „dzieci sukcesorów” i surowych nauczycieli. Jak ubogi, zbuntowany chłopak poradzi sobie w tej sytuacji? Koniecznie przeczytajcie!
Polecamy!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Gabriel Avery to trzynastoletni, utalentowany kieszonkowiec. Chłopiec kradnie głównie jedzenie dla siebie i babci. Pewnego dnia, przyłapany na gorącym uczynku trafia przed oblicze Caspiana Crooka, dyrektora szkoły dla specjalnych uczniów. Crookhaven to szkoła dla oszustów. Dzieci uczą się w niej, jak dobrze wykorzystać swoje zdolności , by naprawić świat.

Niezwykła szkoła dla niezwykłych uczniów. Jeden z moich ulubionych motywów w literaturze.

Szkoła, dla oszustów. Czy to nie brzmi wspaniale ?

Dla mnie to była świetna zabawa. Znowu mogłam poczuć się dzieckiem/nastolatką, która bardzo chciała znaleźć się w takiej szkole. Ta książka może być idealną powieścią dla fanów Harry'ego Pottera, ale raczej skłaniałbym się ku młodszym fanom, którzy niedawno odkryli świat Harry'ego.

Fabuła została świetnie przemyślana, autor wykreowała genialną historię i cudownych, barwnych bohaterów, których nie sposób nie lubić.

" Akademia Crookhaven. Szkoła oszustów " to powieść dla młodzieży, która ma w sobie wiele ciepła, uśmiechu i cudowną dawkę humoru. Lekki styl, przystępny język i plastyczne opisy sprawiają, że książka jest łatwa w odbiorze i nawet młodszy czytelnik nie będzie miał z nią problemu.

Polecam i czekam na II tom !

Niezwykła szkoła...

Książka wpisuje się w nurt tak lubiany przez młodzież: osierocone dziecko trafia do nietypowej szkoły, gdzie razem z przyjaciółki przyjdzie mu zmierzyć się z wyzwaniami a potem może nawet... ocalić świat?

Tutaj mamy nietypową tematykę: na tło dla akcji wybrano szkołę... oszustów. Świat kanciarzy, złodziei i fałszerzy. Czy to dobre miejsce dla nastolatka? I czy to dobra lektura dla młodej osoby?! Spokojnie: tak. I ten świat podzielony jest biało-czarno. Osoby związane z Crookhaven mają działać dla dobra wspólnego, oddawać sprawiedliwość i walczyć z jej brakiem. To jak... współczesne wcielenia Robina Hooda. Walczą jednocześnie z tymi, którzy złodziejski fach wykorzystują dla zaspokojenia własnych żądz.

Znajdziemy w książce zagadkę zaginięcia rodziców głównego bohatera, opisy niezwykłych lekcji (i równie niezwykłych nauczycieli),rodzące się przyjaźnie, a także piękne przesłania dotyczące życiowych priorytetów, ale przede wszystkim... akcję. Ta książka wciąga i szybko się kończy. Za szybko! Ja już niecierpliwie oczekuję kolejnego tomu!

"Szkoła Oszustów" to pierwszy tom nowej serii, która przenosi nas do fascynującego świata Akademii Crookhaven - jedynej w swoim rodzaju szkoły dla wyjątkowych uczniów.

"Jest na tym świecie miejsce, w którym zrobisz użytek ze swoich talentów, Gabrielu Avery".

Główny bohater, trzynastoletni Gabriel, jest błyskotliwym kieszonkowcem, który dzięki swoim umiejętnościom ma szansę częściowo zarobić na jedzenie. Jednak pewnego dnia zostaje przyłapany na gorącym uczynku i zamiast trafić do więzienia, dostaje szansę od losu.

Akademia Crookhaven to miejsce, gdzie uczniowie szkolą się w takich dziedzinach jak włamania, fałszerstwo, ale nie po to, by stać się złymi ludźmi, ale by naprawiać świat poprzez oszukiwanie złych osób i zwracanie skradzionych rzeczy ich prawowitym właścicielom. Gabriel odkrywa, że szkoła kryje wiele tajemnic i nie wszyscy uczniowie są tymi, za kogo się podają. Musi nauczyć się, komu może zaufać i jak dokonywać dobrych uczynków w świecie złodziei.

"Gabriel czasami pragnął po prostu... zapomnieć. Innych ludzi nie cieszyło zapominanie, choć powinno, bo bywało błogosławieństwem. Gabriel oddałby wszystkie skarby ukradzione z cudzych kieszeni, byle tylko wymazać z pamięci najgorsze chwile swojego życia. Niestety, na zawsze wryły się w pamięć. Każdy szczegół był równie świeży jak w dniu zdarzenia".

Książka pełna jest emocjonujących zwrotów akcji, intrygujących postaci i zaskakujących zagadek. Autor doskonale balansuje pomiędzy elementami przygody, humoru i zagadki, co sprawia, że czytelnik nie może się oderwać od lektury. Ponadto porusza ważne tematy, takie jak rodzina, przyjaźń i to, czym naprawdę są dobre uczynki.

"-Kłam. (...) Ale nigdy nie okłamuj samego siebie. Oszukuj, ale nigdy nie oszukuj przyjaciół. Kradnij, ale nigdy nie okradaj potrzebujących".

"Szkoła Oszustów" to powieść, która z pewnością przyciągnie młodych czytelników, ale równie dobrze bawić się będą przy niej dorośli. Autor stworzył świat pełen magii, który zachwyci zarówno wielbicieli serii "Nevermoor", czy też "Harry Potter". Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy tej serii i polecam ją wszystkim, którzy lubią udawać się w niezwykłe i pasjonujące podróże.

[Współpraca reklamowa z Media Rodzina]

|Recenzja|
„Crook Haven
Szkoła oszustów"

/współpraca reklamowa/

★★★★/★★★★★

•Mamy już środę, a to oznacza dzień cudownych premier. Tyle książek, że nie wiem za którą się zabrać. Na jaką premierę czekacie najbardziej?

„Crook Haven" to książka z przecudownym klimatem. Zazwyczaj nie sięgam po tego typu książki, ale tutaj musiałam zrobić wyjątek. Gdy zobaczyłam okładkę czułam, że to jest coś, co mi się spodoba. Nie myliłam się.
To idealna książka na jeden wieczór albo gdy macie zły humor. Obiecuję wam, że będziecie bawić się znakomicie.
Nie ukrywam, że miałam minimalne objawy co do tego tytułu, bo jak wspomniałam wcześniej nie jest to tematyka, po którą sięgam.
Nie sądziłam, że tak się zakocham. Pochłonęłam tę powieść w kilka godzin.
Takiej książki nawet potrzebowałam.
Lekka, przyjemna i z dawką humoru.
Ta oto książka pokazuje nam, że każdy jest w czymś dobry, a znalezienie swojego powołania troszeczkę czasu zajmuje.
Sądzę, że po tę książkę powinna sięgnąć przede wszystkim młodzież. Chociaż starsi czytelnicy z tej powieści również wyciągną lekcje.
Autor naprawdę ma potencjał i stworzył kawał dobrej roboty.
Jego styl pisania przypadł mi do gustu i nie mogę się doczekać aż sięgnę po drugi tom.
Niemal od razu da się wczuć w klimat, który jest nieziemski. Zdecydowanie jest on dla fanów Harrego Pottera.
Polecam!

★★★★/★★★★★

• Literatura dziecięca
  • Od Wydawnictw
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Szkoła oszustów