Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody

Okładka książki Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody Jan Krzeptowski - Sabała
Okładka książki Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody
Jan Krzeptowski - Sabała Wydawnictwo: Bezdroża turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża
2023-08-09
2023-08-09

Okładka książki Tatry i Podtatrze pełne wrażeń Krzysztof Bzowski, Jan Krzeptowski - Sabała
Tatry i Podtat... Krzysztof Bzowski, ...

Kochacie Tatry? A może przynajmniej lubicie? A nawet, jeśli jeszcze nie daliście się im przekonać, to jest teraz ku temu sposobność. Książka Jana Krzeptowskiego - Sabały oraz Władysława Bętkowskiego to idealna pozycja do poznania Tatr z ich dzikiej strony, ale nie tylko.

Wydawałoby się, że ten przewodnik w swojej objętości nie zawiera zbyt wiele informacji, jednak nic bardziej mylnego. To ogromna skarbnicy różnorakiej wiedzy o Tatrach. Od historii, po geologię przez ważne informacje o zasadach bezpieczeństwa, aż po ciekawe propozycje tras wycieczkowych z mapami, przewyższeniami, czasami przejścia itp. Treść jest wzbogacona o piękne zdjęcia, które choć naprawdę zjawiskowe, nigdy nie oddadzą prawdziwego piękna gór doświadczanego w rzeczywistości.

Dzięki tej książce dowiadujemy się, w jaki sposób przeprowadzać obserwacje przyrody, a do tego w jakich konkretnie miejscach można spotkać poszczególne zwierzęta i rośliny. Pojawia się też informacja, w jakich miesiącach i o jakich porach dnia najlepiej wypatrywać interesujących nas stworzeń. Ponadto, nie każdy wie, dlaczego zamyka się niektóre szlaki. Czy to sezonowo, czy na stałe. I tego też się dowiecie z tej książki. Tak samo, jak tego, dlaczego teraz Tatry są bardziej dzikie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Muszę przyznać, że po zapoznaniu się z tym przewodnikiem inaczej patrzy się na otaczającą przyrodę w Tatrach. A to nagle więcej uwagi poświęci się na wyrastający kwiatek, a to na ptaka podobnego do wróbla, który okazuje się być zupełnie innym gatunkiem. To właśnie dzięki temu przewodnikowi przeczytałam wiele ciekawostek na temat tatrzańskich zwierząt. Między innymi rozwikłałam tajemnicę, w jaki sposób kozice potrafią tak zgrabnie poruszać się w skalistym terenie. Z innych ciekawostek, pojawia się informacja o halnym, o lawinach, o zjawiskach erozyjnych. Jak do nich dochodzi, jakie niosą za sobą konsekwencje, w jaki sposób być bezpiecznym w ich obliczu.

„Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody” to fascynujący przewodnik po Tatrach zarówno polskich, jak i słowackich. Ogromna skarbnica wiedzy przekazana w bardzo przystępnej formie, pełna ciekawostek, wskazówek i pięknych fotografii. Zdecydowanie jest to pozycja, która będzie mi towarzyszyć przy kolejnych wycieczkach w Tatry.

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Bezdroża

Zapewne uległem marketingowym chwytom, ale spodziewałem się "dzikich gór" , tj. niby wiedziałem że to przewodnik, ale myślałem że otrzymam informacje które pozwolą mi zatrzeć codzienne wrażenie że Tatry to żaden park narodowy tylko park rozrywki. Niestety otrzymałem produkt który mimo, posiadania rzetelnej wiedzy, którą to każdy z wykształceniem średnim powinien dysponować, sprawił że gdzieś tam w środku sam poczułem się elementem tego cyrku w który każdy chce zarobić na tym czym się da. A na Podhalu się da na wszystkim. Z reguły na naiwności takich głupków jak ja. Dzikie Tatry to ładnie wydana, fajna pozycja dla początkujących turystów, ale po tym tytule i szumie wokół książki oczekiwałbym czegoś więcej. Przewodnik jak przewodnik.
P.S. (z przekąsem) I to nagłe "olśnienie" czytelników, że nie trzeba zdobywać szczytów jak się jest w górach. No szok, można chodzić dolinami.
Z tym światem jednak jest coś nie tak.

Książka w cudowny sposób pokazuje, że warto czasem postawić na nieco inną formę turystyki,. By koncentrować się nie tylko na zdobywaniu szczytów i pokonywaniu trudności, lecz także na bliższym kontakcie z naturą. Na tym aby zachwycić się pięknem przyrody, od małego listka czy motylka, aż do majestatycznych drzew i dzikich zwierząt. Pięknie napisana, cudowne zdjęcia, aż chce się wędrować i podziwiać to co takie piękne wokół. Polska jest taka piękna, a góry.. Góry mają to coś w sobie! ❤️ Uwielbiam czytać i przeglądać takie książki, od razu człowiek planuje kolejne wyprawy.

Dzikie Tatry autorstwa Jana Krzeptowskiego-Sabały oraz Władysława Bętkowskiego to obowiązkowa lektura dla każdego wielbiciela naszych polskich gór ale także dla tych co planują swoją wyprawę w Tatry!
Poradnik ten zawiera trochę historii Tatr, wiele cennych informacji na temat klimatu, fauny i flory a także wskazówki odnośnie zachowania się na szlakach i na terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wydanie tej książki jest przepiękne, zawiera dużo zdjęć tatrzańskiej przyrody oraz posiada wiele map. Autorzy w wspaniały sposób opisali aż piętnaście tras wycieczkowych, wyróżniając pewne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie naszych wypraw.
Moja ocena to 5/5 widać, że autorzy książki Dzikie Tatry napisali ją z wielką pasją do gór, w lekturze tej opisano mnóstwo ciekawostek na temat roślin i zwierząt a treść jest wartościowa i moim zdaniem bardzo pomocna dla każdego turysty Tatr, aby mógł jak najlepiej zaplanować swoją wycieczkę i podziwiać tatrzańską naturę.
Serdecznie wam polecam aby sięgnąć po ten poradnik, gdyż warto go mieć w swojej biblioteczce!

Wyruszając na górski szlak często nie zwracamy uwagi na to, co otacza nas przed dotarciem do upragnionego celu. Zdobywając szczytu i podziwiając roztaczające się z niego panoramy, zapominamy o całej drodze, która może mieć równie wiele do zaoferowania. „Dzikie Tatry” zapraszają wszystkich miłośników górskich wędrówek do zwolnienia, większej uważności i dostrzeżenia na szlaku czegoś więcej, niż tylko niesamowitych widoków.

Autorzy w pierwszej części skupiają się na ogólnych informacjach, które pomogą nam jeszcze lepiej zrozumieć tatrzańską rzeczywistość. Omawiają budowę Tatr i ich historię geologiczną, dzięki której możemy podziwiać dziś piękno i różnorodność krajobrazów najwyższego pasma Karpat. Przybliżają idee ochrony przyrody i drogę do utworzenia TPN-u. W końcu piszą też o przyrodzie, działalności człowieka i proponują zainteresować się turystyką przyrodniczą. Tatry oferują bowiem niezwykłe bogactwo flory i fauny (w tym wiele gatunków endemicznych, których w innych częściach kraju próżno szukać),skał, rzeźby polodowcowej oraz procesów krasowych.

W książce przedstawionych zostało 15 tras, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie Tatr. Każda wycieczka opatrzona jest mapą oraz wykresem przewyższenia, autorzy podają też długość i orientacyjny czas, jaki należy na nią poświęcić. Oprócz przebiegu trasy i oferowanych przez nią widoków, szczegółowo opisano występujące po drodze skały, roślinność, którą możemy podziwiać wokół, a także mogące pojawić się w okolicy zwierzęta. Dowiemy się, gdzie najlepiej wypatrywać świstaków i kozic oraz jakie ciekawe procesy zachodzące w środowisku jesteśmy w stanie zaobserwować ze szlaku.

Znajdziemy tu trasy dla początkujących (np. pierwszy oznakowany w przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego szlak w polskich Tatrach – z Cyrhli przez Psią Trawkę i Rówień Waksmundzką) i zaawansowanych (Rysy czy Polski Grzebień). Zaproponowano też kilka „tatrzańskich klasyków”, takich jak Dolina Kościeliska i Giewont. Dzięki temu kolejna wycieczka znanym szlakiem może odkryć przed nami wiele przyrodniczych tajemnic.

„Dzikie Tatry” z pewnością zapakuję do mojego plecaka, gdy kolejny raz wyruszę wędrować w najwyższych polskich górach. To przystępnie napisany przewodnik, wzbogacony o piękne fotografie i wiele ciekawostek. Lektura książki zaopatrzyła mnie w podstawową wiedzę, niezbędną, by podziwiać piękno górskiej natury. Jeśli pragniecie w pełni doświadczyć bogactwa tatrzańskiej przyrody i urozmaicić sobie zdobywanie kolejnych szczytów czy przełęczy, to koniecznie sięgnijcie po „Dzikie Tatry”. Jestem pewna, że nie pożałujecie ❤️

Czy Tatry mogą być dzikie, mimo iż co roku są odwiedzane przez miliony turystów ? Otóż mogą, a książka ma pomóc w odkrywaniu tej dzikości. Zatrzymując się na chwile na szlaku rozejrzyjscie się dookoła. Czy dostrzegacie to piękno? 🥰

W książce znajdziecie mnóstwo informacji, które zostały skrupulatnie zebrane i posegregowane tak by trafić do czytelnika. Zaczynamy więc od historii tatr i czasów jej powstania, czyli cofamy sie daleko daleko w przeszłość.

Nie zabraknie tutaj również informacji, o przyrodzie, o klimacie, zwierzętach na co dzień żyjących w Tatrach. Jest tutaj zawarty ogrom wiedzy, której wcześniej nie miałam okazji przyzwoić.

Bardzo podoba mi się również, że kolejne rozdziały książki są podzielone na konkretne trasy, mamy mapkę a w dalszej części opisy tego co spotkamy na szlaku. Autor postarał się również by pokazać nam tą zmienność przyrody w każdej mijającej porze roku.

Jest pewne, że gdy kolejny raz wybiorę się w Tatry zabieram książkę ze sobą! Dodatkowo pozycja ta zawiera masę pięknych zdjęć co pomaga bardzo w zobrazowaniu tego o czym czytamy. Są tutaj miłośnicy górskich wędrówek i Tatr? Ta książka jest dla was!

Polecam 😊

Od zawsze jestem wiernym piechurem i kocham przemierzać zakamarki zwłaszcza górzyste, a że Tatry mam blisko swojego miejsca zamieszkania to bywam w nich dość często.

Zawsze nastawiam się na piesze wyprawy by zdobyć kolejny szczyt, dolinę lub szlak. Ostatnio moje nastawienie co nieco się odmieniło, kiedy natknęłam się na przewodnik Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody napisany przez dwóch przewodników tatrzańskich: Jana Krzeptowskiego-Sabałę i Władysława Bętkowskiego.
Książka jest bardzo ładnie wydana, począwszy od okładki jaka przedstawia kozicę, symbol gór.

W propozycji tej znajdziemy na wstępie historię Tatr, ogólny opis i mnóstwo ciekawych informacji. Umieszczono tu również opis klimatu i przyrody jaki występuję w tej części naszego kraju.

W dalszej części mamy propozycje tras wycieczek. Mamy je opisane, uwzględniony został tu czas jaki jest potrzebny na przebycie trasy, wraz dystansem. Jest to o tyle istotne, że możemy sobie zaplanować pobyt w górach, a w szczególności dany dzień, aby nie za późno wracać do schroniska i zdążyć przed nocą.

I z tego co zdążyłam przeczytać to praktycznie, wiele mam przed sobą. Trasy są rzetelnie opisane wraz z flora i fauną. I tu możemy się zatrzymać i bliżej poznać rośliny czy zwierzęta. Jest to o tyle ciekawsze, że przemierzając daną trasę nie mamy w głowie, aby ją „zaliczyć” tylko poznać bliżej przyrodę jaka w tym miejscu występuje. Wszystkie nowinki o jakich się dowiadujemy są owiane fotografiami jakie robią ogromne wrażenie, ponieważ uchwycenie natury w Tatrach to coś wyjątkowego i oryginalnego. Dlatego warto jest się zaopatrzyć w dobry aparat by móc samemu uchwycić chwile na trasie szlaku.

Dzikie Tatry to wyjątkowy przewodnik jaki daje nam to czego dotąd nie odkryliśmy będąc w górach. Nie musimy wychodzić na najwyższy szczyt by poczuć adrenalinę i satysfakcję. Wybierając mniej trudne szlaki możemy czasami więcej zobaczyć niż nam się wydaje. W zasięgu naszego wzroku jest tyle ciekawszych propozycji, trzeba się jedynie skupić i spojrzeć na Tatry w inny sposób. Przyroda jaka nas otacza jest niebywała i taka piękna bo stworzona przez Matkę Naturę.

Miłośnik Tatr musi mieć.
Są zdjęcia przyrody, gór, mapki gdzie zrobione.
Fajne opisy.
Obecnie na stronie autora można nawet kupić z autografem.
Ja nie mam jednak takiej, jeżeli spotkam autora na szlaku, to poproszę :-)

Miłośnik Tatr musi mieć.
Są zdjęcia przyrody, gór, mapki gdzie zrobione.
Fajne opisy.
Obecnie na stronie autora można nawet kupić z autografem.
Ja nie mam jednak takiej, jeżeli spotkam autora na szlaku, to poproszę :-)

• Góry
  • Elitki
  • Nabytki 2023
  • Do kupienia
  • [25] 2023

Dodaj cytat z książki Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody