Skrętka na tropie retro technologii

Okładka książki Skrętka na tropie retro technologii Paweł Skiba
Okładka książki Skrętka na tropie retro technologii
Paweł Skiba Wydawnictwo: BioIT Paweł Skiba popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
BioIT Paweł Skiba
2023-05-23
2023-05-23
technologia nauka przez zabawę technologia dla dzieci programowanie urządzenia retro lata 90.

Druga część skrętki, która to poznaje świat technologi. Skrętka przenosi się do lat 90 i dowiaduje się jak działa sygnał analogowy. Poznaje działanie dyskietki, komputera, gramofonu, magnetowidu, wolkmena, telewizor z dupą (jak ja to nazywam) czy jak wywołuje się zdjęcia. Język jest przystępny, prosty dla dzieci, które razem ze skrętką poznają świat lat 90. Czytałam książkę dzieciakom z nostalgią i przyjemnością zatapiając się we wspomnieniach. Dobra zarówno dla dzieci i dorosłych.

W książce ,,Skrętka na tropie retro technologii” zostaje wyjaśnione funkcjonowanie wielu urządzeń, ale to także jest opowiastka fabularna. Tym razem tytułowa bohaterka podąża tropem czarno-białej fotografii, zastanawiając się w jaki sposób została zrobiona. Lektura gwarantuje mnóstwo ciekawej wiedzy, ale także opis rozmaitych kwestii emocjonalnych. Nie mogę się doczekać, kiedy sięgniemy z synem po tą książkę, żeby zapoznać go z urządzeniami z minionej epoki! Bardzo ciekawa!

Ta książka to dla mnie cudowna podróż w przeszłość, dawno żadna lektura nie sprawiła mi takiej przyjemności.
Wszystko za sprawą głównej bohaterki, Skrętki, żółtego kabla zakończonego specjalnymi złączami 8P8C.
Skrętkę interesowała technologia, poznała już zasady działania drukarki 3D i czujnika ruchu (o tym przeczytacie w pierwszej części, Skrętka na tropie technologii),a teraz zainteresowało ją coś innego.
W mieszkaniu chłopca w czerwonej koszulce, czyli tam, gdzie mieszkała, pojawiło się zdjęcie, które różniło się od innych. Było czarno-białe, a dzieci, które na nim były, siedziały obok dziwnie wyglądającego telewizora.
Wkrótce nasza bohaterka miała więcej powodów do zdumienia.
Przeniosła się w przeszłość, do mieszkania, w którym słuchano muzyki z płyt gramofonowych i używano walkmana.
Skrętka szybko zrozumiała, że to ‘jej’ mieszkanie, ale wiele lat wcześniej, a chłopiec, który słuchał muzyki na walkmanie, to tata chłopca w czerwonej koszulce. Gdy skrętka rozejrzała się po wnętrzu, odkryła inne zaskakujące sprzęty.
Komputer wyglądał jak duży klocek, a gry były zapisywane na dyskietkach.
Ale to nie wszystko!
Muzyka była kopiowana na płyty CD, Internet był drogi, bajki codziennie o tej samej godzinie, a klisze do aparatu miały miejsce jedynie na 36 zdjęć!
Skrętkę wiele rzeczy dziwiło, ale dzięki tej podróży poznała różnicę pomiędzy sygnałem cyfrowym a analogowym i wiele innych rzeczy.
Gdy wróciła do swoich czasów, miała o czym opowiadać 🙂

Jak ja się cieszę, że ta książka powstała!
Rodzice wrócą z nią do czasów młodości, z kasetami VHS, dyskietkami, piracką muzyką i aparatami analogowymi, a dzieci dowiedzą się, jak wyglądał świat, w którym wychowywali się ich rodzice.
Jestem przekonana, że wiele rzeczy ich zaskoczy, ale też sporo się dowiedzą!
Autor w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia, czym jest kod Morse’a i jak działały różne urządzenia, a cała historia i jest ciekawa i wciągająca.
Brakowało takiej książki i serdecznie Wam ją polecam 🙂

• 52 książki w 2023 roku
  • Natalia
  • Dla dzieci
  • Dziecko

Dodaj cytat z książki Skrętka na tropie retro technologii