Skrętka na tropie technologii

Okładka książki Skrętka na tropie technologii Paweł Skiba
Okładka książki Skrętka na tropie technologii
Paweł Skiba Wydawnictwo: BioIT Paweł Skiba popularnonaukowa dziecięca
54 str. 54 min.
popularnonaukowa dziecięca
Skrętka na tropie technologii
BioIT Paweł Skiba
2022-06-01
2022-06-01
54 min.
technologia dzieci informatyka edukacja drukarka 3D czujnik ruchu elektronika nauka przez zabawę

Okładka książki Opowieści o tym, jak uratować planetę Anna Casals, Paolo Ferri
Opowieści o ty... Anna Casals, Paolo ...
Okładka książki Amory, zaloty i podboje Szymon Drobniak, Maria Łepkowska
Amory, zaloty ... Szymon Drobniak, Ma...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...

Bardzo dobra książka przybliżająca dzieciom i być może niektórym rodzicom, a z pewnością dziadkom, tajniki dzisiejszych technologii. Główną bohaterką jest tytułowa Skrętka. Dzięki jej przygodom począwszy od fabryki aż do miejsca docelowego poznajemy poszczególne urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie. Nie jest to napisane w formie encyklopedycznej, a jako opowieść składająca się z mini rozdziałów dzięki czemu można książkę czytać codziennie po jednym lub więcej, w zależności od sytuacji.
Polecam gorąco. A teraz zabieramy się za drugą część - o retro technologii. Z pewnością dla mnie będzie to podróż do mojego dzieciństwa, a dla mojego dziecka jak jakaś zaprzeszłość.

„Skrętka na tropie technologii” to opowieść o urządzeniach, które można znaleźć w domu. Bohaterka tej opowieści to skrętka typu 8P8C, która wypada chłopcu w czerwonej koszulce z plecaka i gubi się gdzieś na parkingu. Chłopiec potrzebuje skrętek do zbudowania tajemniczej sieci. Skrętka postanawia odszukać chłopca, a podczas poszukiwań poznaje nowe rzeczy oraz działanie sieci. Autorem książki jest Paweł Skiba, specjalista branży IT, który zajmuje się projektami związanymi z technologią oraz systemami informatycznymi. Książka jest pomysłowa i została wyróżniona w XXI edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku. Szata graficzna przygotowana przez Ewelinę Oleksiak jest również ciekawa i przyciąga dzieci do lektury. Jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest skrętka, ta książka wszystko wyjaśnia. Dzięki lekturze tej opowieści młodzi czytelnicy dowiadują się, czym jest tytułowa skrętka, drukarka, laptop, router, kamera, a nawet czujnik ruchu! Dzieci odkrywają również, czym jest e-mail, sieć domowa, Wi-Fi i przewody sieciowe. 👌

Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że będę z takim zaangażowaniem i ciekawością czytać książki o… kablu – pewnie bym nie uwierzyła! A jednak. Okazuje się, że autor obdarzony sprawnym piórem może z każdego zwyczajnego przedmiotu uczynić niemal super-bohatera. No, może nie takiego zwyczajnego, bo sami się przekonacie, że tytułowa postać pełni rolę dość znaczącą.

To wartościowa książka dla wszystkich dzieci powyżej 7 roku życia oraz... ich rodziców! ;)

To wartościowa...

Czytając i przeglądając z Frankiem książkę Pawła Skiby „Skrętka na tropie technologii” uświadomiłam sobie, że takiej lektury jeszcze nie czytaliśmy. Okazuje się, że podążanie za nowymi odkryciami technologicznymi również może być pasjonujące. To jedna z tych pozycji, z których i dziecko i dorosły czerpią frajdę. Przyznam, iż sama nie miałam pojęcia o wielu rzeczach.
Pewnego razu tytułowa skrętka zostaje zakupiona w sklepie z elektroniką przez chłopca w czerwonej koszulce. W momencie, kiedy skrętka wyślizguje się z dziecięcego plecaka i trafia na podziemny parking, rozpoczyna się jej przygoda. Spotyka się z różnymi przedziwnymi urządzeniami, których wcześniej nie znała, zaś ciekawska natura nie pozwala jej przejść obok nich obojętnie. Skrętka zadaje mnóstwo pytań i co rusz trafia na twardy orzech do zgryzienia. Zastanawia się jak działa czujnik ruchu, jak pracuje drukarka 3D, czym jest kamera internetowa, jakie zadanie w domowej sieci pełni router, czy też w jaki sposób urządzenia komunikują się miedzy sobą. Martwi ją jedynie fakt, że nie poznała jeszcze swojej roli.

Czy uda jej się odnaleźć chłopca w czerwonej koszulce i dowiedzieć się, jakie czeka ją zadanie?
Lekturze towarzyszą staranne, bajkowe ilustracje Eweliny Oleksiak. Sama okładka również budzi ciekawość odbiorców. Podróżując przez tą książkę młodzi czytelnicy poszukuję odpowiedzi na liczne nurtujące ich pytania z zakresu podstawowej wiedzy technologicznej, dotyczące urządzeń, z którymi coraz częściej mają do czynienia na co dzień. Każdy rozdział książki został poświęcony innemu odkryciu skrętki. Pozycja z pewnością może Was zaskoczyć.

Zamiast się zastanawiać jak zainteresować książkami młodych pasjonatów cyfrowego świata, można im po prostu podsunąć Skrętkę na tropie technologii. Dzieci bardzo chętnie podążają za opowieściami ciekawskiej skrętki, zaś na dorosłych czeka pomocnik z objaśnieniami znajdujący się na ostatnich stronach.

Czytając książkę z Frankiem widzę możliwości jej szerszego zastosowania. Można ją wykorzystać jako narzędzie edukacyjne, które wspiera nabywanie umiejętności informatycznych w młodszych klasach, lub zainteresować nią dzieci, które lubią poszerzać swoją wiedzę.

Książka otrzymała wyróżnienie w XXI edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

Myślę, że pojęcie skrętka na dobre zadomowi się w naszym słowniku 🙂 Polecamy!

Pewnego...

Książka rewelacyjnie wyjaśnia jak działa dzisiejsza technologia taka jak drukarka 3D, ruter, kamera internetowa czy czujnik ruchu. Język dostosowany do dzieci a myślę, że i ludzie w podeszłym wieku, którzy niezbyt ogarniają dzisiejszą technologie wszystko zrozumieją. Mój 6latek książkę uwielbia.

W książce czytelnik i ten mały i ten duży dowiaduje się o istnieniu różnych sprzętów elektronicznych: od drukarki 3D, po czujnik ruchu czy kamerę internetową. Dowiadujemy się co w jaki sposób działa i na jakiej zasadzie. Wprowadzone zostają także pojęcia, które w prosty sposób zostają wyjaśnione. Są to np. podczerwień, sieci bezprzewodowe, filament, Internet...

Wszystko przedstawione jest w przejrzysty sposób, a w tej całej historii towarzyszy nam tytułowa postać skrętki.

Warto zwrócić uwagę, że ilustracje w tej książce zasługują na brawa. Świat technologii, bo lekturze tej książki staje się dla dziecka bliższy...

Na końcowych stronach mamy Pomocnik dla Rodziców, którzy zapewne po lekturze tej książki usłyszą od nich całe mnóstwo pytań. Tutaj w ciekawy sposób opisuje elementy zawarte w książce (skrętka, czujnik ruchu, drukarka 3D, router, kamera). To jak dla mnie taki mini słowniczek informatyczny. Czuję, że sięgniemy po niego podczas, gdy w szkole pojawią się "poważniejsze" lekcje informatyki.- czyt. czwarta klasa w górę.

Więcej w recenzji:

Wszystko...

Nowe technologie towarzyszą nam w życiu każdego dnia. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było tylko wytworem wyobraźni, dziś jest namacalnym efektem pracy wielu ludzi. Nowinki technologiczne wkraczają coraz częściej również w dziecięcy świat. Telefony, tablety, komputery, interaktywne tablice młode pokolenie poznaje w coraz młodszym wieku.
Co nieco na temat nowych technologii przeczytacie w świetnej książce Pawła Skiby, który jest ekspertem w tej właśnie dziedzinie. Na bazie swoich doświadczeń, nie tylko zawodowych, ale również rodzicielskich, napisał historię pt."Skrętka na tropie technologii". Na pierwszych stronach książki najmłodsi poznają, jak właściwie powstała owa Skrętka, czyli "kabel sieciowy służący do podłączenia dwóch urządzeń i transmisji danych pomiędzy nimi". W dalszej części książki tytułowa Skrętka wyrusza w podróż, trafia na sklepową półkę, a z niej wprost do plecaka pewnego chłopca. Co było dalej? Tego niestety zdradzić nie mogę. Zachęcam Was jednak bardzo do tego, by przedstawić Skrętkę swoim dzieciom. Dzięki niej poznają m.in. zasady działania czujnika ruchu, drukarki 3D, laptopa czy routera. Odkryją czym jest sieć i jak bogate zastosowanie ma internet w naszym codziennym życiu.
Całość czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Skrętkę i inne technologiczne sprzęty wspaniałe zilustrowała dla najmłodszych Ewelina Oleksiak.
Ten niesamowity świat nowych technologii zaciekawi niejednego malucha. Mam nadzieję, że Skrętka jakimś dziwnym zrządzeniem losu wyruszy jeszcze w świat i nam, dużym i małym czytelnikom, będzie dane poznać jej kolejne przygody.
Dodam na koniec, że na stronie skrętkanatropie.pl możecie pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział tej historii!

Co nieco na temat nowych...

Ostatnio mamy szczęście do fantastycznych książek!

,,Skrętka na tropie technologii" @skretkanatropie powstała dzięki @pawel_skiba_autor to prawdziwe odkrycie roku i zasługuje na miano najlepszej książki współczesnej dla dzieci i.... uwaga uwaga... seniorów?

Dokładnie tak - czytając ją z moim Starszakiem pomyślałam, że byłaby również świetną lekturą i dla moich dziadków.

Tylko o czym jest ta książka?

Wprost z ogromnej fabryki trafia do sklepu karton wypełniony po brzegi skrętkami typu 8P8C. Trzy z nich zagoszczą w domu chłopca w czerwonej koszulce, który potrzebuje ich do zbudowania tajemniczej sieci. Podczas podróży do nowego domu jedna ze skrętek wypada chłopcu z plecaka i gubi się gdzieś na parkingu.

Skrętka postanawia odszukać chłopca i poznaje przy tym wiele nowych rzeczy, dzięki którym po nitce do kłębka trafia zarówno do chłopca, jak i jest coraz bliżej informacji czym dana sieć jest.

Książka w bardzo fajny sposób opowiada o tym, jaką funkcję spełnia tytułowa skrętka w naszych domach i przedstawia nam najważniejsze sprzęty - drukarkę 3D, czujnik ruchu, kamerę, router. W przystępny sposób opisany jest ich sposób funkcjonowania i działanie.

Przyznaję szczerze, że z opisu działania drukarki 3D i ja wiele więcej zrozumiałam po jej lekturze.

Brawa dla autora za pomysł na książkę! Myślę, że byłaby świetną lekturą dla naszych młodych czytelników, ponieważ ma nie tylko bardzo fajną fabułę ale także uczy tego, co współcześnie jest na 'topie'.

10/10

Ostatnio mamy szczęście do fantastycznych książek!

Dziś kilka słów o książce, która według mnie jest jednym z najciekawszych odkryć tego roku! Ach, właściwie nie tylko według mnie, ale według całej mojej rodzinki. Gdy zaczęłam czytać ją z dziećmi szybko z drugiego pokoju dołączył do nas tatuś, pytając co to za świetna i pomysłowa książka.

„Skrętka na tropie technologii” to książka pełna przygód, doskonałej fabuły i dużej dawki wiedzy. Historia odkrywa przed dziećmi świat nowych technologii w niezwykle pomysłowy, przystępny i ciekawy sposób. Lektura spodoba się starszym przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, idealna do wspólnego, rodzinnego czytania.

Moje dzieci od zawsze fascynują się nowymi technologiami. To z pewnością sprawka tatusia, który swoje zawodowe życie oddaje tej właśnie pasji. Ale jak najmłodszym opowiedzieć czym jest skrętka, czujnik ruchu, drukarka 3D, router, czy kamera? Najlepiej poprzez przygodową, fascynującą książkę!

Pewnego dnia do sklepu z elektroniką przyszedł na zakupy mały chłopiec. Kupił trzy skrętki potrzebne mu do budowy sieci, niestety podczas drogi do domu jedna z nich wypadła mu z plecaka i trafiła do podziemnego parkingu. Ach, może nie każdy z Was wie kim jest główna bohaterka – skrętka? Już wam wyjaśniam. Jest to kabel zakończony specjalnymi złączami nazywanymi 8P8C, wewnątrz którego znajduje się aż osiem bardzo cienkich, miedzianych żyłek, we własnych, kolorowych osłonkach. Te małe żyłki są dobrane w pary i specjalnie ze sobą skręcone, dlatego nazywamy je skrętkami.

I to właśnie ONA – jedna, zagubiona skrętka zabierze was w świat tego wszystkiego co otacza nas z każdej strony, a co czasami trudno jest zrozumieć młodym czytelnikom. Dzieci poznają zasady działania czujnika ruchu, światła podczerwonego, kamery internetowej, czy drukarki 3D. Dowiedzą się także czym jest e-mail, sieć domowa, router oraz Internet. W tym wszystkim skrętka będzie szukała swojego miejsca w świecie technologii i oczywiście je znajdzie! A jak? Koniecznie się o tym przekonajcie i sięgnijcie po tę wspaniałą, szalenie ciekawą i mądrą opowieść.

Bardzo, bardzo długo brakowało na rynku książki dziecięcej TAKIEJ pozycji! Historia w atrakcyjny sposób zabiera dzieci w cyfrowy świat, udowadniając, jak wiele ważnych funkcji on niesie. Autor, Paweł Skiba przygotował cenne kompendium dla dzieci i dorosłych, zamieszczając pod koniec publikacji „Pomocnik dla rodziców”.

Książkę przeczytaliśmy jednym tchem i z pewnością będziemy do niej wracać. Mam nadzieję, że seria będzie się szybko rozrastać, bo takich książek nam potrzeba. Polecamy całym sercem.

Książka autorstwa Pawła Skiby oraz Eweliny Oleksiak "Skrętka na tropie technologii" jest ciekawą propozycją dla dzieci zaczynających swoją przygodę z komputerem (i nie tylko). To także pomoc dla rodziców, którzy nie do końca wiedzą, w jaki sposób przystępnie wyjaśnić swoim pociechom działanie sprzętów technologicznych (bo nie rzadko sami nie znają sposobu ich działania). Przydatnym okazuje się być "Pomocnik dla rodziców", który znacząco ułatwia wyjaśnianie dzieciom różnych pojęć i udzielanie odpowiedzi na milion pięćset sto dziewięćset pytań 😉
Z punktu widzenia psychologicznego warto podkreślić, że książka może stanowić ciekawy element zajęć profilaktyki uzależnień od nowych technologii. Książka aż prosi się o kontynuację. Być może skrętna lub inny bohater, wybierze się w kolejną podróż na tropie...hmmm...no właśnie, czego? 😉 To już pytanie do autorów.

• Dzieci
  • Dla dzieci
  • Chcę mieć
  • Do biblioteki
  • Natalia
  • Książka recenzencka

Dodaj cytat z książki Skrętka na tropie technologii