Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet

Okładka książki Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet Robin George Andrews
Okładka książki Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet
Robin George Andrews Wydawnictwo: Bo.wiem Seria: #nauka popularnonaukowa
popularnonaukowa
#nauka
Super Volcanoes: what they reveal about Earth and the worlds beyond
Bo.wiem
2023-05-19
2023-05-19
Magdalena Rabsztyn-Anioł
wulkany superwulkany geologia historia Ziemi

Ciekawa książka, na pewno bardzo poszerzająca wiedzę na temat wulkanów i nie tylko. Ja całkiem nieźle się bawiłam podczas czytania, ale też zdobyłam sporą wiedzę.

Książka, za którą bardzo długo się zabierałam, bałam się, że nie będzie to lekka treść i nie pomyliłam się, ale do rzeczy.

Wraz z autorem wędrujemy od tradycyjnych ziemskich wulkanów, przez te wodne aż udajemy się w kosmos i przyglądamy się poszczególnym planetom układu słonecznego po kolei.

Dostajemy kluczowe informacje dotyczące tego skąd się wzięły wulkany, jak działają, na czym polegają badania, poznajemy kto stoi za nowymi odkryciami i jak wygląda ten cały proces. Autor przedstawia nam też różne hipotezy, fakty, analizy, cofamy się w czasie i wybiegamy w przyszłość. Opowiada o wulkanach aktywnych i wygasłych oraz tych uśpionych.

Wspaniała pozycja dla wielbicieli nauki, tego co stare i tajemnicze oraz tego co nowe i całkiem nieznane.

Wstęp mnie kupił, na start dostajemy Fudżi, czyli moją miłość, ale nie jest o niej za wiele, dodaje klimatu.

Rozdział o Marsie był świetny - właśnie czegoś takiego oczekiwałam po książce o Marsie, którą niedawno Wam recenzowałam.

Z kolei moją ulubioną częścią książki była ta dotycząca wulkanów podwodnych - tamtejszy świat jest niezwykły i skrywa wiele tajemnic. Eksplorowanie go niesie ze sobą ogromną ekscytację, tak też czułam się czytając o tym co już wiadomo.

To książka pełna pasji, co CZUĆ, więc przyjemnie się ją czyta, nie jest ciężko napisana, ale przekazywana treść nie należy do lekkich, bo to jednak NAUKA.

Jedyne co mi się średnio podobało to dziwne, nietrafione i naciągane porównania czy spostrzeżenia autora, czyli kiedy zbaczał z tematu (rzadko),ale zrzucam to na niekontrolowany entuzjazm i chęć zarażenia miłością do tematu. Wszystko inne na medal. Przeczuwam, że będę do niej wracać.

Ode mnie 4/5⭐ Polecam!

Współpraca barterowa @bo.wiem

Dostajemy kluczowe informacje dotyczące tego skąd się wzięły wulkany, jak...

„Wulkany to coś więcej niż tylko ich naukowo wytłumaczalne czary... Wulkany na całym świecie czynią własną magię.”

Pierwsza myśl, jaka pojawia się podczas spotkania z książką, to niesamowity entuzjazm autora wobec wszelkich wulkanów, nie tylko tych na Ziemi, ale również na innych planetach. Robin George Andrews szalenie plastycznie o nich mówi, narracyjnie wpasowuje się z ich wigorem, ożywieniem i żarem. Nazywa je krainą ognia i siarki, cudem architektonicznym, pomnikiem magmy, oknem do podziemnego świata, muzyką otchłani, tańcem gejzerów, płonącymi wnętrznościami, które za sprawą erupcji możemy podziwiać. I nie ma się co dziwić, człowiek od wieków zachwyca się wulkanami i jednocześnie przejmują go grozą, kiedy Ziemia przedstawia najbardziej spektakularny pokaz geologicznej kreatywności. Andrews mówi o wulkanach aktywnych, uśpionych i wygasłych, wpływie ich aktywności na kształt planety i mieszkańców. Koncentruje się na sagach i incydentach geologicznej zagłady, dziełach erupcji, historiach powstania, wyjątkowych osobliwościach. Kilauea, Yellowstone, Mount St. Helens, Taupo, Toba, Ol Doinyo Lengai, Krakatau, fascynująco odkrywa ich tajemnice, ale wspomina także o innych. Nie zapomina o podwodnych wulkanach z hydrotermalnymi kominami i poduszkowymi lawami. Wyjaśnia główną ideę teorii tektoniki płyt.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/08/superwulkany.html

HISTORIA ZAPISANA WULKANICZNYM ATRAMENTEM

W tym roku nie czekają mnie dalekie, wakacyjne podróże. Z tym większą chęcią sięgam po lektury, dzięki którym przenoszę się w inne, często niedostępne rejony planety. "Superwulkany" zaś to książka, dzięki której wyruszamy w podróż nie tylko do Włoch, Japonii, czy w podmorskie głębiny, lecz także na Wenus lub Marsa.

Z czym kojarzą nam się wulkany? Najczęściej ze śmiercią lub spustoszeniem. Wielu z nam od razu przychodzi na myśl zniszczenie Pompei, a każda erupcja wulkanów relacjonowana przez media wzbudza ogromne emocje. Jedną z wulkanicznych "gwiazd" pozostaje bez wątpienia znajdująca się na Hawajach, ciągle aktywna Kilauea, której gniew rozświetla bez przerwy okoliczne niebo.

Pasja, z jaką autor opisuje poszczególne wulkany, okazuje się zaraźliwa. Z wielkim zaangażowaniem oraz humorem przybliża on nam wybrane ziemskie wulkany oraz zabiera w wyprawę w przestrzeń kosmiczną. W poszczególnych rozdziałach dowiadujemy się, jak różnorodne i wyjątkowe mogą być wulkany naszej planety i czego możemy spodziewać się w kosmosie.

Robin Andrews zaskakuje też czytelnika, wspominając mu o życiu, jakie tłoczy się w pobliżu wulkanów. Te gorące stożki, plujące lawą, przyciągają bowiem wiele gatunków istnień, które w ciepłym środowisku odnajdują zdumiewająco korzystne warunki bytowania. Tym samym poszukiwanie wulkanów na innych planetach wiąże się także z dywagacjami na temat możliwości istnienia na nich życia.

Dziennikarz, będący fanem "Gwiezdnych wojen" (musi nim być, jeśli tak wiele razy nawiązuje do wspominanego filmu) potrafi w wyjątkowo ciekawy i przystępny sposób opowiadać o trudnych zagadnieniach naukowych. Jest interesująco nawet wtedy, kiedy przyznaje, że nasza wiedza dotycząca historii pobliskich planet jest na tyle nikła, że pozostaje nam jedynie snucie domysłów, Ale czyż nie wspaniale czyta się o lodowych wulkanach, które być może istnieją "w odległej galaktyce"?

"Ta książka tak naprawdę nie opowiada o wulkanach" - dodaje Andrews przewrotnie - "Mówi o podróżach w czasie". Przytaczam ten fragment, ponieważ podobne wrażenie wielokrotnie towarzyszyło mi podczas powyższej lektury. Obcując z wulkanami, dotykamy zjawisk o wiele starszych od człowieka, wobec których nasza własna historia wydaje się nikła i nieznacząca.

Ale być może dlatego "śnienie o innych czasach daje niezwykłe poczucie kontroli, zwłaszcza gdy otaczający nas świat został zelektryzowany przez chaos". Lektur nam na pewno nie zabraknie, ponieważ Układ Słoneczny "to dom z bezkresną biblioteką, pełną książek, których słowa zapisane są wulkanicznym atramentem".

Z pełnym przekonaniem polecam!

HISTORIA ZAPISANA WULKANICZNYM ATRAMENTEM

Z czym kojarzą...

Szukając dobrej lektury popularnonaukowej warto kierować się nie tylko tematem, ale też podejściem autora do omawianego zagadnienia. Informacje z książek napisanych z pasją łatwiej przyswoić i zapamiętać. Kierując się tym kryterium, warto zdecydować się na przeczytanie książki „Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet” od wydawnictwa Bo.wiem.

Robin George Andrews w swojej książce przedstawia czytelnikom fascynujący świat wulkanów, zarówno tych, o których mogliśmy już wcześniej usłyszeć np. Yellowstone, Kīlauea, czy Wezuwiusz, jak i tych pozaziemskich, do których dostęp jest mocno ograniczony, a których tajemnic możemy nigdy nie odkryć.

R.G.Andres będący dziennikarzem naukowym i wulkanologiem przekazuje wiedzę na temat wulkanów w sposób przystępny, nie zasypując czytelnika suchym danymi. W tekście widoczna jest pasja autora i jego rozmówców do tematu, ciekawość świata i chęć dalszego odkrywania tajemnic. Humor i rzadkie nawiązania do popkultury nie przyćmiewają przekazywanych informacji, są miłym dodatkiem, ułatwiającym lekturę.

W trakcie lektury każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, czy jest zainteresowany podwodnymi wulkanami i historią ich odkryć, czy woli dowiedzieć się coś więcej na temat największego wulkanu w Układzie Słonecznym, który znajduje się na Marsie. Sposób w jaki autor pisze o wulkanach, sprawia że chce się zobaczyć je na żywo, więc o ile nie mieszka się gdzieś niedaleko nich, co wcale nie jest takie trudne, to konieczne jest włączenie filmików, które przedstawiają wybuchy i płynącą lawę.

Bardzo spodobały mi się fragmenty, w których autor opisuje możliwe scenariusze, które mogłyby zaistnieć gdyby wybuchł superwulkan Yellowstone (nie, nie byłby to dosłowny koniec świata) albo co by się stało z nieszczęśnikiem, który w tej chwili wylądowałby na Wenus.

Robin George...

Wulkany są jednocześnie fascynujące i przerażające. Potrafią siać zniszczenie i na nowo kształtować krajobraz globu. Wielu osobom kojarzą się one wyłącznie z wybuchami, lawą, stwarzaniem problemów i śmiercią niewinnej ludności, która mieszka w ich sąsiedztwie. Jednak wulkany to coś więcej niż wyłącznie magma wydobywająca się z wnętrza ziemi. Dzięki naukowcom badającym te niesamowite obiekty, możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o naszej planecie, jej powstawaniu i obecnym kształcie. Wylewający się spod ziemi materiał piroklastyczny, gazy i lawa, to w rzeczywistości wierzchołek zagadnienia związanego z wulkanami. Teraz dzięki książce “Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet” – wydanej przez wydawnictwo Bo.wiem – możemy dowiedzieć się wielu niezwykłych ciekawostek o aktywnych i uśpionych wulkanach na naszej planecie oraz tych, które formowały inne ciała niebieskie w naszym układzie słonecznym.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor: Tomasz - silanauki.pl

❤️❤️❤️❤️/5
"Superwulkany" to fascynująca i bardzo pouczająca lektura, która wprowadza nas w świat największych i najgroźniejszych wulkanów na Ziemi i innych planetach.
Książka przybliża nam to, co naukowcy już wiedzą o superwulkanach i wulkanach, a także pokazuje, jak wiele jeszcze jest do odkrycia. Dowiadujemy się, czym są lawiny piroklastyczne, czarne i białe smokersy oraz fumarole, z których wydobywają się trujące gazy
Autor w przystępny sposób tłumaczy nam, czym są wulkany i superwulkany oraz jakie problemy mogą powodować ich wybuchy – od zmiany klimatu po zagładę całej cywilizacji. Przybliża też kilka znaczących erupcji w historii . Wyjaśnia także, jak wulkanolodzy badają te potężne siły natury, aby przewidywać i zapobiegać wybuchom.
Czy wiesz, że:
📌aż 800 milionów osób żyje w odległości mniejszej niż 100 kilometrów od aktywnego wulkanu?
📌wulkanolodzy odkryli niedawno ślady erupcji w Rowie Mariańskim, najgłębszym miejscu na Ziemi?
📌znajdujący się na Marsie Olympus Mons, najwyższy wulkan Układu Słonecznego, jest trzy razy wyższy od Mount Everestu?
📌naukowcy monitorują aktywność podwodnego wulkanu Axial poprzez wielokilometrową sieć kabli, która ciągnie się aż do stałego lądu?
📌pierwsza supererupcja Yellowstone spowodowała utworzenie 300-metrowej warstwy materiału wulkanicznego, która pokryła obszar wielkości Małopolski?
📌energię wybuchów wulkanu Krakatau można porównać do eksplozji aż 200 milionów ton trotylu?
Książka jest napisana w sposób przystępny. Autor wykorzystuje jasny język, ilustracje i zdjęcia aby pomóc nam zrozumieć nie tylko superwulkany, ale i cały proces geologiczny kryjący się za tym zjawiskiem.
"Superwulkany" to must-read dla wszystkich, którzy interesują się naukami o Ziemi i katastrofami naturalnymi. Książka przekazuje wiele ważnych informacji na temat superwulkanów, a jej przesłanie jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to niszczycielskie siły natury wciąż stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla naszej planety, ale i dla całego Ekosystemu.

❤️❤️❤️❤️/5

Wulkany, to nie przelewki, nie tylko wywołują respekt i fascynację, ale także rozbudzają wyobraźnię. Robin George Andrews z pasją i lekkim piórem ukazał czytelnikom groźne piękno tych gigantów - i nie ograniczył się wyłącznie do Ziemi. Dzięki jego książce możemy poznać SUPERWULKANY Wenus, Marsa i nawet Księżyca!
Temat bardzo mnie zaciekawił, ale zaskoczyło mnie, jak przyjemna to jest lektura. Autor, doktor wulkanologii i nagradzany dziennikarz naukowy snuje opowieść o WULKANACH, jakby to byli pełnoprawni, ludzcy bohaterowie. Natura jest tu główną postacią i z przyjemnością podąża się za jej drapieżnym i wybuchowym charakterem.
To, co rzuca się od pierwszych storn, to swobodny styl i talent Robin'a do wręcz baśniowego przedstawiania rzeczywistości. To, o czym pisze, jest tak wyjątkowe, tak wielkie, tak groźne, tak silne, że trudno oderwać się od książki. Autor wplata w tę opowieść swoje doświadczenia, swoje podróże, historię o tym, jak rodziła się w nim pasja do WULKANÓW. Dzięki temu, bardzo osobistemu punktowi widzenia czytelnik wkręca się i współodczuwa prezentowane treści.
Ja czytam książkę trochę na wyrywki. Najbardziej interesują mnie wulkany na Marsie (choć, jak możemy przeczytać w SUPERWULKANACH, Mars otrzymał niewspółmiernie dużo zainteresowania - w kontraście do innych planet i księżyców Układu Słonecznego). Muszę także przyznać, że wybuchowa i gorąca Wenus owładnęła moją wyobraźnię (może dlatego, że to tak siostra bliźniaczka Ziemi - tylko nazbyt porywcza).
W książce odnajdziemy także ilustracje i fotografie - może nie jest ich wiele, ale te, które są, działają i spełniają swoją funkcję. Bardzo lubię pozycje z serii #nauka od bo.wiem Wydawnictwo UJ. Cieszę się, że sięgnęłam po ten konkretny tytuł, bo nie wiedziałam specjalnie wiele o WULKANACH, a teraz wiem już sporo i to nie tylko o tych na Ziemi.

wybuchowe towarzystwo
seria #nauka
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
bo.wiem

Temat bardzo mnie zaciekawił, ale zaskoczyło mnie, jak...

• Do kupienia
  • Popularnonaukowa