Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę

Okładka książki Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę Peter Vronsky
Okładka książki Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę
Peter Vronsky Wydawnictwo: Feeria Science reportaż
reportaż
Serial Killers: The Method and Madness of Monsters
Feeria Science
2023-06-02
2023-06-02
Wojtek Cajgner

Czy przystojny, elokwentny i szarmancki mężczyzna z dyplomem psychologa może być tym samym człowiekiem, który porwał, zamordował, zgwałcił i okaleczył dwadzieścia młodych studentek?
Gdzie, dlaczego i w jaki sposób dochodzi do ukształtowania się psychopatycznej osobowości ze skłonnością do brutalnej przemocy?
Jak rozpoznać osobę, która może być seryjnym zabójcą i co zrobić, by w razie ataku zwiększyć swoje szanse na przeżycie?

Na te, jak również wiele innych pytań dotyczących seryjnych morderców, próbował odpowiedzieć Peter Vronsky w swojej książce „Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę”.
Autor zabiera nas za kulisy przerażających morderstw. Na podstawie zbrodni dokonanych między innymi przez Teda Bundy'ego, Jeffreya Dahmera, Richarda Ramireza, ukazując nam ich sylwetki, począwszy od narodzin do momentu skazania, próbuje znaleźć odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że człowiek staje się seryjnym mordercą. Autor wnikliwie i z ogromną pasją analizuje zachowania seryjnych morderców, bardzo szczegółowo opisuje ich zbrodnie.
Wiele razy pisałam, że bardzo lubię true crime. Przeczytałam już wiele książek i reportaży o najbardziej znanych mordercach, więc sięgając po kolejny, doskonale wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Przyznaję, że biorąc do ręki książkę, byłam troszkę przerażona, liczy ona sobie ponad 700 stron, ale temat, jaki zagłębił autor mocno mnie ciekawi, więc wiedziałam, że książkę będzie mi się czytało rewelacyjnie. I tak też byłam. Kolejne strony przelatywały mi przez palce w zastraszającym tempie. Największe wrażenie zrobiła na mnie część, w której autor dzieli się z czytelnikami wskazówkami pozwalającymi przetrwać spotkanie z seryjnym mordercą.
Reportaż Petera Vronsky'go to rzetelne kompendium wiedzy na temat ludzkiej psychiki. Widać ogrom pracy i poświęconego czasu na powstanie tej książki. „Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę” to reportaż, obok którego prawdziwy fan true crime nie może przejść obojętnie. Szczerze polecam.

Jak rozpoznać osobę, która może być seryjnym zabójcą i co zrobić,...

Mam wrażenie, że pytanie zadane w tytule jest tylko pretekstem do epatowania brutalnymi szczegółami zbrodni. Poza tym sensacyjnym aspektem, z książki nie dowiadujemy się wiele więcej. Wszystkie teorie podane są na zasadzie „to może być przyczyna, ale z drugiej strony niekoniecznie”. Do tego masa powtórzeń i błędów. A no i to uporczywe nazywanie gwałtu „seksem”. Bardzo słaba pozycja nawet dla największych fanów true crime.

Bardzo dobre, obszerne kompendium na temat seryjnych morderców. Co prawda autor wyciąga niekiedy zbyt daleko idące wnioski, jednak w sumie dość dokładna i systematyczna publikacja. Minus -nic o "naszych" seryjnych (i w ogóle o Europie Środkowej i Wschodniej). Drugi minus - za okładkę, grafik zapatrzony w plakat "Milczenia owiec" płakał jak ją projektował. (dotyczy to całej serii).

W ostatni czasie reportaże o seryjnych mordercach stały się bardzo modne, ale z korzyścią dla czytelników, którzy mają okazję poznać na wszelkie możliwe sposoby umysły psychopatycznych zbrodniarzy. "Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę" to solidna i wartościowa lektura, która wydaje się w pewnym stopniu wyczerpywać temat.

Peter Vronsky zabiera nas w nietuzinkową, intensywną podróż po ludzkiej psychice i z dokładnością wyznacza drogę po wszystkich tematach. Od podszewki zaznajamiamy się z tematem, drążymy, dociekamy oraz na podanych przykładach analizujemy co poszło nie tak, więc naprawdę muszę pochwalić autora za przedstawienie wszystkiego w sposób kierowany do laika, ale jednocześnie nie nużąco czy przeciągle.

Autor wyciąga na światło dnia wiele ciekawych przypadków. Podobało mi się przedstawienie wszystkiego na konkretach, na analizie prawdziwych wydarzeń, bo chociaż niektóre działania mroziły krew w żyłach (z kolei przemawia to na korzyść sugestywnych opisów) to i tak przerzucałam kolejne strony chcąc poznać jak najwięcej tego wszystkiego. Z jednej strony nie jest to łatwa ani przyjemna lektura, z drugiej pochłaniająca, intrygująca i mocno dająca do myślenia, ponieważ na ponad siedmiuset stronach Vronsky opisał wszystko co zamierzał z podziwu godną precyzją.

Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Richard Ramirez, Edmund Kemper czy Ted Kaczynski pojawiają się na kartach tej książki a ich doświadczenia próbują podjąć temat wyjaśnienia kto i dlaczego staje się seryjnym mordercą. Pojawia się wiele pytań odnośnie ewolucji człowieka w złym kierunku, podejmowania błędnych decyzji oraz przyjmowania fałszywych założeń, ponieważ jak się okazuje ktoś elokwentny, przystojny oraz sprawiający dobre pozory potrafi bez mrugnięcia okiem zabić kilka kobiet. Czytamy głębokie analizy zbrodni, drążymy temat wraz z autorem, sięgamy po transkrypcje wywiadów ze skazanymi oraz ich ofiarami, tymi, którym udało się wyjść cało.

"Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę" to książka, której nie przeczyta się w jeden wieczór, ale zdecydowanie warto poświęcić jej każdą wolną chwilę. Peter Vronsky składa na nasze dłonie solidne tomiszcze wiedzy, faktów oraz ciekawych sytuacji zaczerpniętych z prawdziwego życia a to wszystko dla podsycenia atmosfery oraz poszerzenia naszej wiedzy. Przyznaję, że całość czytało się lepiej niż dobrze a spośród wszystkich przeczytanych przeze mnie reportaży w tym temacie ten wypadł najciekawiej.

Peter Vronsky zabiera nas w nietuzinkową,...

Ciekawa pozycja dla kogoś, kto nie czytał zbyt wiele w tej tematyce, natomiast zawiera sporą liczbę powtorzeń, uproszczeń i błędów (być może to wina przekładu).

• True crime
  • Popularnonaukowe
  • Lista zakupów

Dodaj cytat z książki Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę