Nielegalne związki

Okładka książki Nielegalne związki
Grażyna Plebanek Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-04-07
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-07
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374147453
Tagi:
mężczyzna zdrada miłość męski punkt widzenia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
651 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
190
41

Na półkach: , ,

Zdrada zawsze mnie w jakiś sposób pociągała. Spotykanie się w tajemnicy, ukrywanie przed wszystkimi i wymyślanie wiarygodnych wymówek. Dreszczyk emocji towarzyszący każdemu zbliżeniu: a co jeśli się wyda? Sama jednak nigdy na zdradę się nie odważę. Chociaż może określenie „nie odważę się” nie pasuje, prędzej „nie zdecyduję się”. Nie przeczę, że uwielbiam początki znajomości: poznawanie się, pierwsze zbliżenia. Jest to cudowne, ale tak naprawdę bezwartościowe w porównaniu do długo wypracowanego związku opartego na miłości, zaufaniu i zupełnie swobodnym zachowaniu (tak, mówię tu o Tomku). W czysto ekonomicznym podejściu (studia spaczają umysł) zdrada zwyczajnie się „nie opłaca”. Dlatego też ograniczam się do książek o tym właśnie opowiadających.

Dlaczego tak szczegółowo opisuję moje odczucia? Otóż dlatego, żebyście zrozumieli podejście jakim kierowałam się podczas słuchania „Nielegalnych związków” Grażyny Plebanek. Głównym ich wątkiem była właśnie zdrada. Jonathan i Megi. Ona – prawniczka w Komisji Europejskiej. On – pisarz bajek dla dzieci i nauczyciel w szkole pisarstwa. Mieszkają razem z dwójką swoich dzieci w Brukseli. Na jednej z imprez dla unijnych szych, Jonathan poznaje partnerkę szefa Megi, Andreę. Jest ona ucieleśnieniem bogini greckiej, za którą wzrokiem wodzi każdy obecny mężczyzna pragnąc, by zwróciła na niego uwagę. Jonathan nie wie jeszcze, że niedługo ta kobieta zawładnie jego światem i przysporzy sporo problemów.

Podczas słuchania „Nielegalnych związków” miałam wrażenie, że tak naprawdę są o niczym. Nie twierdzę, że to ogólnie źle, bo takie powieści potrafią być niezwykle wciągające (jak chociażby „Hokus Pokus” Kurta Vonneguta – mój ukochany potwierdzi). Jednak w tej nie działo się zupełnie nic. Jonathan kursował między domem a kochanką, starając pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki i przyjemności (bo seksu z obcą kobietą obowiązkiem nazwać nie można). Tak właśnie płyną kolejne strony lub minuty. Historia urozmaicona jest dylematami moralnymi głównego bohatera. Jednak głównie takimi, za które najchętniej przywaliłabym mu patelnią. Otóż Jonathan w pewnym momencie dochodzi do tego krytycznego punktu, kiedy nie chce zdradzać kochanki z żoną… Dlatego też kiedy rozmyślał o jakiejkolwiek niesprawiedliwości lub zarzucał komuś innemu, że zachowuje się nieodpowiednio, zaciskałam pięści.

Nie tylko to mnie w książce denerwowało. Nie wiem, być może to wina audiobooka, jednak cały czas miałam problem z czasem w powieści. Są wakacje, po ulicach chodzą kobiety w kusych spódniczkach i nagle Jonathan z rodziną jedzie (leci) do Polski na Boże Narodzenie. Potem, zupełnie bez jakiegokolwiek przejścia, Megi złości się, że mąż zapomniał wypożyczyć stroju na przebieranego Sylwestra w Brukseli. A jeszcze kawałek dalej Andrea wsiada do samochodu Jonathana, gdzie odkrywa on, że kochanka nie założyła bielizny, bo mamy upalny lipiec. Być może jest to wina lektorki, która nie robiła odpowiednio długich przerw, jeśli zaczynał się nowy wątek, ale i tak uważam, że autorka powinna to pisemnie zaznaczyć. Dodatkowo odbioru nie ułatwiał fakt, że poznajemy Jonathana, kiedy ma już romans z Andreą, natomiast w późniejszych rozdziałach pojawiają się wątki z przeszłości, przez co zaczęłam się zastanawiać czy może pliki audiobooka mają pomyloną kolejność (nie mają, sprawdziłam wersję papierową w Empiku).

Rozczarowałam się także zakończeniem. Trudno wymyślić naprawę dobre, kiedy książka jest o niczym. W „Nielegalnych związkach” wyglądało ono mniej więcej tak: Jonathan zrobił coś, Megi coś innego, a Andrea jeszcze coś innego. Miałam wrażenie, że epilog zamykał się w zaledwie kilku zdaniach, jakby pani Plebanek miała już po dziurki w nosie swoich bohaterów (nie dziwię się) i chciała jak najszybciej się ich pozbyć.

Teraz, jak zwykle przy audiobookach, wspomnę parę słów lektorce. Książkę czytała Olga Miłaszewska. Głos miała bardzo przyjemny, cały czas kojarzył mi się z aktorką Laurą Prepon (Karen z serialu „How I Met Your Mother”). Słuchało się jej rewelacyjnie, jedyne co miałabym do zarzucenia to właśnie brak przerw przy nowych wątkach. Jednak akurat to niekoniecznie jest jej błędem, może również wynikać z kiepskiego zmontowania audiobooka w całość.

Podsumowując, nie polecam „Nielegalnych związków”. Jest tyle ciekawszych i lepiej napisanych książek o takiej tematyce, że na tę zwyczajnie szkoda tracić czas. Pełno jest w niej wydarzeń, które biorą się nie wiadomo skąd i nie wiadomo po co. Sama historia do niczego nie dąży, po prostu płynie, ale bardzo koślawo. Z kolei jeśli nastawiacie się na pikantne sceny łóżkowe, także się rozczarujecie. Wbrew pozorom nie ma ich wielu, a duża ich część opisana jest zaledwie jednym, dwoma zdaniami. Przez to zaczęłam się zastanawiać skąd w opisie zdanie „książka bez pruderii ukazuje seksualne perypetie”...

www.bliskieczytanie.blogspot.com

Zdrada zawsze mnie w jakiś sposób pociągała. Spotykanie się w tajemnicy, ukrywanie przed wszystkimi i wymyślanie wiarygodnych wymówek. Dreszczyk emocji towarzyszący każdemu zbliżeniu: a co jeśli się wyda? Sama jednak nigdy na zdradę się nie odważę. Chociaż może określenie „nie odważę się” nie pasuje, prędzej „nie zdecyduję się”. Nie przeczę, że uwielbiam początki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 569
  • Chcę przeczytać
    925
  • Posiadam
    333
  • Ulubione
    41
  • Teraz czytam
    37
  • 2012
    17
  • Literatura polska
    16
  • 2011
    13
  • 2014
    13
  • 2013
    11

Cytaty

Więcej
Grażyna Plebanek Nielegalne związki Zobacz więcej
Grażyna Plebanek Nielegalne związki Zobacz więcej
Grażyna Plebanek Nielegalne związki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także