High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości

reportaż
Znak Horyzont
2023-03-13
2023-03-13

Chaotyczna. Katalog luksusowych drogich przedmiotów z zaszytą filozofią wysokiej jakości. Naprzemian kołdry i kastomizowane rowery. Brak struktury i przemyślanego pomysłu na tą książkę.

Po książkę sięgnęłam w związku ze swoim zainteresowaniem savoir vivre, szukając ciekawych esejów na temat dizajnu, sztuki etc..
Uważam, że temat pdjęty przez autora jest ważny i należy o nim mówić w dobie Pepco, Zary i Ikei, kiedy młodzież na ulicach to chodzące klony, pozbawione fantazji i orginalnosci, kiedy większość nawet drogich domów wychodzących spod "deski kreślarskiej" architektów jest do siebie tak łudząco podobnych (piszę tu o większości, a nie o wspaniałych wyjątkach). Tak, piękna musimy się uczyć na nowo starając się stawić czoła głównemu trendowi spod znaku "więcej", "szybciej". Tak, też myślę, że w cale nie trzeba być milionerem, żeby doceniać i celebrować piękno i dobre formy. Czasami wystarczy sama świadomość istnienia tych produktów, które choć mogą być poza naszym zasięgiem finansowym, mogą nas inspirować do szukania i działania w sposób ciekawszy, bardziej rozbudowany i staranny i świadomy.

Spodziewałam się głębszej treści, gruntownej analizy stanu dzisiejszej np. masowej produkcji, warunków pracy czy konsupmcjonizmu. Autor prześłizguje się przez te tematy serwując w zdecydowanej większości opis wysokiej jakości przedmiotów. Przywołuje mało wysublimowane źródła jak J. N. Haraari (którego lubię i czytam, ale który nie jest dla mnie high-endowym myślicielem, a raczej myślicielem-celebrytą). Przeszkdza mi również dość potoczny styl. W książce o rzeczach wysokiej jakości szukałabym wysublimowanego języka, który wychodzi ponad blogi, vlogi i Instagram.

Zgadzam się w szczególności z końcówką recenzji CultureBlaze. Z książki zdaje się wyzierać świat mocno spolaryzowany i podzielony na rzeczy tanie (i byle jakie) oraz high-endowe/luksusowe. Dodatkowo autor wydaje się być wyraźnie zafascynowany historią każdego przedmiotu, ilością pracy w niego włożoną i przywiązaniem do detali. Częściowo podzielam tę opinię, ale uważam, że świat ma zdecydowanie więcej odcieni niż tylko bylejakość i najwyższą jakość. Jest całe mnóstwo owych odcieni pomiędzy, które też mogą dać wiele satysfakcji, nie kosztując przy tym astronomicznych kwot. Dla przykładu kupiłem lata temu skórzaną sofę z Ikei, która ma obicie skórzane absolutnie wszędzie i zdecydowanie nie powiem o niej, że jest byle jakim meblem. Może nie stoi za nią jakaś wielka historia znanego projektanta, ale mi się ona podoba i jest wykonana nad wyraz solidnie. Moim zdaniem nadmierna ekscytacja otoczką (często mniej lub bardziej marketingową),czy trochę czasem nadmiernie rozdmuchaną magią związaną z hasłem "handmade", może rodzić pewne ryzyko przekroczenia cienkiej linii między rzeczami dobrymi a luksusowymi i wejścia na grząskie tereny snobizmu podszytego hedonizmem.
Poza tym warto również zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne i pochodzenie danego przedmiotu. Nie zawsze trzeba sprowadzać rzeczy z drugiego końca globu, mając często równie dobre bardziej lokalne alternatywy.
Podobnie czasem warto również pomyśleć o dobrej jakości rzeczach używanych, które również mogą dostarczyć wiele satysfakcji.
Reasumując - książka porusza ciekawy i wielowarstwowy temat i ja również oczekiwałbym jej kontynuacji o wspomnianej już ponadprzeciętności.

Wygląda na to, że przypadło mi napisanie pierwszej recenzji "High-End" na LC. No to lecimy.

Bartosz Pacuła postanowił zmierzyć się z tematem szeroko pojętego high-endu - przedmiotów, usług i doświadczeń wykraczających daleko poza znaną większości z nas rzeczywistość. Stawia przy tym bardzo wyraźną granicę pomiędzy high-endem a luksusem - bo wysoka cena i znane logo nie zawsze idą w parze z najwyższą jakością.

Początkowo książka zrobiła na mnie raczej średnie wrażenie - po pierwszych rozdziałach zacząłem spodziewać się niekończącej się litanii fantastycznych produktów i niszowych marek, jednak im dalej tym lepiej.

Autor stopniowo zgłębia temat, przedstawiając wartość rzemieślniczej pracy, doskonalonego latami (a nawet dekadami) mistrzostwa i produkcji w zgodzie z naturą. Pisze o ludzkich potrzebach i wolniejszym, umyślnym życiu. Kontrastem dla tych wartości jest znana nam codzienność z gatunku 'byle jak, byle szybciej, byle zarobić'. Podpiera się przy tym przykładami z niemal każdej branży - które warto wyszukać samodzielnie - nie zamieniając przy tym książki w wyliczankę, o jakiej wspomniałem wyżej.

I chociaż bardzo wartościuje tu jakość, to nie jakość za wszelką cenę, stanowczo sprzeciwiając się niszczeniu natury, cierpieniu zwierząt i ludzi.

Najcenniejszym przesłaniem jest chyba jednak to, że gonienie za doskonałością (a tym bardziej luksusem) w każdej dziedzinie życia jest w zasadzie bezsensowne i dostępne tylko dla najbogatszych. Warto jednak skupić się na jakości w dziedzinach, na których nam zależy.

Dlatego też sam bez mrugnięcia okiem kupuję fantastykę anglojęzyczną w oryginale - często płacąc za sprowadzenie egzemplarza w twardej oprawie wielokrotność ceny polskiego wydania w Empiku. Dla niektórych to snobizm, dla mnie - skupienie na doświadczeniu, którego nie chcę rujnować koślawym tłumaczeniem nazw własnych wymyślonych przez autora.

Może to lekka przesada, ale bardzo potrzebowałem takiej książki - bo lektura była nie tylko przyjemna, ale pozwoliła mi też na uporządkowanie wielu przemyśleń, które sam miałem na temat otaczającej nas ze wszystkich stron bylejakości.

Wciąż jednak nie jestem w stanie zrozumieć wydawania szalonych pieniędzy (powyżej pewnego progu) na sprzęt audiofilski.

I w zasadzie jest to dobry przykład tego, czego moim zdaniem w książce zabrakło - wspomnienia o wyższej, ale nie najwyższej półce. O zasadzie 80%/20% i prawie malejącego zwrotu. O rzeczach, które jednocześnie wybijają się daleko ponad przeciętność, ale dostępne są dla zwykłych śmiertelników, zapewniając podobne doznania za ułamek ceny doskonałości.

Może "Ponadprzeciętność" do dobry pomysł na kontynuację?

• Reportaż
  • Kupić