rozwińzwiń

Teologia ewolucyjna. Założenia – problemy – hipotezy

Okładka książki Teologia ewolucyjna. Założenia – problemy – hipotezy Wojciech Grygiel, Damian Wąsek
Okładka książki Teologia ewolucyjna. Założenia – problemy – hipotezy
Wojciech GrygielDamian Wąsek Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2022-12-20
Data 1. wyd. pol.:
2022-12-20
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378866954
Tagi:
religia nauki przyrodnicze teologia ewolucja stworzenie nauka i wiara
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
345
57

Na półkach:

Jedna z książek która w ostatnich latach pobudziła moją największą refleksje.
Jestem wątpiącym agnostykiem, bądź też wątpiącym wierzącym, ale w tym przypadku ciężko byłoby mi zdefiniować Boga, ale po kolei...

Książka podejmuje stosunek teologii do współczesnej nauki, nie tylko w tym wymiarze jak pogodzić współczesne chrześcijaństwo z wynikami w nauce, także w tym wymiarze, co dla mnie nowe, że teologia czerpie inspiracje z tychże badań i tworzy nowe interpretacje.

Kwestia samej teorii ewolucji jest już, przynajmniej w moim odczuciu, mocno oklepana poprzez wiele odpowiedzi na teksty Dawkinsa. Z matematycznością przyrody i tego implikacji (w tym wypadku wzmacniających wiarygodność religii) spotykałem się w książkach Hellera czy wykładach Meissenera.

Bez wątpienia miałem w swoim życiu refleksje na temat tego że nauka, czy to neuronauka czy psychologia ewolucyjna czy inne pochodne od nich de facto tłumaczą wszystkie obszary aktywności człowieka łącznie z tymi do tej pory zarezerwowanymi dla rzekomej "duchowości" jak poczucie wartości etycznych. Tu rodzi się fundamentalny problem po co włączać w to wszystko jakąś "dusze". Zapewne uznawałem że kwestie funkcjonowania człowieka są zbyt złożone by na ten moment nauka była w stanie je rozstrzygnąć a być może nigdy nie będzie mogła-i tak w swoich rozważaniach temat ten rozwiązałem. Autorzy którzy podjęli ten wątek, bardzo uczciwie trzeba dodać jak na duchownych, uświadomili mi jednak jak dalekie są implikacje dla teologii stąd wynikające.

Podobnie bagatelizowałem problem niewiarygodności literalnej interpretacji Księgi Rodzaju-niby nic nowego w końcu że nie uznajemy że świat powstał w 7 dni itd. Tyle tylko, jak pokazali autorzy, takie podejście prowadzi też do podważenia istotnego dogmatu grzechu pierworodnego, a to znów prowadzi do dalekiej reinterpretacji naszego pojmowania chrześcijaństwa w tym aspekcie.

Jak się zestawi tekst tej książki z tym czym na co dzień zajmują się katolicy w naszym i nie tylko kraju, a przynajmniej jakaś ich część, tzn. wojenkami obyczajowymi, traktowanymi jako obrona chrześcijaństwa, ma się wrażenie że autorzy omawianej książki reprezentują jakąś inną religię. A mówiąc bardziej wprost, ogół katolików najwyraźniej wyznaje mniej lub bardziej mityczną formę chrześcijaństwa niezgodnego z naukowym obrazem świata. Skala tego zjawiska dopiero teraz mi się uświadomiła, bo też trzeba dodać że wojujący ateizm czy antyklerykalizm w mocno nietrafiony i uprzedzony sposób to określa, czasami samemu wpadając tą pułapkę (np. grupki negujące historyczność postaci Jezusa). Konieczne jest też dodać że to że zwykli ludzie nie nadążają za nauką nie jest jakoś specjalnie wyjątkowe dla naszych czasów i dla grupy społecznej jaką są katolicy.

Dodam na koniec że dla mnie całkiem jest przekonująca koncepcje istnienia Boga, zwłaszcza w kontekście rozwoju współczesnej fizyki i wspomnianej "matematyczności przyrody". Ale znaczącą mniej dla mnie jest przekonujące łączenie tego obrazu z tym co zawiera Pismo Święte . Momentami nawet miałem współczujące odczucia względem autorów, którzy stoją przed coraz trudniejszym zadaniem jak pogodzić księgi pisane 2 tysiące lat temu lub w jeszcze odleglejszej przeszłości z tym co dziś mówi nauka. Co jest w tym istotne, jako wierzący katolicy ostatecznie za najważniejszą prawdę o Bogu muszą traktować to co w tychże księgach napisane. Jeśli dodatkowo uwzględni się badania historyczne które lepiej znam w kontekście Nowego Testamentu (tu należy polecić Bart Ehrmana),a także pytanie typu dlaczego Jezus a nie Mahomet czy inna tego typu postać ma być tym wyznacznikiem jak myśleć o Bogu, dla mnie całościowo pojmowany światopogląd chrześcijański niestety chyba nie jest przekonywujący.

Jedna z książek która w ostatnich latach pobudziła moją największą refleksje.
Jestem wątpiącym agnostykiem, bądź też wątpiącym wierzącym, ale w tym przypadku ciężko byłoby mi zdefiniować Boga, ale po kolei...

Książka podejmuje stosunek teologii do współczesnej nauki, nie tylko w tym wymiarze jak pogodzić współczesne chrześcijaństwo z wynikami w nauce, także w tym wymiarze,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
58

Na półkach:

Całkiem fajna odskocznia. Czyta się dość szybko

Całkiem fajna odskocznia. Czyta się dość szybko

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    11
  • Filozofia
    2
  • Historia nauki i o naukach, popularnonaukowe
    1
  • Religioznawstwo
    1
  • Zainteresowany
    1
  • Pochodzenie życia i ewolucja
    1
  • 3.6. Chrześcijaństwo
    1
  • Wiara
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teologia ewolucyjna. Założenia – problemy – hipotezy


Podobne książki

Przeczytaj także