Nowa wizja zarządzania Kościołem

Wydawnictwo: WAM
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
religia
LubimyCzytać

Kościół ze swej natury jest organizmem wymagającym nieustannej odnowy.Od początku swojego pontyfikatu przypomina o tym papież Franciszek, którego styl i podjęte reformy można odczytać jako wezwanie do pogłębienia namysłu nad metodami zarządzania wspólnotą eklezjalną.Książka ks. Damiana Wąska jest teologiczną odpowiedzią na to wezwanie oraz zaproszeniem do podjęcia w Polsce debaty nad kierunkami zmian.Autor, opierając swoje rozważania na Objawieniu i czerpiąc z bogactwa Tradycji, szuka takich dróg odnowy struktur i urzędów kościelnych, które przesłanie Kościoła uczyniłyby bliższym potrzebom wiernych oraz bardziej wiarygodnym w oczach współczesnego człowieka.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Dudzio | 2018-08-13
Na półkach: Przeczytane, Teologia

Książka gatunku "ksiądz przeczytać powinien". Pierwsza tak rzetelnie i odważnie napisana diagnoza KK w Polsce. W momencie publikacji uważana za trochę na wyrost i ostatecznie przemilczana, "bo przecież w Polsce wszystko dobrze się dzieje". Obecnie (połowa 2018) kiedy wraca sprawa dawnych "nadużyć autorytetu kapłańskiego", kardynałowie i biskupi są przenoszeni do stanu świeckiego, reformy papieża Franciszka nie pozostawiają złudzeń, podobnie jak pustki w Polskich seminariach, książka broni się samymi faktami jakie mają miejsce w Kościele.

Autor spogląda w stronę Kościoła Prawosławnego, który jest dla KK Kościołem siostrzanym, równym w autorytecie i sprawowaniu sakramentów i próbuje właśnie tam szukać inspiracji (na które przez wieki w skutek podziałów socjologicznych i politycznych byliśmy ślepi) dla ożywienia struktury, której misją jest głoszenie Orędzia Zbawienia.

Pozycja jest bolesną diagnozą, pobudką po dobrej drzemce, nieprzyjemnym uszczypnięciem i przypomnieniem, że prawda...

Przemek Przemek | 2015-12-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Odniosłem wrażenie, że autor próbuje nas przekonać, że kościół prawosławny jest ogólnie lepszy od katolickiego. Cytowane są przemyślenia prawosławnych teologów. Praktycznie każdy aspekt naszego kościoła porównano do obrządku wschodniego. Autor zaproponował tu wywrócenie całego katolicyzmu do góry nogami włącznie z reformą urzędu papiestwa. Niestety szkoda czasu na czytanie tego dzieła. Są to przemyślenia w stylu: "gdybym był Papieżem", oraz "bo kościół to powinien". Przekonałem się, że słuszna była krytyka środowisk kościelnych odnośnie tej książki.