Lepidoptera

Mamiko
2022-09-01
2022-09-01
poezja emocje wyzwolenie

Dotarła do mnie niedawno poezja Anny Paszkiewicz. Autorki, która ma na swoim koncie około sześćdziesięciu książek dla dzieci (w tym „Coś i Nic”, które zdobyło główną nagrodę jury w konkursie Przecinek i Kropka 2020 na najlepszą książkę dziecięcą w kategorii 6-8 lat i trafiło na Międzynarodową Listę Białych Kruków 2021). Prawa do niektórych tytułów nabyły wydawnictwa z Chin, Korei, Hiszpanii, Francji, Czech, Rosji. Ponadto jest autorką scenariuszy dla nauczycieli w ramach ogólnopolskich programów edukacyjnych, m.in.: „Działaj z ImPetem” i „Moje Miasto Bez Elektrośmieci”. A na stałe współpracuje z czasopismem dla dzieci niewidomych i niedowidzących „Promyczek”. Od kilku lat w dolnośląskich przedszkolach i szkołach organizuje spotkania promujące czytelnictwo. Jednak Anna, poza pisaniem dla małych czytelników bardzo kocha czytać poezję (nagrywa filmiki) i pisać wiersze. Publikuje w kwartalniku „Artis”, „Ypsilon”, „Bezkres” i portalu „Poezja na Każdy Dzień”. Jej wiersze zagościły m.in. w antologiach: „Wwierszowzięci”, „Uskrzydleni” oraz polsko-hiszpańskiej antologii „Gwiazdozbiór Pegaza 2022”. Jest pasjonatką przyrody i własnego uroczego psa.

Książka poetycka Anny Paszkiewicz dzieli się na trzy części: larwa – korzenie; poczwarka bunt; imago – owoc. Ów podział pokazuje proces dojrzewania, przepracowania czegoś, zatem w moim odbiorze szczególnie pierwsza część staje się bezgłośnym wołaniem, niemym krzykiem. A kolejne rozdziały zawierają ujarzmienie, zrozumienie i pogodzenie, z czasem nawet akceptację, ponieważ doświadczenie daje siłę. Ostatecznie postać ukazująca się w utworach cieszy się życiem. Myślę, że warto zwrócić uwagę na motto, które towarzyszy tekstom: Poezja leczy rany, jakie zadaje rozum (Novalis). Jako pierwszy otwiera tom wiersz „spowiadam się Bogu…”, który na zasadzie gongu alarmuje o bólu zawartym między wersami. Potwierdzeniem spostrzeżenia jest kolejny fragment o złym dotyku przywierającym jak druga skóra. Ten, kto przeżył taki rodzaj krzywdy poczuje swoiste deja vu, jakby odczytał w tych słowach samego siebie. Złego dotyku nie da się wykorzenić. Można zapomnieć, zagłuszyć, ale w newralgicznych momentach ból powróci. W zależności od traumy i jej przerobienia, uderzenie będzie mniej lub bardziej dotkliwe. Ale! Wychodzę z założenia, że tylko oczyszczone rany mogą się zabliźnić, a to już coś. Zatem im więcej analizujemy, grzebiemy, to w końcu skutecznie czyścimy. Należy pozwolić płynąć, a może raczej wypłynąć emocjom. W wierszach możemy wyszukać potencjalne źródła nadwrażliwości i kruchości bohaterki, które z całą pewnością tkwią w przeszłości. Gorzkie przeżycia sprawiają, że nie ma w niej miejsca na nowe blizny, a dla tych, którzy chcą podejść blisko ma puste okno wieży w której się chroni. Lęk przed kolejnym rzutem kamieniem zamyka kobietę na ludzi. Niektóre wiersze są jakby zapisem autystycznego odbierania bodźców ze świata, który jawi się jako kolorowy jarmark z festiwalem dźwięków. Jedynym ratunkiem staje się totalne „oskorupienie”: „oskorupiam się gdy zaczyna brakować oddechu/ w ciepłym kokonie myśli przeczekuję atak”. Z drugiej strony, pomimo poczucia wyobcowania, ostracyzmu: „patrzą mi dzisiaj na usta/ klakierzy z pierwszych rzędów/ i nadstawiają ucha/ czy powiem ą czy ę// więc staję na środku sceny/ i tylko głośno pytam/ ile zostało jeszcze człowieka/ w człowieku”; podmiot liryczny woła o zachowanie człowieczeństwa: „kruszcie mury obojętności/ choćbyście mieli zedrzeć palce do krwi/ obedrzeć je do żywego mięsa/ połamać paznokcie i kości/ zmywajcie ją wierszem kwiatem łzą/ nim przyoblecze was w kamień/ i umrzecie na długo przed wydaniem/ ostatniego tchnienia// nie krzyżujcie człowieka w sobie”. W ostatnim ogniwie są ślady jak dotrzeć do obolałej duszy: „nie jest łatwo znaleźć klucz do mojego zamka/ nie odkładam go pod zwykłą wycieraczkę/ by nie znalazł go ktoś całkiem przypadkowy/ nie lubię nieproszonych gości”. „Badaj do woli jak nieznany dotąd kontynent/ tu wszystkie ścieżki i tak prowadzą przez serce”. Najważniejsze, że imago cieszy się życiem: „wyrzuciłam dawne sukienki/ jedna cisnęła pod brodą/ nosiłam ją za dnia gdy trzeba było grzecznie/ obejmować umysłem bezmiar zależności wszechświata/ w drugiej tańczyłam nocą/ wkładałam kiedy żar serca domagał się ujścia/ pozwala mi płonąć aż po koniuszki palców// dziś nagą skórę wystawiłam na słońce/ razem ze wcześniejszym deszczem/ ubrały mnie w ciepłą tęczę/ bym mogła tętnić ogniem wodą ziemią i wiatrem”. Być nareszcie sobą.

Jeśli kogoś boli życie, boli człowiek, to z pewnością dużo odnajdzie dla siebie w książce o tajemniczym tytule Lepidoptera (Mamiko 2022).

Czy poezja faktycznie leczy rany, zadane przez rozum, jak sugeruje to motto (z Novalisa) tomiku Anny Paszkiewicz „Lepidoptera”? Jeśli nawet tak jest, to — jak to bywa z lekarstwem — wymaga regularności stosowania i ma — niestety — krótki czas działania. A może jednak to dobrze? Bo tylko wtedy szukamy wciąż nowych wierszy, by powtórzyć dawkę, najlepiej mocniejszego leku. A może — jeszcze lepiej — kolejne wiersze wypływają z nas, wpływają w nas, wraz z kolejnymi ranami, jakich nie skąpi nam życie. Może i nam w końcu przydarzą się chwile szczęścia i spełnienia, w zgodzie ze sobą — nam — nieograniczonym zonami cudzych wymagań i konwenansów? Może i my doczekamy się w końcu braw po występie marionetki, która zerwała więzy i wyrwała ciernie spod paznokci? Doczekamy się chwili, kiedy z larwy zrodzi się poczwarka, a ta stanie się w końcu pięknym motylem, któremu wyrosły skrzydła?
Gdyby pod tym względem próbować spojrzeć na debiutancki tomik Anny Paszkiewicz, możemy tylko się w tym utwierdzić. Zaczyna od najprostszych barw – bieli i czerni. Autorka bawi się iście mistrzowsko formą niczym prawdziwą feerią motylich skrzydeł — tak pięknych i tak ulotnych. Niezwykle to dojrzały debiut – przemyślany układ, tematyka wierszy i najwyższych lotów symbolika — przywołująca tyleż piękno, co kruchość, tyleż delikatność, co (nie)ważkość, rodem jednocześnie z Biblii i z przebogatych głębin pokładów kobiecości.
Część KORZENIE-LARWA zaczyna się od bardzo nietypowej spowiedzi, bo z… niewinności. Użycie pierwszoosobowego podmiotu lirycznego sprawia, że z każdą kolejną odsłoną utożsamiałem się z nim coraz bardziej (chociaż to typ bardzo kobiecy, ale to dowodzi uniwersalizmu tej poezji). I mi udzielił się niepokój, że hałas życia zetrze nas z powierzchni ziemi, że zły dotyk pozostanie, bo tylko po drugiej stronie zegary chodzą wstecz. W uszach brzmią mi jeszcze słowa: najpierw obowiązek, potem przyjemność (i wyrzuty sumienia, czy aby nie byłem podobnym ojcem). Przypomniałem sobie ból dawnych zdarzeń, marzenie o byciu wolnym ptakiem, którego nikt nie goni. Faktycznie tylko oczy powiedzą prawdę. I mi kiedyś zabrakło już miejsca na nowe blizny. A czyż nie podobne widoki rozciągały się kiedyś i z okna mojej wieży, a świat nie wdarł się w końcu brutalnie przez pęknięcia w murze obronnym także w moje życie? I my zbieramy potłuczone sny w mozaikę życia. Grzeszymy nadgorliwością, szukając dziury w całym. I nasz różaniec myśli ma często smak goryczy. Czyż i nie my, niczym Fredrowski Papikn, nie boimy się także przekroczyć pamiętny mur w równie pamiętnym zamku? Lękamy się też mieszkać w zamku zbudowanym z piasku, rodząc się na nowo między wczoraj i jutrem. Marzymy, by ktoś podał nam rękę, pomógł odciąć pępowinę i z ostrych jak żyletka krawędzi wspomnień wypuścił słowa na żer.
Kolejna faza ludzkiego motyla — POCZWARKA-BUNT — przynosi przesłanie, że duże dziewczynki muszą być grzeczne (choć ja powiedziałbym, że raczej małe powinny). Wiem, że nóż ostrych słów przenika zawsze przez mury i — zgodnie z życiową zasadą a rebour — zamiast Ziemi Obiecanej po drugiej stronie Morza Czerwonego możemy znaleźć tylko egipskie plagi. I my nie chcemy być marionetkami w cudzych teatrach, bo nawet marionetki potrzebują iluzji, że potrafią samodzielnie tańczyć. Wątpię jednak, czy gałęzie na stos posłużą i nam do budowy nowych skrzydeł, bo… no cóż, nie każdy rodzi się czarownicą, a może raczej wiedźmą! I ja wymykałam się kiedyś nocą, by żyć, marzyłem, by ktoś mnie zgadł, czekając aż zmartwiony Bóg ześle deszcz. Czy kobiecemu podmiotowi-wyzwolonej marionetce pomoże sukienka pomalowana w motyle i czy doczeka się aplauzu? Czy armie klakierów i marmurowych ludzi mają jeszcze w swych wnętrzach człowieka w człowieku? W kolejnym wierszu odnalazłem apele, by przebijać mury obojętności, choćbyśmy mieli zedrzeć palce do krwi, by nie krzyżować człowieka w sobie, by wyjść poza chitynowy pancerz, który coraz bardziej boli. Wiem, że w ciszy, która aż lepi się od krzyków, upojeni wolnością, możemy pokonać przestrzeń! A pragnienie wolności nie będzie już milczeć – bo w końcu wolność jest... rodzaju żeńskiego.
IMAGO-OWOC – po wyzwoleniu się z uwierającego pancerza, w przypadku szczególnie „motyla”, czasu nie mierzy się w eonach tylko chwilą (epikurejską – rzecz jasna). Tylko po rozebraniu się do myśli, pulsują one tajemnicą wszechświata, płynącą przeze nas. Tylko klucz do siebie trzeba dobrze ukryć (najlepiej z wielobarwnymi snami pod poduszką). Nie wolno go zostawiać na wierzchu, bo… ślady butów, z którymi wchodzą w nasze życie wszystkowiedzący lepiej, nawet zmyć wierszem jest niezwykle ciężko. Ta część jest chyba najbardziej autotematyczna ze wszystkich. Jeden z wierszy przestrzega przed zamykaniem w narzuconych granicach. Inny obiecuje, że zostaną tylko znaki zapytania, jeśli stanie się inaczej. Marzenie o ukłuciu wrzecionem to marzenie każdej... królewny, ale może zamiast królewicza lepiej przed popadnięciem w wieczny sen leczyć się... zimnym powietrzem? ;) I mnie nurtuje pytanie — jaki będzie owoc „żywota mego”?
Każdy motyl sam potrafi znaleźć drogą i przysiąść na czterolistnej koniczynie, by atramentem pulsującej aorty odsłonić… kobietę, która — mimo że tak krucha w objęciach wszechświata — zrywa na palcach gwiazdy, poranki wypełnione marzeniami, ubrana (ech) tylko w... śnienie. Rozmarzyły mnie spacery z dwiema minutami dodatkowego szczęścia, które – odłożone na później – można mnożyć, jak naga pośród traw szamanka, której myśli poza czasem lecą z wiatrem w stronę słońca. Zafascynowała czterolistna koniczyna na linii życia – szukająca pulsu – a znajdująca płomień, który rzucony kamień rozpuszcza gorącym oddechem, by zrosił ziemię. Jeszcze widzę nad sobą gwiazdy, czując między palcami wiatr… I ja przypominam sobie jabłko złamane na pół i wyłuskiwane wspólnie pestki czułości. Słyszę trzepot skrzydła nocnego motyla, który szepce mi do ucha wielką tajemnicę życia... Oby wyrzucenie dawnych sukienek pomogło "jej", a naga skóra, wystawiona na słońce, mogła pulsować na nowo ogniem, wodą, ziemią i wiatrem! Oby taniec z motylami pozwolił "jej" i nam wymknąć się poza granice czasu, oby udało nam się wspólnie strącić motylimi skrzydłami krzywe zwierciadła kreatorów-cenzorów i latać na ich… niepodobieństwo!
I tylko żal, że motyle żyją jedynie kilka dni (najdłużej do jednego roku, z tego ok. 7 miesięcy w hibernacji),ale przecież są zawsze z nami – pojawiają się nagle gdzieś we wnętrzu brzucha. Przywołuje je zawsze taka poezja jak ta. Jej autorka zdaje się jednak nas przestrzegać: “Nie powtarzaj formułek i pustych myśli tam, gdzie z jawy rodzą się sny — tylko oczy powiedzą prawdę”, zatem nie pozostaje Państwu nic innego, jak zajrzeć wprost w te oczy i zanurzyć się wręcz w tej poezji. Może i wy odkryjecie szczerość, autentyzm i piękno, jakie tylko z wnętrza rozświetlić może kobietę.
PS Novalis, dwa razy zaręczony, nie doświadczył jednak miłości szczęśliwej. Może to i romantyczne, ale czyż krótkość motylego życia to nie wyzwanie, by zdążyć – na przekór światu – być szczęśliwym, prawdziwie wolnym i spełnionym? Rany powstają też mimo rozumu, ale — zwłaszcza z tych —leczy poezja. Jestem przekonany, że właśnie taka, jak ta.

Dodaj cytat z książki Lepidoptera