Baletki i baleriny czyli Historia baletu wyłożona wreszcie jak należy.

Tłumaczenie: Barbara Świderska
Wydawnictwo: Adamantan
Tutus, tights and tiptoes : ballet history as it ought to be taught
83-7350-072-3
historia baletu, balet
Miss_Jacobs

Trzecia na polskim rynku książka Davida W. Barbera, znakomitego kanadyjskiego popularyzatora historii muzyki. Tym razem, po kompozytorach (Bach, Beethoven i inne chłopaki) i operze (Kiedy gruba dama śpiewa), czas na satyryczną wersję historii baletu, opowiedzianą poprzez najważniejsze dzieła, okraszoną zabawnymi anegdotami, a przy tym dającą sporo wiadomości o dziejach sztuki baletowej od jej...

Tym razem, po kompozytorach (Bach, Beethoven i inne chłopaki) i operze (Kiedy gruba dama śpiewa), czas na satyryczną wersję historii baletu, opowiedzianą poprzez najważniejsze dzieła, okraszoną zabawnymi anegdotami, a przy tym dającą sporo wiadomości o dziejach sztuki baletowej od jej początków do współczesności.

Miss_Jacobs | 2010-03-31
Przeczytana: 2010 rok

trudne jest zakwalifikowanie „dzieła” do grupy wiekowej. Nie jest to książeczka, która poczytamy maluchowi do snu. Trochę starszy nie zrozumie dowcipów autora, a ten, który zrozumie jest już za „stary” i uzna książkę za zbyt dziecinną. Kolejny problem jest ze wspomnianymi dowcipami autora. Sporo jest delikatnych odniesień do seksualności i spraw intymnych. Napisane są w taki sposób, że absolutnie nie gorszą jednak dzieci ich nie zrozumieją. Sami chyba przyznacie, że nie ma sensu kupować dzieciom książek, których smaczków nie zrozumieją, A właśnie te smaczki stanowią sens zrozumienia kontekstu sytuacyjnego. Treść, choć uporządkowana chronologicznie czasowo, sieje spory chaos. Autor z jednej strony pisze niedbale jak np. „w roku.... czy coś koło tego”, a z drugiej zawiera znowu szczegóły których dzieci nie zrozumieją. Odwołuje się do dzieł, których to znowu dzieci nie widziały ( i w najbliższym czasie raczej nie zobaczą ) i nazw, których nie zapamiętają, nie mówiąc już o problematyce...

Książka specyficzna, przeczytałem ją z nudów i jakoś szczególnie mnie nie wciągnęła. Dlatego też nie polecam.

Anna | 2016-11-18
Izabela | 2016-01-10