Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Wydawnictwo: Bosz
Wilkołaki, folklor, wilki
Inne
Zmora

„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację tzw. „czarnej trylogii” zapoczątkowanej przez „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Autor szczegółowo opisuje postać każdego wilka i wilkołaka, zaznacza przypisywane mu cechy i kreśli jego miejsce w kulturowych odniesieniach. Omawia też historyczne i kulturowe tło zapisanych opowieści, a nawet opisuje miejsca związane z konkretnymi postaciami. Dzięki temu książka stanowi kopalnię wiedzy, nie przestając być przygodą z najciekawszymi wilkami i wilkołakami Europy.

źródło opisu: Wydawnictwo BOSZ, 2017

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl

Fantasy-Bestiarium | 2017-09-18

„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” jest książką autorstwa historyka i etnologa, Bartłomieja Grzegorza Sali. Autor przedstawia wiele mitów i legend opisujących te krwiożercze stworzenia z wilczego i wilkołaczego rodu. Dzięki lekturze tej książki poznamy historię wilkołaka na przestrzeni wieków i o wiele więcej. Sala przedstawia czytelnikom odniesienia historyczne, jak i kulturowe, opisując również szczegółowo tła przedstawianych opowieści. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o najstraszliwszych wilkach i wilkołakach Europy.

Książka jest wciągającym kompendium wiedzy na temat wilków i wilkołaków. Wiele ludów na całym świecie posiada mity i legendy z nimi związane. Autor przytacza bardzo wiele z nich, dzieląc się z czytelnikami swoją obszerną wiedzą. Wiele sag, podań, czy nawet romansów opisuje te brutalne stworzenia, które stały się inspiracją dla wielu artystów, pisarzy oraz reżyserów. Autor opisuje ludzkie fascynacje tymi krwiożerczymi stworzeniami oraz legendy,...

Piotr_M | 2017-09-12

eśli chodzi o stronę techniczną, to Wydawnictwo Bosz po raz kolejny stanęło na wysokości zadania. Tak jak w przypadku “W górach przeklętych”, tak i tutaj podziwiać możemy wspaniałe, często niepokojące ilustracje Justyny Sokołowskiej na papierze wysokiej jakości. Oprócz spisu najważniejszych wilkołaków w historii Europy, w “Wyciu w ciemności” znajdziemy również wstęp przedstawiający znaczenie wilka w naszym kręgu kulturowym, aneks dotyczący chronologii i genealogii opisywanych stworzeń oraz spis wybranej literatury. Trudno się do czegokolwiek przyczepić, zatem pozostaje nam tylko zabrać się za samą treść książki.

W pięćdziesięciu siedmiu rozdziałach Bartłomiej Sala przybliża nam historię wilkołactwa, poczynając od czasów antycznych i Apolla, Leta, czy Likaona i jego synów, poprzez Bestię z Gevaudan, a kończąc na bestiach filmowych i książkowych. Niemal każdy z przedstawicieli tego gatunku pokazany jest według określonego schematu – rys historyczny, sylwetka samego...

eR_ | 2017-06-07
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Wilki, wilkołaki od zawsze stanowią pożywienie dla bardziej, bądź mniej przerażających opowieści. Natura wilkołaków jest doskonale znana od starożytności. Niemalże każdy lud ma własne opowieści związane z tym mitem. Oczywiście, te legendarne stwory nie mogły pozostać bez echa w powieściach grozy, licznych adaptacjach filmowych, a ostatnio nawet seriali.

Fascynująca ludzi, przemiana, nawet szlachetnego z natury człowieka, w krwiożerczą bestię, doczekała się także, tej jakże ciekawej książki.
"Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy", to wydane przez Bosz niezwykle obszerne, a przede wszystkim interesujące kompendium wiedzy na ten temat.

Autor nie skupia się tutaj na samej genezie tej legendy, ale przedstawia także sytuację polityczną, historyczną danego rejonu, co czyni tą publikację także książką historyczną. Od mitów starożytnych Greków, po zupełnie współczesne opowieści o tych stworach. Od wilczycy która wykarmiła słynne bliźnięta, po domniemanego wilkołaka, który...

LoboBathory | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Sala ma paskudną manierę przepisywania wikipedii. Nie rozumiem, czemu czuje kompulsywną potrzebę nabijania objętości książki informacjami o powierzchni Morza śródziemnego czy ukształtowaniu terenu w każdej mieścinie, którą wspomina, ale chyba nie zdaje sobie sprawy, jak strasznie to irytuje czytelnika. To nie jest książka, którą się czyta, ale którą się kartkuje. A szkoda, bo mogła być ciekawa. Jeszcze rozumiem historyczne wstępy przy opisywaniu niektórych przypadków wilczo-ludzkich relacji, przybliżające kulturowe tło danego okresu itd. Ale to też jest kiepsko napisane. Naprawdę miałam wrażenie, że czytam hasła z polskiej wikipedii. Polskiej. Kto czyta polską wiki, jeśli może tego uniknąć?

Doceniam zebranie wszystkich europejskich podań o wilkołakach w jedno kompendium. Od mitów greckich i skandynawskich po współczesne wilkołaki filmowe, Sala śledzi rozwój i powstanie wilkołaczego mitu, włącznie z wyjątkami z hagiografii. Przy okazji - znowu, tak samo jak w przypadku "W...

Kasia | 2017-07-16
Przeczytana: czerwiec 2017

Wycie w ciemności to propozycja godna polecenia wszystkim miłośnikom starych, mrocznych legend i podań oraz osobom zainteresowanym wizerunkiem jednego z kluczowych stworzeń fantastyki i ludowego folkloru.

cała opinia:

książek: 2047
Karolina Sosnowska | 2017-08-23
Na półkach: 2017
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

"Bartłomiej Grzegorz Sala bardzo skrupulatnie spisuje wszystko, czego się dowiedział na temat europejskich wilków i wilkołaków. Odnotowuje każdą legendę, mit, opowieść, strzępek historii czy wzmiankę. Z podziwu godną wnikliwością tropi ślady wilków i wilkołaków w historii, literaturze i filmie. Niestety ta dokładność stała się jego gwoździem do trumny, bo oszołomiony czytelnik czuje się po prostu zagubiony przez mnogość informacji. Bowiem gdy Sala opowiada o wilkołakach Posejdona, musi nie tylko wyłuszczyć kim był Posejdon, ale także dokładnie opisać geografię okolicy, a gdy mówi o legendarnym litewskim Żelaznym Wilku, czuje się w obowiązku nakreślić sytuację Litwy w XIV wieku. Pół biedy, gdyby te informacje były podane w porywający sposób – chętnie bym się czegoś jeszcze nauczyła, choć, na wszystkich olimpijskich bogów, wiem, kim był Posejdon! – niestety w tych (obszernych, dodajmy) fragmentach autor przybiera ton rodem z Wikipedii."

Reszta opinii pod adresem:...

MoznaPrzeczytac | 2017-06-08
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2017

„Wycie w Ciemności...” stanowi dziejowe omówienie najważniejszych ludowych i popkulturowych przekazów na temat wilków magicznych, które obejmują m.in. absolutnie fascynujące irlandzkie przekazy na temat wilków i wilkołaków, a także wyobrażenia wczesno-francuskie, litewskie, hiszpańskie, brytyjskie, włoskie i inne. Bartłomiej Grzegorz Sala stworzył książkę składającą się z fascynujących podań na temat istot, które na trwałe wpisały się w kulturę masową. Tyle, że tutaj nie chodzi o celebrację owej masowości, ale o dotarcie do źródeł, odkrycie prawdy na temat wilków i wilkołaków w przekładach utrwalonych w różnych epokach historycznych.

Pełna recenzja książki na stronie:

Martyna Ziętek | 2017-07-23
Na półkach: Teraz czytam