Pozwól mi odejść

Tłumaczenie: Piotr Kleszcz
Seria: Pisane przez życie
Wydawnictwo: Hachette Polska
Call me evil, tet me go

Jako nastolatka Sarah została umieszczona przez rodziców w kościele Tadford Charismatic. Nie zdawali sobie sprawy, że oddają córkę w ręce sekty, która wbrew jej woli zmusi dziewczynkę do posłuszeństwa. Ponad dekadę później nadal pozostawała uwięziona w kościele, wraz z czwórką własnych dzieci. Sarah cierpiała katusze, patrząc, jak każde z jej dzieci było bite i siłą zmuszane do jedzenia. Jednak odizolowana od świata i poddana praniu mózgu, była przerażona wyobrażeniem, co stanie się z jej rodziną, jeśli spróbuje uciec lub przeciwstawić się tyranii.
Wtedy zobaczyła, jak jej ośmioletni synek Paul został brutalnie pobity. Stanęła przed straszliwą alternatywą: pozostać z mężem, w zgodzie z własnymi przekonaniami i jednocześnie patrzeć, jak jej dzieci są maltretowane, lub uciec do świata, który uważała za siedlisko wszelkiego zła.
Pozwól mi odejść to szokująca, ale też inspirująca prawdziwa historia desperackiej walki matki o uchronienie swoich dzieci przed życiem pełnym nieszczęścia i krzywdy.

źródło opisu: Hachette, 2012

źródło okładki: Hachette, 2012

annlynn_ | 2018-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2018

Rodzice Sarah chcieli dla niej jak najlepiej-najlepsze wykształcenie, szkoła, która pomoże jej wyjść na prostą i wykształci w głębokiej wierze w Boga. To dlatego wysłali ją do Tadford. Nie spodziewali się jednak, że tym krokiem przekreślają wiele lat jej życia.
Tadford okazało się miejscem, gdzie jej poczynania były w najdrobniejszym szczególe pod ścisłą kontrolą. Miejscem, gdzie wymierzano kary cielesne za niezjedzenie do końca posiłku. Miejscem, gdzie człowiek tracił całą pewność siebie i poddawany był praniu mózgu. Miejscem, które było sektą...
Książka jest autobiografią, w której autorka opowiada o swoich losach w Tadford oraz o tym, jak wyrwała się ze szponów sekty. Napisana jest bardzo przyjemnym językiem. Praktycznie nie ma tam dialogów. Czytając ma się wrażenie, że historię opowiada Wam koleżanka. Gorąco polecam!

Porzeczka87 | 2017-11-24
Przeczytana: 08 listopada 2017

Książka, która porusza, zmusza do myślenia, do uświadomienia sobie jak wielki wpływ na nas może mieć osoba trzecia.
Historia zbuntowanej nastolatki, która trafia pod opiekę do sekty, która przez lata została pozbawiona możliwości decydowania o samej sobie, w późniejszym czasie także o swoich dzieciach.
Na szczęście w pewnym momencie otrząsa się i zaczyna walczyć o zmiany, o możliwość wyrwania się, z tego hermetycznego środowiska.

Marta | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 08 maja 2017

Prawdziwa historia która może spotkać każdego z nas. Wstrząsająca ale bardzo pomocna w trzeźwym ocenianiu tego co wokół nas się dzieje. Pokazuje jak bardzo trzeba być czujnym w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi. Polecam.

Nika | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Mało się mówi i pisze jednak o sektach. Gdzieś co jakiś czas tylko jakieś informacje się pojawiają. Sarah opisuje nam swoje życie w sekcie. Nie planowała tego, a kto planuje? Rodzice posłali ją do szkoły należącej do kościoła i dalej już sekta sama zadbała, aby dziewczynka z nimi pozostała. Sekta nie śpi, sekta patrzy. Widzą wszystko i mają ogromną ilość sposobów aby zrobić ci pranie mózgu. Na szczęście Sarah dla swoich dzieci pomału budzi się z letargu, w którym była. Dociera do niej, że jest niewolnicą. Pora uciekać z dziećmi. Dla męża najważniejszy jest kościół.
Książkę szybko się czyta, czytamy jak ciężko było podejmować decyzję Sarah o własnym życiu. Brak silnej woli przez ciągłą manipulację. Czy Sarah będzie na tyle silna aby przetrwać ?

ANNA | 2015-11-11

Siedząc na kanapie jako obserwator, wydaje nam się , że żadna kobieta nie powinna dać sobą pomiatać, uciekać jak najdalej od swojego kata i nigdy nie pozwolić by dziecko czuła strach przed drugim rodzicem. Ale jak by było z tej drugiej strony? Główna bohaterka zapętliła się pomiędzy dobrem a złem. Na moment straciła świadomość, gdy struktura sekty wniknęła w życie małżeńskie i jej dom. Na szczęście powoli otwiera oczy... Książkę oceniam jako dobrą +, bo jest ciekawa, natomiast troszkę irytowało mnie zachowanie bohaterki, która pozwoliła, by jej dzieci ucierpiały na ślepej wierze ojca i jej posłuszeństwem względem wiary kościoła.

Diabloo86 | 2015-08-21
Przeczytana: lipiec 2015

Podczas czytania książki rosło we mnie zdenerwowanie wraz z kolejną kartką. Nie mogłam uwierzyć jak można być tak zaślepionych przez osoby podające się za wierzących i pozwalać na wyrządzanie na krzywdę dzieciom i bliskim. Podoba mi się, że Sara postanowiła wziąc sprawy w swoje ręce
i uwolnić siebie i dzieci z ramion sekty jednak irytowało mnie to, że cała sytuacja trwała tak długo a rodzina nie starała się w tym pomóc.

molewksiazkachpl | 2015-05-02

Właściwie niewiele mam do powiedzenia, a raczej napisania o tej książce, bo moim zdaniem była najzwyczajniej w świecie poniżej przeciętnej. Momentami po prostu wiało nudą...

Historia zapowiadała się ciekawie... nieposłuszna nastolatka, sprawiająca rodzicom same problemy, czyli typowa buntowniczka zostaje wysłana w ramach "resocjalizacji" do przykościelnej szkoły- Tadford Charsmatic Chuch. Oczywiście rodzice wysłali tam swoją córkę, żeby nabrała pokory i nauczyła się podstawowych wartości w życiu.

Niestety nie zdawali sobie sprawy, że tą decyzją zniszczą jej życie... Sarah trafiła do miejsca, w którym lista zasad jest bardzo długa, a jej nieprzestrzeganie - surowo karane! ....

więcej na www.molewksiazkach.pl

niebieska85 | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

„Nie wiem kiedy dokładnie przestałam słuchać swojego wewnętrznego głosu i zaczęłam się podporządkowywać, ale mniej więcej od tego czasu moim zachowaniem zaczął w coraz większym stopniu powodować strach.”*

rowniez mam mieszane uczucia wobec tej ksiazki.zachowania i zwyczaje panujace w tej sekcie nijak sie maja do chrzescijanskich wartosci jka jest milosc dobro i dawanie dobrego przykladu.zamknieta wbrew wlasnej woli czula sie przytłoczona narzuconymi jej wartosciami.sprawialy one ciagle trudnosc oraz niszczyły psychike jej dzieci,podziwiam ja za odwage w ucieczce i sile przebicia ku lepszemu zyciu.juz sama szkola tadford budzial moje oburzenie,klamstwa i przekrety I.Blacka.niestety psychologia tłumu ma znaczacy wplyw nie wazne ze robi sie cos bezmyslnie na pamiec lub slepo wierzy w dogmaty.bo tak jest i już lub owiane wielka tajemnica.wiara powinna sluzyc pozytywnie w zyciu czlowieka,a on majac wolną wolę ktora ofiarował Bog umowliwia wybór miedzy dobrem a zlem miedzy tym co nas...

Daria | 2014-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Sekta, to bardzo niebezpieczna i aprobująca grupa. Bohaterka, która została "wrzucona" do nowego, nieznanego i niebezpiecznego świata przez rodzinę po roku walki o siebie poddaje się i zmienia w pozbawioną swojego zdania i zastraszoną. Nienormalne metody działania, pranie mózgu i kontrolowanie są na porządku dziennym. Z otwartej, zbuntowanej nastolatki, Sarah stała się wystraszona i bogobojna, nie potrafiła sobie radzić ze światem i ludźmi. Decyzję o ucieczce podjęła dopiero po latach, gdy miała już własną rodzinę, zrozumiała że metody wychowawcze narzucane przez członków sekty, stosowane na jej dzieciach są sprzeczne z jej przekonaniami...

Książka ogólnie całkiem ciekawa, ale nie robi szału.

zaczytanyskrzat | 2014-06-15

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki.
Z jednej strony bardzo poruszyła mnie historia kobiety, która znalazła się wbrew swojej woli w hermetycznym środowisku, które okazało się sektą, z drugiej zaś czuję pewien niedosyt.
Czytając książkę (zwłaszcza pierwszą połowę) miałam wrażenie, że autorka pomija dość dużo istotnych faktów, przez co czasem czułam się trochę zdezorientowana.
Mimo wszystko uważam, że jest to pozycja godna uwagi.