Prawdziwy Izrael i fałszywy judaizm

DeReggio
2022-09-15
2022-09-15
Religia Wiara Izrael Judaizm Chrześcijaństwo

Z jednej strony, argumenty przedstawione przez księdza Gleiza są tak oczywiste, że zastanawiam się jak jest cel ich prezentowania. Ale przechodzę obok swojej parafii i widzę kartkę z menorą z napisem "Dni judaizmu", to samo w parafii obok, do której chodzę adorować Najświętszy Sakrament. Księża, którzy wystawiają te plakaty są w pełni świadomi fałszu judaizmu i mimo to zwodzą ludzi fałszywym braterstwem. Prawdopodobnie tłumaczą to sobie urzędniczo rozumianym posłuszeństwem, jakby to w jakikolwiek sposób usprawiedliwiało tę hańbę, jaką ściągają na Kościół.

Opracowanie zawiera rozważania dotyczące ciągłości wybrania Żydów i aktualności Starego Przymierza. Autor przywołuje tradycyjne nauczanie Kościoła, w szczególności odwołując się do Św. Tomasza z Akwinu i Św. Augustyna. Cenne przypisy pomagają przebić się przez zagadnienia teologiczne.
Spis treści
Artykuł 6 Przykazania Starego Prawa
Artykuł 7 Magisterium Starego Prawa
Dodatek do artykułu 7 Różne władze nauczające
Artykuł 8 Stare prawo i mesjanizm
Artykuł 9 Czy wraz z przyjściem Chrystusa Stare Przymierze musiało wygasnąć?
Kwestia III Losy judaizmu
Artykuł 10 Czy żydzi są niewiernymi?
Artykuł 11 Czy żydzi są winni bogobójstwa?
Artykuł 12 Czy Żydzi jako naród są niewiernymi i czy są winni bogobójstwa?
Artykuł 13 Czy naród żydowski został przez Boga odrzucony?
Artykuł 14 Czy judaizm ma związek z tajemnicą nawrócenia?
Artykuł 15 Czy soborowe i posoborowe nauczanie wyraża katolicką doktrynę dotyczącą judaizmu?
Wnioski
Współczesne nurty judaizmu
Bibliografia

Cytat:
Ale z drugiej strony wydaje się, że soborowe i posoborowe nauczanie NIE wyraża katolickiej doktryny dotyczącej judaizmu.
184. II Sobór Watykański przystąpił do prawdziwej "rewizji" głoszonej dotąd powszechnie doktryny dotyczącej związków między religią katolicką a judaizmem. Tym samym określił na nowo relacje Kościoła z narodem żydowskim. Jak zauważa jeden z czołowych historyków współczesnego katolicyzmu, "ogłoszona 28 października 1965r. deklaracja Nostra aetate stała się prawdziwym punktem zwrotnym. Oznaczała odejście od teologii zastępstwa (zgodnie z którą Stare Przymierze wygasło i zostało zastąpione przez Nowe Przymierze) na rzecz teologii zakorzenienia (zgodnie z którą Stare Przymierze nie zostało zniesione i współistnieje z Nowym Przymierzem tak, jak korzeń współistnieje z owocem, który z niego wyrasta). (...) W sferze liturgicznej nowe Ordo missae przyniosło zasadniczą zmianę w modlitwie powszechnej Wielkiego Piątku: nie prosi się już o nawrócenie wiarołomnych żydów, lecz o udzielenie narodowi żydowskiemu łaski postępowania w miłości imienia Bożego i wierności Jego przymierzu dla osiągnięcia pełni Odkupienia".
185. Jeden z najbardziej uznanych współczesnych znawców problematyki judaizmu także to potwierdza: "Czytając tekst uważnie można dostrzec, że deklaracja nie powołuje się na żaden sobór, na żadnego z Ojców Kościoła i na żadnego z papieży. (...) Z uwagi na brak jakichkolwiek odniesień do oficjalnych dokumentów historii Kościoła deklaracja od razu budzi podejrzenia. Chcąc ją uzasadnić, nie można oprzeć się na żadnym wcześniejszym, oficjalnym tekście."
Cytat:
187. Przez słowo "żydzi" można rozumieć: 1. rzeczywistość etniczną i socjologiczną; 2. tymczasowo prawdziwą religię Starego Testamentu; 3. fałszywą religię zwaną judaizmem, która powstała po tym, jak przywódcy narodu żydowskiego odrzucili Chrystusa. Religia ta - odpowiedzialna w sensie prawnym za bogobójstwo - po przyjściu Chrystusa jest odtrącona przez Boga. Deklaracja Nostra aetate miesza te trzy znaczenia i toruje drogę poważnym dwuznacznościom, które mogą prowadzić do zaprzeczenia tradycyjnej katolickiej doktryny o bogobójczej niewierności judaizmu oraz jego odrzuceniu. Nauczanie papieży Jana Pawła II, Benedyka XVI i Franciszka rozwiewa te dwuznaczności: wyraźnie negują oni katolicką doktrynę. Oświadczają wprost, że Stare Przymierze nigdy nie zostało zniesione i musi zgodnie współdziałać z Kościołem w celu zaprowadzenia globalnego pokoju, rozumianego na sposób czysto naturalistyczny.

Spis treści
Wprowadzenie do lektury
Przedmowa
Kwestia I: Zasady, metoda i podział...

Ilustracja na przedniej okładce przedstawia "Kuszenie Chrystusa" – autor Juan De Flandes. Jest wspaniały Wstęp księdza Piotra Dzierżaka. Atutem książki są rozwinięte przypisy: autorskie i również polskiej redakcji.

Jean-Michel Gleize jest kapłanem katolickim i członkiem Bractwa kapłańskiego świętego Piusa X, więc ma powiązania z arcybiskupem Marcelem Lefebvre. Właśnie dlatego ta książka jest taka ciekawa! Autor tytułowe zagadnienia rozpatruje na płaszczyźnie teologicznej – treść jest dla mnie zrozumiała, więc nie jest to zbyt zawiły język naukowy – przedstawia wszystko w sposób jasny, ale niepospolity. Omawiane kwestie opiera na tekstach świętego Tomasza z Akwinu. Słusznie zauważa, że postanowienia Soboru Watykańskiego II były rewolucją – zepchnięciem Kościoła na złe drogi. Podaje różne argumenty popierające i przeciwne, czyli podważające (potocznie to ujmując: "za i przeciw"),w kwestiach dotyczących między innymi ważności Starego Przymierza czy niewierności żydów. Przedstawia swoje odpowiedzi na podnoszone argumenty oraz własne rozwiązania. Ta lektura zmusza do refleksji w trakcie czytania – a właśnie takie bardzo lubię – dlatego ma dla mnie dużą wartość. Samodzielne myślenie i spojrzenie krytyczne są istotne w życiu intelektualnym człowieka. Za konstatację treści książki uważam to krótkie zdanie: "To Kościół jest prawdziwym Izraelem".

• Filozofia/Metafizyka/Teologia
  • Do poczytania