Dzidzia

Okładka książki Dzidzia
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
174 str. 2 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowa proza polska
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-02-10
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-10
Liczba stron:
174
Czas czytania
2 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324718894
Tagi:
kompleksy poczucie winy dziecko
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
474 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , ,

Książka mocna, szokująca, dosadna. Czasem za mocna, zbyt epatująca okrucieństwem, okropnościami i wulgarnością, przez co odczuwa się przesyt - w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo.

Jednak autorka podjęła w tej powieści bolesne tematy, jakie w niektórych środowiskach wciąż uchodzą za tabu lub przynajmniej za niewygodne, takie, o których się nie mówi, bo wyzwalają wstyd czy zażenowanie.
To przede wszystkim kwestia niepełnosprawności dziecka i sytuacji jego matki, która jest tu postrzegana jako ta, która została obarczona kaleką córką za grzechy przodków.
Brzmi absurdalnie? Oczywiście, że to absurd, ale mylą się ci, którzy sądzą, że współcześnie matki niepełnosprawnych dzieci nie słyszą, iż zostały za coś pokarane przez los, przez Boga. Pewnie musiały w przeszłości zrobić coś złego i teraz odpokutowują, dźwigając swój krzyż.

Pani Chutnik nie przebiera w słowach, ale w wielu sprawach trudno się z nią nie zgodzić. Niepełnosprawność wciąż jest postrzegana jako gorsza inność, a walka rodziców o zdrowie dzieci często bywa drogą przez mękę biurokratycznych absurdów, przeciągających się lekarskich diagnoz i społecznych uprzedzeń.

Inny niewygodny temat to postawa części Polaków wobec Żydów podczas drugiej wojny światowej. Chętnie mówimy i słuchamy o bohaterskich czynach, niemiłe są nam fakty na temat denuncjacji, szmalcowników, wojennych hien, kolaborantów...
Miłe być, oczywiście, nie mogą. Ale przemilczane także być nie powinny, nawet wówczas, gdy część naszych rodaków sądzi, że to babranie się w polskim błocie. Moim zdaniem, lepiej ubabrać się po pachy niż udawać, że gówno pachnie fiołkami.

W powieści tej dostaje się także klerowi, politykom, wymiarowi sprawiedliwości, współczesnym kołtunom... Suchej nitki pisarka nie zostawia na ciemnogrodzie, który w "Dzidzi" nie jest jedynie domeną prowincji.

To książka bardzo przygnębiająca, makabryczna, ale i prawdziwa, chociaż pokazuje świat w krzywym zwierciadle - wynaturzony, groteskowy, z elementami czarnego humoru (niestety, czasem w niesmaczny sposób).
Nie sposób pozostać obojętnym wobec tej powieści, co widać chociażby w opiniach na LC.

Książka mocna, szokująca, dosadna. Czasem za mocna, zbyt epatująca okrucieństwem, okropnościami i wulgarnością, przez co odczuwa się przesyt - w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo.

Jednak autorka podjęła w tej powieści bolesne tematy, jakie w niektórych środowiskach wciąż uchodzą za tabu lub przynajmniej za niewygodne, takie, o których się nie mówi, bo wyzwalają wstyd...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    615
  • Chcę przeczytać
    364
  • Posiadam
    99
  • Teraz czytam
    13
  • Ulubione
    12
  • Literatura polska
    9
  • 2013
    7
  • 2014
    6
  • 2022
    5
  • 2012
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzidzia


Podobne książki

Przeczytaj także