Znalezione w Ninatece: „Cwaniary” Sylwii Chutnik

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.03.2016

Stare przysłowie gospodyń domowych mówi, że jeśli umiesz upiec ciasto, poradzisz sobie z każdym zabójstwem. Dziś w naszym audiowizualnym cyklu - na fali Dnia Kobiet, który przypadł parę dni temu - o kobiecej sile i o pisarce. O „Cwaniarach” Sylwii Chutnik.

Znalezione w Ninatece: „Cwaniary” Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku. Jest kulturoznawczynią, absolwentką gender studies, działaczką społeczną oraz pisarką. Jej literackim debiutem był uhonorowany Paszportem Polityki w 2008 roku Kieszonkowy atlas kobiet. W swoim dorobku ma jeszcze powieść Dzidzia (2009), nietypowy przewodnik po stolicy zatytułowany Warszawa Kobiet (2011) oraz nominowane do Nike 2013 Cwaniary (2012). Chutnik należy też do Stowarzyszenia Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz prowadzi zajmującą się prawami matek w Polsce fundację MaMa.

Co innego, gdyby wierzyła w jakiegoś Boga czy miała kościół do chodzenia. Ale nie miała. Kiedyś poszła do takiego obok siebie, ale wcale jej się nie podobało. Było przyjemnie chłodno, ale jak się podkręci klimatyzację, to wrażenie podobne, a nikt przynajmniej nie epatuje zwłokami na krzyżu.

Dziś zapraszamy do wysłuchania powieści Sylwii Chutnik Cwaniary.

To całkiem współczesna powieść łotrzykowska. Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendecie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności! Opowieść o nocnej Warszawie, śmierci i idealnie skrojonej zemście. Ta śmieszno-smutna historia jest zarazem głosem w dyskusji o kobietach i polskości.

Nominowana do nagrody Nike 2013 powieść to feministyczna i komiksowa w duchu współczesna odpowiedź na Złego Leopolda Tyrmanda.

Dobrze, ewentualnie, ale tylko na próbę, może wstać i iść do kuchni zrobić sobie kawę. Ewentualnie, podkreśla, i dlatego ta łaskawość poranna, gdyż kocha swych poddanych i daje szansę temu światu.

Posłuchajcie fragmentu powieści „Cwaniary” w interpretacji Magdaleny Cieleckiej:

Fragment słuchowiska „Cwaniary” w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej, prod. Narodowy Instytut Audiowizualny (2012), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Wysłuchacie całej książki: odcinek 1, odcinek 2, odcinek 3, odcinek 4.

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi ninateka.pl


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 10.03.2016 10:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post