Vox Machina: Kith and Kin

Del Ray
2021-11-30
2021-11-30
critical role vox machina

Chociaż historię tworzoną przez załogę Critical Role zaczęłam śledzić dopiero na etapie "Mighty Nein", nie mogłam oprzeć się pokusie zapoznania z historią i postaciami ich pierwszej kampanii „Vox Machiny”, a ponieważ całości fabuły nie jestem w stanie zawrzeć w dwóch słowach, powiem tylko, że w tym tomie mamy do czynienia z dwójką z siedmiu głównych bohaterów, półelfami, bliźniętami Vex’ahlią i Vax'ildanem. Powieść zabiera czytelnika w czasy, zanim jeszcze uformowała się „Vox Machina” przeplatając się z wątkami pokazującymi ich dzieciństwo w Byroden oraz dorastanie pod opieką wyniosłego ojca w Syngorn.
Gdy rodzeństwo przez brak rozwagi uwikłało się w sprawy Gildii złodziei, aby wykupić się z ich sideł, zostaje wysłane do osadzonej w mrocznym lesie osady atakowanej przez nieumarłych, w celu odzyskania pewnego bardzo ważnego dla gildii pierścienia. Jak się okazuje, jest to jedynie wierzchołek góry lodowej, gdyż bohaterowie zostają rozdzieleni, a osoby uwikłane w ten konflikt mają o wiele więcej do ukrycia, niż mogłoby się wydawać.

Uważam, że „Vox Machina” spośród trzech jak na razie zrealizowanych przez ekipę CR kampanii jest najciekawsza i znam z niej najwięcej wątków, i właśnie w związku z tym trudno jest mi ocenić, czy powieść tę mogę polecić osobom, które nie mają zielonego pojęcia, czym tak naprawdę jest "Vox Machina". Uważam jednak, że warto, chociażby dla zabawy sięgnąć po ciekawie napisaną powieść fantasy.
Osobom, które zapragną poznać fabułę rozgrywki, odsyłam do serialu animowanego, zrealizowanego przez Amazon. Zaangażowani w ten projekt zostali sami gracze i stanowi on doskonałą rozrywkę, wiernie odtwarzając najciekawsze wątki kampanii. J

• Po angielsku
  • Przeczytane 2022