Zło

reportaż
HARDE Wydawnictwo
2022-09-28
2022-09-28

Liczyłem na nieco bardziej rozbudowaną analizę psychiki seryjnych morderców, a dostałem to tylko w króciutkim podsumowaniu na zakończenie.

Jeśli ktoś jest zaznajomiony z tą tematyką nie znajdzie tutaj wiele nowości, dla kogoś kto chciałby zrobić szybkie tournee po galerii "nie-sław" pozycja może być ok.

Przesłuchałem pozycję w formie audiobooka, na plus głos samej lektorki.

Przesłuchałem pozycję w formie audiobooka, na plus głos samej...

"Zło" książka opisująca najstraszniejszych, najmroczniejszych i najbardziej przerażających morderców, psychopatów, gwałciciel i pedofilii.
Ta książka zdecydowanie kierowana jest do czytelników o mocnych nerwach , którzy nie boją się czytać krwawych opisów zbrodni czy maltretowania zwłok.
Jeffrey Dahmer, Ed Kemper, Ted Bundy czy Mariusz Trynkiewicz to nie wszyscy bohaterowie tej książki, ale jedni z gorszych morderców.
Autorką tworząc książkę widać że bardzo dobrze się przygotowała do przedstawienia czytelnikowi postaci seryjnych morderców, opisała ich dzieciństwo, kontakty z rodziną oraz społeczeństwem, makabryczne opisy zbrodni czy też jak oni planowali swoje zbrodnie oraz co robili z ciałami zamordowanych osób. Książka bardzo dobrze napisana oraz przedstawieni w niej seryjni mordercy.

"Zło nie ma konkretnej twarzy. Często chowa się za niewinnym uśmiechem i spojrzeniem, za przyjaznym gestem i uprzejmym <dzień dobry<. I właśnie dlatego jest tak szalenie niebezpieczne". (Wstęp, str. 7).
No właśnie. Czytając tę książkę doszłam do podobnego wniosku. Mam wrażenie, że świat jest za mały na tylu zwyrodnialców chodzących po nim niemal równocześnie. Autorka nie szczędziła nam brutalnych szczegółów z życiorysu opisywanych morderców. Opowiedziała o Jeffreyu Dahmerze, Tedzie Bundym, Johnie Waynie Gacym, Richardzie Ramirezie, Aileen Wuornos, Edzie Kemperze i Mariuszu Trynkiewiczu. Każdy z nich ma na koncie od kilkunastu do kilkudziesięciu potwornych morderstw. Gdyby je zebrać w jedno, to okazuje się, że razem starli z powierzchni ziemi małą wieś lub dzielnicę. Jedynie nasza rodzima "Bestia" ciut się wyłamuje z tego "panteonu gwiazd" z "zaledwie" czterema ofiarami. Może nie jest to postać znana na świecie, ale w Polsce każdy wie, kto to jest Trynkiewicz i za co został skazany. Książkę czytało się bardzo dobrze. Mimo, że to reportaż i ani krzty dialogów, to język przystępny i historie przejrzyście opisane. Każdego z seryjnych morderców poznajemy od dziecka poprzez młodość i zbrodnie, jakie popełniali aż po proces i wyrok. Wszystko okraszone zdjęciami i fragmentami zeznań z procesów właśnie, przesłuchań policyjnych czy nawet wywiadów dla prasy czy tv. O większości tych psychopatów czytałam już wcześniej książki poświęcone im w całości, więc "Zło" nie wniosło mi nic nowego w temacie. Spodziewałam się więcej analizy psychologiczno-psychiatrycznej; próby zbadania i zrozumienia dlaczego zabijali. Dostałam coś bardziej zbliżonego formą do skróconych biografii, ale było to ciekawe, rzetelnie zrobione i spójne. Do tego podane w łatwo przyswajalny sposób. Myślę, że dla interesujących się od dawna tematem, lektura tej książki będzie bardziej"czytanką" do poduszki. Początkującym w kategorii "true crime" i seryjnych morderców, książka zapewne dostarczy wielu emocji. Reasumując: dobra, polecam 👌
Ocena: 8/10

Niestety nic odkrywczego. Jeśli ktoś siedzi w temacie seryjnych, to niczego z tej książki się nie dowie. Dla osób, które dopiero badają temat - dobra.

Czy zło może być wrodzone? Czy przejmujemy je wraz z genami rodziców, czy jednak budzi się one po latach pod wpływem pewnych przebytych traum z dzieciństwa? Pytań wiele, lecz odpowiedzi brakuje...
Jakiekolwiek historie true crime, czy reportaże biorę w ciemno. Decydując się na tę książkę, oczekiwałam po niej wiele zła, okrucieństwa i grozy i to wszystko dostałam. Zaznaczam tylko, jeśli ktoś już wcześniej siedział w sprawach true crime, to ta książka może być mu za mało odkrywcza i niewnosząca za wiele do jego życia. Nie dowie się z niej niczego więcej, niżeli wcześniej nie czytał już o tych osobach. Z pewnością jest to książka idealna dla osób początkujących zaczynających dopiero swoją przygodę z tym gatunkiem.
Autorka na co dzień zajmuje się historiami true crime, pasjonuje ją świat zabójstw i procesów kryminalnych. W swojej książce przedstawiła i opisała historię siedmiu najbardziej znanych i brutalnych morderców na świecie. Historia nocnego prześladowcy - Richarda Ramireza, autostradowej zabójczyni - Aileen Wuornos, klauna zabójcy - Johna Wayne'a Gacy'ego, potwora z sąsiedztwa - Teda Bundy'ego, kanibala z Milwaukee - Jeffreya Dahmera, czy bestii z Piotrkowa - Mariusza Trynkiewicza, te osoby na długo się wpiszą w karty kryminalnej historii i nie dadzą o sobie zapomnieć. Znacie któregoś z nich? Najbardziej jednak zapamiętałam postać koedukacyjnego zabójcy - Eda Kempera, jego zbrodnie były wręcz przerażające, obrzydliwe i najbardziej okrutne, o jakich słyszałam. Jego brutalność w stosunku do ofiar, a później do zwłok była nieludzka i nie do wyobrażenia, bardzo ciężko czytało mi się fragmenty zbrodni jakich dokonywał. Wręcz nie potrafię sobie wyobrazić, aby człowiek był w stanie dokonać takich czynów.
Bardzo podobał mi się styl pisania autorki, przez co przyjemnie się ją czytało, tekst był zrozumiały i przejrzysty. Każda historia mordercy zaczynała się od jego dzieciństwa, późniejszych jego zbrodni, a kończyła na wyroku, na jaki jego skazano. Książkę pomimo trudnej tematyki to czytało mi się bardzo dobrze, momentami chciałam więcej i żałowałam, że to już koniec historii o seryjnych i niebezpiecznych mordercach, jacy chodzili po świecie. Gorąco polecam🖤

Seryjni mordercy żyją wśród nas. Mijamy ich każdego dnia.

Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Edward Kemper Richard Ramirez, John Wayne Gacy, Mariusz Trynkiewicz, Aileen Wuornos — seryjni zabójcy, którzy udowodnili, że umiejętność wtapiania się w tłum oraz nieprzewidywalność są cechami, które mogą okazać się zabójcze. Byśmy mogli dokładnie poznać człowieka, musimy zajrzeć do jego umysłu.

„W umyśle kryją się pułapki, niczym w średniowiecznym lochu — cuchnące zapominki, cele o butelkowatym kształcie wykute w skalę, z zapadnią na górze. Nic stamtąd się nie wydostanie. Trzęsienie ziemi, zdrada strażników i iskry pamięci zapalają trujące gazy: stwory więzione przez długie lata wylatują na wolność, gotowe eksplodować bólem i popychać nas do gwałtownych czynów…” – Hannibal Lecter.

Marta Kiermasz wzięła na warsztat bardzo trudny temat. Bo czy pisanie o seryjnych mordercach przychodzi łatwo? Raczej nie. By dowiedzieć się, co siedzi w głowie psychopatycznego zabójcy niewątpliwie musimy dokonać dokładnego researchu, rozpoczynając od narodzin oraz środowiska, w jakim wychowywała się dana osoba, poprzez śledzenie jej dzieciństwa, na motywach działania, kończąc. Sięgając po tę książkę, dobrze wiedziałam, czego się spodziewać. Część z tych historii już znałam, pozostałe czytałam po raz pierwszy. Czytałam I nie dowierzałam, jakie zło siedzi w człowieku i jakich zbrodni może on dokonać. Reportaż Mart Kiermasz trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron, autorka nie stroni od mocnych opisów, dogłębnie opisuje zbrodnie, których dokonał np. Jeffrey Dahmer, który mordował i torturował swoje ofiary, a niektóre nawet zjadał. True crime to mój konik, sięgając po książki z tego gatunku, przyznaję, nic nie jest mnie w stanie przerazić, ale w momencie, kiedy czytałam historię Eda Kempera czy Mariusza Trynkiewicza, musiałam na chwilę odłożyć książkę, by oczyścić umysł i uspokoić nerwy. Niewyobrażalne zło, którego dopuścili się wszyscy z wymienionych w książce psychopatycznych morderców, jest nie do opisania.

„Zło” to naprawdę świetnie napisany reportaż, autorka wykonała kawał dobrej roboty. To książka, po którą fan historii true crime musi sięgnąć. Cieszę się, że dzięki Marcie Kiermasz miałam możliwość poznać kolejnych seryjnych zabójców, o których do tej pory nie słyszałam i Was również zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł.

Seryjni mordercy żyją wśród nas. Mijamy ich każdego dnia.

Czy człowiek rodzi się złym czy dobrym? Ilu z otaczających nas ludzi jest seryjnymi mordercami?

Reportaż Marty Kiermasz "Zło" opowiada o tych mordercach, którzy są/byli najbardziej odczłowieczeni w historii naszego świata. Czytając tą książkę czułam ogromny strach, niedowierzenie i obrzydzenie. "Zło" to mój pierwszy taki reportaż, który doczytałam do końca. W innych, które próbowałam czytać denerwował mnie wręcz naukowy styl. Jednak ten napisany przez Martę Kiermasz jest bardzo dobry. Od samego początku trzyma poziom, ciekawi. Wchodzimy do mrocznych wydarzeń, które wstrząsały nie tylko Stanami Zjednoczonymi, ale całym światem.

Książka ta ma mocny wydźwięk, bo każdy rozdział rozpoczyna się zdjęciem seryjniaka. Mamy tutaj też rozdział o Trynkiewiczu. To jest najmocniejszy rozdział w moim odczuciu, bo nie dość, że mówi o pedofilu seryjniaku z naszego kraju, to mamy jeszcze czarno białe zdjęcia, które nadają ogromnego mroku, możemy stać się świadkami tego okrutnego zdarzenia, do którego nigdy nie powinno dojść.

Ta książka w dosadny sposób mówi o tym, że żyjemy w złym, zepsutym świecie, w którym śmierć może czyhać na nas na każdym kroku. Możemy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu z nieodpowiednią osobą, która pozbawi nas wszystkiego. "Zło" otwiera oczy, wyczula zmysły na mrok, który może drzemać w każdym z nas.

Książka poleca się dla każdego fanatyka true crime.

Dziękuję Wydawnictwu Harde za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej genialnej książki

"To może być nasz sąsiad, mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, właściciel dobrze prosperującej firmy czy niewinny - wydawałoby się - student. Zło nie ma konkretnej twarzy. Często chowa się za niewinnym uśmiechem i spojrzeniem, za przyjaznym gestem i uprzejmym "dzień dobry". I właśnie dlatego jest tak szalenie niebezpiecznie."

Podcast "Zło. Zbrodnia. Łowca. Ofiara" znam już dość długo i chętnie go słucham. Wracam nawet do odsłuchanych już odcinków bo za każdym razem zapamiętuje nowe informacje. Jeśli jeszcze nie znacie @marta_kiermasz i jej podcastu true crime to zachęcam.

To, że osobiście jestem fanką true crime oraz tematyki seryjnych morderców niektórzy tu obecni wiedzą doskonale. Mogłabym śmiało wziąć udział w quizie na temat takich osób jak Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, czy John Wayne Gacy. W tej książce znajdziecie masę naprawdę przydatnych informacji o najbardziej znanych seryjniakach świata. Oprócz wymienionych przeze mnie wyżej jest również rozdział o Richardzie Ramirezie, Mariuszu Trynkiewiczu oraz Edzie Kemperze. Czuję się szczerze mówiąc dopieszczona tą książką. Słuchać o nich to nie to samo co czytać. Autorka zdaje się, że wyczerpała informacje na ich temat.

No dobra. Mogę śmiało powiedzieć, że to pierwsza książka true crime, która dostanie u mnie maksymalną notę. Dlaczego? Dlatego, że to pierwsza taka książka, gdzie każdy rozdział rozpoczyna zdjęcie mordercy, którego dotyczy ten konkretny rozdział. W żadnej innej książkę tego gatunku jaką czytałam, niestety nie spotkałam zdjęć. Uważam, że to istotne. Ja akurat wiem, jak konkretny seryjny morderca wygląda ale są osoby, które dopiero co zaczynają interesować się taką tematyką i myślę, że to dla nich istotne by przy opisie było zdjęcie. Czasem trudno z opisu wyobrazić sobie osobę. Zostaje wtedy użycie wujka google. Na szczęście ta książka ma to znaczące ułatwienie w postaci fotografii. Uważam, że takie książki są potrzebne. Osoby podobne do wymienionych w książce wciąż chodzą gdzieś po świecie. Należy być niestety czujnym. Dlatego właśnie wybrałam taki a nie inny cytat z książki. Seryjnym mordercą może być każdy. Naprawdę każdy. Warto uważać i mieć się na baczności. Ja z ręką na sercu polecam wam tę książkę! Mimo, że większość wiedzy zawartej w niej już znałam to mimo wszystko ciarki na ciele miałam. Genialna książka! A jeśli chcielibyście zgłębić wiedzę na temat tych konkretnych seryjnych morderców to polecam wam platformę @netflixpl bo tam o części z nich są dokumenty. Nawiasem mówiąc też bardzo wyczerpujące.

Podcast "Zło. Zbrodnia. Łowca. Ofiara" znam...

Zastanawialiście się może kiedyś, co przeraża Was najbardziej w psychopatycznych mordercach? Ja boję się tego, że takie osoby żyją sobie spokojnie wśród nas, a my nie mamy pojęcia kim są na prawdę.

Kimś takim może być każdy. Sąsiad, wujek, ciocia czy kuzynka. Czy coś specjalnego wyróżnia taką osobę?

Owszem. To zdecydowanie nieprzewidywalność i doskonała umiejętność wtapiania się w otoczenie.

Autorka w swojej książce skupia się na zagadkach związanych z serią niezwykle brutalnych zabójstw. Przedstawia życiorysy siedmiu morderców, znanych większości czytelników.

"Zło" to mocny i przede wszystkim brutalny kryminał dla osób o mocnych nerwach. Wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do ostatnich. Historia momentami obrzydza, ale jednocześnie wciąga i ciekawi.

Myślałam, że mam mocne nerwy do tego typu historii. Niestety tym razem się przeliczyłam. Gdyby nie współpraca, zapewne nie dobrnęła bym do końca.

Owszem. To zdecydowanie nieprzewidywalność i doskonała umiejętność...

Zacznijmy od pytania, czy człowiek rodzi się zły. Czy mordercę można po czymś rozpoznać? Czy w każdym z nas tkwi element zła? Każdy może być mordercą i psychopatą. Nikt się z tym za bardzo nie obnosi, ale może to być na przykład sąsiad, który codziennie mówi dzień dobry z największym uśmiechem na świecie. Czy ludzie są z natury źli? Czy zabójca może być po czymś zidentyfikowany? O czym on wtedy myślał? A co najważniejsze, dlaczego zabija?
Marta Kiermasz w swojej powieści „Zło” przedstawia nam kilka przypadków, które w jakiś sposób powinny odpowiedzieć na nasze pytania.

Umiejętność wtapiania się w tłum i nieprzewidywalność to cechy, które mogą być niezwykle zabójcze. Jeśli chcesz zrozumieć człowieka, musisz spojrzeć w jego serce. W wielu przypadkach może to być przerażające doświadczenie. Jeffrey Dahmer mordował, torturował i zjadał niektóre ze swoich ofiar. Zabił siedemnastu chłopców i mężczyzn. Ted Bundy, jeden z najkrwawszych seryjnych morderców w historii Ameryki, przyznał się do zabicia co najmniej 30 młodych kobiet. Brutalnie je gwałcił i okaleczał. Ed Kemper ściął głowy kilku swoim ofiarom, a następnie je zgwałcił. Zabił dziesięć osób, w tym własną matkę...

Co sprawia, że ​​ludzie błądzą, na drodze bez powrotu?

Pytanie, czy każdy z nas nosi w sobie pierwiastek zła, jest bardzo złożone i wielu naukowców, psychologów oraz filozofów zastanawiało się nad tym przez wiele lat. "Zło" to mocna, wciągająca i pełna napięcia powieść kryminalna, która skupia się na zagadkach związanych z serią brutalnych morderstw. Książka ta przyciąga czytelnika już od pierwszych stron, prowadząc go przez wiele zwrotów akcji i intrygujących detali, które pojawiają się na każdym kroku.
To, co robią ci ludzie, jest zarówno przerażające, jak i fascynujące. Chcemy wiedzieć, co dzieje się w umysłach seryjnych morderców. Jak się czuli, kiedy zgrzeszyli, czy czuli wyrzuty sumienia, czy mieli sumienie. Szokująco, duża część seryjnych morderców charakteryzuje się wyjątkowo wysokim IQ i jest w pełni poczytalna podczas popełniania przestępstw. Nawet jeśli okaleczają swoje ofiary, gwałcą je lub jedzą. Są świetnymi manipulatorami. Żyją wśród nas, absolutnie niepozorni.
W powieści "Zło" autorka nie unika trudnych tematów i pokazuje nam, że zbrodnia i przemoc nie zawsze wyłaniają się z jakiegoś konkretnego miejsca, ale są składową społeczeństwa. W trakcie lektury pojawiają się wątki związane z psychologią morderców, z którą autorka radzi sobie bardzo dobrze.
Czytelnik może poczuć się tak, jakby był w środku akcji, kiedy pojawiają się kolejne wskazówki, które prowadzą do odkrycia tożsamości mordercy. Wszystko to sprawia, że książka "Zło" jest jedną z tych, które czyta się w jeden wieczór, nie można się od niej oderwać. Autorka świetnie porusza się w trudnej tematyce seryjnych morderców, ale jednocześnie pisze w sposób przystępny i lekki, który z pewnością zainteresuje czytelnika.

Podsumowując, "Zło" to mocna i wciągająca powieść kryminalna, która idealnie sprawdzi się dla miłośników gatunku oraz ich zaskoczy. Marta Kiermasz stworzyła trzymającą w napięciu historię, pełną zaskakujących zwrotów akcji, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Gorąco polecam tę książkę.

• Audiobooki
  • Reportaż