Albania. W szponach czarnego orła

Okładka książki Albania. W szponach czarnego orła Izabela Nowek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Albania. W szponach czarnego orła
Izabela Nowek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2022-09-28
2022-09-28
Albania Bałkany literatura podróżnicza podróże reportaż

Inne spojrzenie na Albanię

Kawał wiedzy o tym ciagle mało znanym kraju podanej w ciekawy i przystępny sposób.

Podróż do Albanii mam w głowie już od dłuższego czasu, postanowiłam więc najpierw trochę o tym kraju poczytać. Na pierwszy ogień wybrałam "Albanię" z trzymającej dobry poziom serii podróżniczej Wydawnictwa Poznańskiego, od razu jednak zaznaczając, że szczególną miłośniczką literatury podróżniczej nie jestem ;). Nie lubię, gdy ciekawostki i anegdotki chaotycznie przeplatają się z wyrywkami wiedzy historycznej, ani kiedy autor/ka dzieli się z czytelnikami sporą ilością swoich doświadczeń i przemyśleń - zdecydowanie wolę usłyszeć głos miejscowych. I, niestety, u Nowek było wszystko to, czego w takich książkach nie lubię - nadmierna obecność autorki w opisywanych wydarzeniach, sporo opinii i dość wybiórcze potraktowanie tematyki Albanii. Ale znów: tego się przecież spodziewałam, wiem, że innym się to może podobać, a całościowo nie czytało się przecież tej książki źle.
Na pewno na plus jest tutaj styl pisania Nowek - lekki, przystępny, zdecydowanie nie jest to reportaż, ale bardziej snuta przy kieliszku rakii opowieść o niezwykle ciekawym kraju. Są tu wstawki historyczne, kulturowe, turystyczne - w pewien sposób jest to na pewno lektura zachęcająca do odwiedzenia Albanii, wyrobienia sobie o tym kraju własnej opinii. Dużo tu też ludzi i ich historii - Nowek ma męża Albańczyka i przez część każdego roku mieszka i pracuje jako przewodnik w tym państwie, poznała więc sporo ludzi i pozwoliła im się wypowiedzieć na różne ciekawe tematy: Kanun, związki, relacje rodzinne, polityka... Nie ma co oczekiwać, że "Albania. W szponach czarnego orła" wyczerpie temat, ale może być do niego całkiem ciekawym wprowadzeniem :).

Po lekturze aż chce się pojechać do Albanii.

Po lekturze aż chce się pojechać do Albanii.

Książka ta bardzo mi się spodobała, gdyż jej autorka w fajny prosty sposób opowiada o regionie którego nie znam. Miałam momentami wrażenie, że przez nią poznałam te nieznane rejony. Jest bardzo lekko, momentami bardzo poważnie, przez co jest zwarta i nie czuć jak długa trwa ta historia. Ja po proszę jeszcze więcej takich książek bez oceniania, a pokazywania i zostawiania do oceny czytelnikowi tego co jest mu pokazywane.

odrobinę męczy nieustanne wtrącanie przez autorkę prywaty, ale przymykam na to oko dzięki wspaniałemu przedstawieniu świata, który urzekł mnie od pierwszej chwili. czytałam będąc w Albanii i niechcący złożyło się tak, że dowiedziałam opisywane miejsca tuż po tym, jak o nich przeczytałam. bardzo dobra pozycja do zgłębienia podstawowej „turystycznej” wiedzy przed pierwszą wyprawą.

Książka miała duży potencjał i widać w niej ogromną wiedzę autorki. Natomiast personalne wstawki typu "wydaje mi się" zdecydowanie zepsuły mi lekturę.

O Albanii wiem tak mało, że prawie tyle co nic, więc ta książka była idealnym dla mnie wprowadzeniem.
Czy zachęciła mnie do odwiedzin? Nie, a przynajmniej na pewno nie w bliskiej przyszłości, ale miło było zobaczyć Albanię oczami autorki i za to doświadczenie jestem wdzięczna. Na pewno przesłucham też jej podcastu, być może zdoła mnie do swojej Albanii jeszcze przekonać 🙂

Według mnie ta książka jest zbyt ogólna, nakreśla jedynie to czego można się spodziewać po wizycie w Albanii. Niektóre rozdziały moim zdaniem niepotrzebne (np ten o ślubach i weselach, czy wspominki z dawnych lat komunizmu). Nie tego się spodziewałam i czuję się rozczarowana. Idę szukać czegoś konkretniejszego.

Całkiem ciekawa książka

Całkiem ciekawa książka