Homo artist

BookEdit
2022-09-26
2022-09-26
53 min.

Moliki zapraszam was na esej.
Jest to debiut autora.
Książka opowiada o poglądach autora na różnego rodzaju aspekty życia, m. in. na sztukę, poglądy seksualne, muzykę czy rozwój własny, jak i rozwój społeczeństwa. Pokazuję ewolucję człowieka w różnych momentach naszego życia, i to jak oddziałujemy na nasze otoczenie oraz ono na nas. Wszystko to ubrane jest w krótkich rozdziałach książki. Sama książka także nie jest gruba. Ciekawa okładka. Utwór zawiera w środku linki do stron, z których korzystał autor podczas pracy nad tym debiutem. Plusem tej lektury jest to, iż jest pisana prostym językiem… tak, by każdy czytelnik mógł ją zrozumieć. Wszystkie stwierdzenia są podparte tezą naukową. Książka skłania czytelnika do wielu przemyśleń. Przyznam się bez bicia, że to moje pierwsze spotkanie z tego typu literaturą, ale mam nadzieję, że nieostatnie.

Czy polecam tę książkę? Tak oczywiście. Szczególnie jeżeli lubicie eseje.

Moliki zapraszam was na esej.
Jest to debiut autora.

Debiut Michała "Homo artist" zaciekawił mnie, gdy tylko w Internecie zobaczyłam okładkę. Niewiele wiedziałam o tej książce zanim zaczęłam ją czytać, ale też wiele wiedzieć nie chciałam. Dopiero podczas otwarcia "Homo artis" dowiedziałam się, że to esej na temat przemyśleń autora.

Książka ta prowadzi nas od samych początków świata, aż po czasy teraźniejsze. Możemy przypomnieć sobie wiadomości, które poznawaliśmy w szkole na historii. Mit o powstaniu człowieka, czy informacje na temat malowideł we francuskim Chauvet. Poruszona tutaj jest również tematyka Royalsów, czy teorii Darwina. Jest to esej, który ma w sobie wiadomości z każdej dziedziny. Od historii, przez biologię po współczesną muzykę, czy gry.

Poleciłabym ten esej osobom, które lubią zagłębiać się w światopoglądy innych, które lubią historię jak ja, które lubią spojrzeć na świat pod innym kątem. Jest to krótka książka, ale przesiąknięta wiadomościami oraz ciekawostkami. Wiele informacji tutaj zawartych jest nam znana od dziecka, ale warto je sobie przypomnieć.

Bardzo ciekawy debiut. I mimo małej objętości bardzo dużo treści.
Poznajemy światopogląd autora na wiele różnych, życiowych kwestii. Od sportu, mediów, etniczności po muzykę, politykę i sprawy dotyczące seksu. Pan Michał dzieli się z nami swoimi subiektywnymi spostrzeżeniami, opartymi na własnych odczuciach i doświadczeniach.

Niektóre rzucone przez niego teorie bardzo mi się podobały, jak choćby to, że gatunek ewoluował dzięki kobietom i kobiecym cechom takim jak m.in. wrażliwość i inteligencja.

Niektóre tematy przestawione były pokrótce, inne ciut więcej dopracowane.

Finalnie powstała całkiem ciekawa rozprawka o życiu i świecie, która nas, czytelników, skłania do myślenia.

Także warto sięgnąć po tę pozycję i zgłębić co nieco z poruszanych tematów.

Ja polecam 💪

Bardzo ciekawy debiut. I mimo małej objętości bardzo dużo treści.

Niektóre rzucone przez niego teorie bardzo mi...

Jak należy traktować gatunek ludzki? – „Homo artist”, Michał Jakub Krym

Michał Jakub Krym we wstępie swojej książki nakreśla nam, dlaczego podjął się napisania felietonów, co one dla niego znaczą oraz dlaczego tytuł książki to właśnie Homo artist, a nie np. Homo sapiens. Autor zawarł w niej swoje poglądy i przekonania, w sumie taka jest rola felietonów, że są utrzymywane w osobistym tonie, lekkiej formie i wyrażające punkt widzenia autora. Autor zastrzega również, że książki nie powinniśmy traktować jako pracy naukowej, gdyż takową nie jest.

Autor przedstawia hipotezę, że zdolność artystyczna była jednym z kluczowych czynników wpływających na przetrwanie naszego gatunku i że rozwój tej zdolności był związany z procesem ewolucyjnym. Krym argumentuje, że malowanie czy rzeźbienie to nie tylko wytwory kultury, ale również część naszego biologicznego dziedzictwa. Czy wraz z postępem technologicznym, człowiek może przekroczyć swoje granice i stać się nowym gatunkiem?

Michał Jakub Krym w „Homo artist” przedstawił ciekawą i oryginalną hipotezę na temat ewolucji człowieka. Czytając, wraz z autorem przemierzamy przez mitologię grecką po obecne czasy. Krym przybliżając konkretne tytuły filmów czy gier, pokazuje kierunek, w którym zmierza społeczeństwo. Budowanie naszego wizerunku w mediach społecznościowych doprowadza do zatracenia i wyidealizowania. A przecież w zdecydowanej większości przypadków tak nie jest. To, z czym muszę zgodzić się z autorem, to to, że edukacja nie idzie w tym kierunku, w którym powinna. Uczeni jesteśmy odtwarzania informacji, a nie ich przetwarzania, wyciągania wniosków. Brak dyskusji, analizy to kula u nogi zdecydowanej większości społeczeństwa. Wierzymy w to, co przeczytamy lub zobaczymy, a może warto byłoby od czasu do czasu zastanowić się nad tym? Poddać analizie, dyskusji, wyciągnąć wnioski?

„Homo artist” moim zdaniem jest warte uwagi, pokazuje obraz świata, tego, jak się zmienia i co nam umyka. Warto, aby każdy względem treści zawartej w tej książki sam wyciągnął wnioski, tym bardziej że cena do tego zachęca.

---> https://zaczytanyksiazkoholik.pl/recenzje/jak-nalezy-traktowac-gatunek-ludzki-homo-artist-michal-jakub-krym/

Jak należy traktować gatunek ludzki? – „Homo artist”, Michał Jakub Krym

Homo sapiens to człowiek rozumny. Nasz praprzodek, który stanowił podstawę dla ewolucji gatunku. Kim jednak jest homo artist, o którym pisze w swoim eseju autor? Kimś, kto jest lepszym bytem od homo sapiens? A może zupełnie nowym gatunkiem?
Książka ta zawiera przemyślenia Michała Jakuba Kryma na temat ewolucji świata i człowieka. Razem z nim przyglądamy się pierwszym malowidłom, edukacji społecznej i zmianom, które doprowadziły nasz gatunek do punktu, w którym się obecnie znajdujemy.

„Homo artist” to króciutka pozycja, która porusza palące kwestie i subiektywne spojrzenie twórcy eseju na ich temat. Trudno oceniać mi cudze poglądy, ale przeszkadzało mi to, z jaką ironią autor opisywał niektóre z nich. Rozumiem, że mógł się z nimi nie zgadzać, ale powinien ująć niektóre rzeczy trochę delikatniej. Przynajmniej w mojej opinii.
W tekście widoczne są sympatie i antypatie polityczne i religijne twórcy. Z kilkoma jego przekonaniami nie mogłam się zgodzić, inne jednak wydały mi się dość trafne. Michał Jakub Krym zauważa w swoim eseju takie rzeczy, jak podziały etniczne, rosnąca popularność nowych mediów czy szkodliwość poniektórych gier komputerowych.
Moim zdaniem jednakże wybrał sobie on za dużo tematów do opisania, a każda kwestia zajmuje maksymalnie dwie strony tej broszurowej pozycji. Efektem tego wyboru jest brak zaangażowania ze strony czytającego, a o treści bardzo szybko się zapomina.
Dużym plusem książki są przypisy, które odsyłają do innych lektur, na których swoją pracę opierał Michał Jakub Krym. Dzięki nim można bliżej przyjrzeć się najciekawszym informacjom opisywanym przez autora, a także poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.
„Homo artist” to esej, o którym raczej szybko zapomnę. Moim zdaniem jest to książka do przeczytania na jeden raz. Nie sądzę, aby była to pozycja wyjątkowa czy zmieniająca świat. Jeśli chcecie, to po nią sięgnijcie. Decyzję zostawiam Wam.

Za egzemplarz dziękuję autorowi.

Esej, który miałam okazję przeczytać, był kompleksowym i wnikliwym podejściem do tematu rozwoju człowieka. Autor przedstawił szeroki zakres teorii i aspektów rozwoju człowieka, odwołując się do stereotypów i trendów panujących w aktualnym świecie, idealizacji sukcesu, czy na przykład jak feminizm wpłynął na rozwój (i ewolucję!) człowieka.

Autor poruszył również historyczne i kulturowe konteksty rozwoju człowieka, analizując ewolucję człowieka jako gatunku oraz wpływ zmian społecznych i technologicznych na rozwój jednostki. W eseju można zauważyć liczne opinie autora na temat świata, co pozwala na jasne określenie jego światopoglądu. Autor wyraził swoje przekonania i wartości w kontekście omawianego tematu, co można zauważyć na przykład w podejściu do kwestii muzycznej. Osobiście jestem osobą nie przepadającą za gatunkiem muzyki lubianym przez autora, ale szanuję jego gust muzyczny.

Podsumowując, esej o rozwoju człowieka był interesujący i pouczający, zapewniający nowe spojrzenie na temat rozwoju człowieka. Autor przedstawił liczne teorie i aspekty rozwoju człowieka, uwzględniając zarówno historyczne, jak i współczesne konteksty. Opiniotwórczość autora może być zarówno zaletą, jak i wadą eseju, ponieważ wpłynęła na jego obiektywność i wszechstronność. Mimo to, wartością dodatnią eseju było to, że stymulował debatę i dalszą refleksję na temat rozwoju człowieka.

Mówię to Ja - kobieta z tatuażem chcąca się pokazać światu 😉 (nawiązując do wstępu)

Autor poruszył również historyczne...

Człowiek rozumny (łac. Homo sapiens) to dwa łacińskie słowa, które naukowo określają to, do której grupy jako ludzie należymy. Autor w swojej książce uznaje to określenie jako przeżytek. Człowiek przez stulecia rozwinął się, przystosował do warunków i wraz z tym dostosowuje swoje życie i otoczenie do siebie. W książce Autor proponuje nowe określenie - Homo artist. Pierwszy człon jest z łaciny, drugi zaś pochodzi z języka angielskiego.

,,[...] ja posłużę się zarówno moim określeniem, jak i tytułem tejże pozycji, który brzmi ,,homo artist".Oznacza to człowieka czującego albo człowieka artystę, który narodził się gdzieś w jaskini, na której wykonał jedno z pierwszych malowideł naskalnych we francuskiej Chauvet".
,,[...] Stawiając na zbitkę słów łacińskiego i angielskiego, chcę zaznaczyć przesunięcie się bieguna kulturowego z łacińskiej, południowej Europy - basenu Morza Śródziemnego Cesarstwa Rzymskiego, do germańskiej Europy Północnej - współczesnych Wysp Brytyjskich".

Tego podważyć nie można, zmienił się świat, to i ludzie się zmienili, więc i określenia należałoby odświeżyć tutaj z Autorem się zgadzam. O naszym zyciu często mówią Facebookowe wpisy, publikowane zdjęcia, na których pokazujemy tylko jedną stronę życia - radość, zadowolenie, wygrane, wszystkie momenty, w których jest dobrze. Wiele z nas należy również do wzrokowców, nazywamy świat przy pomocy obrazków. To bardzo trafne spostrzeżenie, które Autor zawarł w dwóch słowach Homo artist.

Krótka książeczka jest zbiorem 29 refleksji na temat życia człowieka, od tematów dotyczących naszej ludzkiej przeszłości - mitu o powstaniu człowieka, historii Rzymu, czasów Bizancjum, po tematy współczesności; feminizmu, seksualizacji świata, po tematy sportu, muzyki - czyli współczesnej rozrywki.

Na 53 stronach znalazłam kilka spostrzeżeń Autora, które mnie zainteresowały, z którymi się zgadzam. Znajdą się jednak i takie, z którymi się nie zgadzam. Ma na to jednak wpływ osobiste doświadczenie życiowe i myślę, że każdy może odebrać tę książeczkę inaczej.

Styl Autora jest dość lekki i bardziej eseistyczny niż naukowy, powołuje się na kilka źródeł. Aczkolwiek dla mnie osobiście niektóre kwestie są zbyt mało rozwinięte lub potraktowane zbyt skrótowo żeby móc wejść z Autorem w jakąś polemikę. Poza tym dodałabym trochę więcej chronologii tym przemyśleniom, moim zdaniem mogłoby to uspójnić cały wywód. Opisywane czasy sprzed XXI wieku powinny być po sobie, a nie tak,że czytamy mit a potem przeskakujemy do kultury anglosaskiej, czy mediów. Mnie to wprowadziło sporo chaosu.

Myślę, że może zainteresować tych, którzy lubią czytać refleksję innych osób na temat otaczającego nas świata.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autora.
Cytaty dodane za zgodą.

Dziś przychodzę z krótką opinią o kolejnym debiucie, który trafił w moje ręce dzięki uprzejmości autora, i przyznaję, że zostałam zaskoczona, ale sama do końca nie jestem pewna czy pozytywnie, czy negatywnie. Dawno już nie miałam tak mieszanych odczuć po lekturze, i przyznaję... nie do końca wiem, jak je ubrać w słowa.
Esej to bardzo specyficzny rodzaj literatury. Trudno jest bowiem trudno opisywać subiektywne spojrzenie na świat drugiego człowieka, przez to, że każdy z nas na ten świat patrzy inaczej, i posiada inny poziom wrażliwości, tolerancji itp.
Na pewno nie jest to książka dla każdego, nie każdy się w niej odnajdzie, ale na pewno każdy zrozumie ją inaczej i wyciągnie odpowiednie dla siebie wnioski.
We mnie ta książka wywołała sporo kontrowersji, nie ze wszystkimi zawartymi w niej tezami i założeniami się zgadzam, niektóre z nich spowodowały u mnie konsternację, inne popieram- choć nie umiem pozbyć się wrażenia, że autor próbuje narzucić czytającym swoje zdanie.
Pan Michał porusza wiele tematów, zaczynając od powstania świata poprzez rozwój kultury i cywilizacji na przestrzeni wieków, która związana jest z ewolucją z "homo sapiens" do "homo artist"- czyli z człowieka myślącego, do człowieka czującego, człowieka artystę. Czy ma rację? (Według mnie nie, ale to moje zdanie, musicie odpowiedzieć sobie na to pytanie sami).
Poznajemy jego spostrzeżenia między innymi na tematy od kultury anglosaskiej, klasy średniej i wyższej, laickości, sportu, edukacji... aż po moralność, gender, feminizm i kult macho, a nawet duszę itd.
Dużo uwagi poświęconej zostało mediom, i ich wpływów na nasze życie.

"Homo artis" autorstwa Michała Jana Kryma to krótki esej, albo raczej zbiór kilkudziesięciu krótkich (niektóre to kilkuzdaniowe wpisy) felietonów poruszających wiele tematów, ale odnoszę wrażenie, że nie wszystkie one wybrzmiały, przez co zostawiają czytelnikowi spory niedosyt.
Książkę przeczytacie w kilkanaście minut, ale jestem pewna, że pytania, które narodzą się w Waszych głowach, wnioski i myśli będą Wam towarzyszyć przez długi czas.

Czy polecam?
Tak jak napisałam na wstępie, jest to książka, która u niektórych może wywołać sporo kontrowersji i sprzecznych uczuć. Każdy powinien sięgnąć po nią sam i wyrobić sobie swoje własne zdanie.

Esej to bardzo specyficzny rodzaj literatury. Trudno...

"Homo artist", to książka która porusza wiele bardzo aktualnych tematów. Autor przedstawia w niej swoje przemyślenia i światopogląd. Przewija się przez historię, poprzez obowiązujące trendy, mass media, zwyczaje, seksualność i wiele innych.
Książka nie jest długa, dlatego czyta się ją bardzo szybko. Ale przyznam, że dla mnie momentami to minus, bo Myślę, że autor mógł niektóre kwestie znacznie rozwinąć. Wiele tematów zostało poruszonych jedynie pobieżnie, a można było powiedzieć wiele więcej.
Tematy, które porusza Pan Michał są natomiast bardzo aktualne i dotyczą niemal całego społeczeństwa. Począwszy od mediów, ich wpływu na ludzi, poprzez gry, promowanie trendów, portale społecznościowe, które dosłownie opanowały świat i narzucają ideały, za którymi podążają ludzie! Seksualność, która opanowała świat i jest na każdym kroku. Zatracona została intymność, która była kiedyś tak delikatna.
Książka warta przeczytania, bo otwiera drogę do wielu dyskusji, na tematy życiowe, dotyczące każdego obywatela. Dla mnie to była bardzo przyjemna lektura, choć za szybko się skończyła.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorowi.

Bardzo fajna książka. Można poznać punkt widzenia innych osób, Jest niewielkich rozmiarów, ale informacje tam zawarte są bardzo cenne :) Polecam w 100%.

• Recenzenckie
  • 2023 r.
  • Kwiecień 2023
  • Książka recenzencka

Dodaj cytat z książki Homo artist