Prawdziwi przyjaciele

2022-07-27
2022-07-27
40 min.
Marta Duda-Gryc
dziecięca przyjaźń dzieci wyobraźnia inność

W moje ręce ostatnio trafiła przepiękna książka "Prawdziwi Przyjaciele" Saliny Yoon. Głównym bohaterem jest Denis, chłopak który nie mówi,a przez innych jest nazywany mimem. Mowę wyraża za pomocą pantomimy. Swoją odmiennością nie budzi zainteresowania wśród rówieśników tym samym czuję się samotny i wręcz niewidzialny dla innych.
Pewnego dnia kopie niewidzialną piłkę⚽, która łapie dziewczynka Joy . Ktoś go w końcu zauważa,a w dodatku ma takie samo spojrzenie na świat jak on. Dziewczynka również nic nie mówi, a rozumieją się doskonale 😊

Książka porusza bardzo ważny temat jakim jest odmienność. Każdy czuje się czasem samotny. Jak również każdy z nas do szczęścia potrzebuje drugiej osoby, prawdziwego przyjaciela, z którym można się porozumieć bez słów.

Książka choć krótka bo stanowi jedynie 17 zdań może być interpretowana na wiele sposobów. Z pewnością daje sporo refleksji i tematów do rozmów z dzieckiem na temat przyjaźni, odmienności. Pokazuje, że czasem wystarczy nić porozumienia by znaleźć osobę, która podobnie spojrzy na świat. Dla mnie czerwone linie w książce właśnie symbolizują tą nić. Gdy w końcu ktoś ją łapie rodzi się prawdziwą relacja .

To piękna książka o tolerancji i odmienności. Porusza czytelnika i skłania do refleksji😊

Pewnego dnia kopie niewidzialną piłkę⚽, która...

„Dennis był zwykłym chłopcem, który wyrażał siebie w niezwykły sposób”[1] Tak rozpoczyna się książka Saliny Yoon „Prawdziwi przyjaciele”. Czym wyróżnia się przywołany bohater. Dennis jest mimem. „Niektóre dzieci w klasie pokazywały i opowiadały. Dennis zamiast tego robił pantomimę”[2] Ponieważ chłopiec różnił się od grupy nie potrafił nawiązać z nią nici porozumienia i czuł się samotny. „Aż kiedyś Dennis kopnął wymyśloną piłkę i ktoś ją złapał”[3] Tak narodziła się przyjaźń.

„Prawdziwi przyjaciele” to prześliczny picturebook. Opowiada o tym, czym jest przyjaźń w bardzo konkretny acz metaforyczny sposób. Myślę, że Salina Yoon nie bez powodu zrobiła mima głównym bohaterem tej historii. To, że jest to specyficzna profesja i potrzeba nieco wyobraźni, żeby zrozumieć pantomimę, to jedna kwestia. Druga, to to, że owa niewerbalność pomaga zobrazować stan ducha bohatera.

Shalina Yoon przygotowała przepiękną opowieść. Co prawda z przedstawioną przez nią istotą przyjaźni polemizowałbym, ale o tym za chwilę. Fakt jest taki, że ja się wzruszyłam, jej prostotą i pięknym przesłaniem. Natomiast zauważyłam, że moja córka ma problem z tą książką. Już na płaszczyźnie wizualnej pojawiły się zgrzyty. Rzeczy pokazywane przez Denisa zostały narysowane przerwaną linią. Ma to sens i nie wyobrażam sobie, jak można by to zrobić inaczej, jednak moja córka była przekonana, że jest to książeczka z zadaniami i owe linie trzeba połączyć. Ile ja się natłumaczyłam, zanim usiadłyśmy do czytania, a i tak była nieprzekonana, że to bajka.

Treść również nie do końca do niej trafiła. M. ma koleżanki i kolegów w przedszkolu, bawi się z dziećmi naszych znajomych i sąsiadów. Z niektórymi dogaduje się lepiej z innymi gorzej, jednak nie nazwałabym nikogo jej przyjacielem. Pierwsze czytanie „Prawdziwych przyjaciół” skończyło się zdezorientowaną miną. „Dlaczego ta bajka jest taka krótka?”, „Dlaczego on siedzi w kwadracie?”, „Dlaczego ktoś tego nie dorysował?”, „Dlaczego tylko ta dziewczynka chce się z nim bawić?” - posypał się grad pytań. Widziałam, że dziecko kompletnie nie ogarnęło, co autorka miała na myśli. Po tym naszyły mnie wątpliwości, dla kogo jest ta publikacja. Czy dla przedszkolaka nie jest zbyt skomplikowana, a dla starszaka za krótka? Zresztą uważny czytelnik zwróci uwagę, że już dla M. ta publikacja wydała się za krótka. Czym córka mnie zaskoczyła to, że w kolejnych dniach sięgnęła po nią ponownie. Widzę, że jej się podoba i, że bardzo chce wszystko zrozumieć. Zaimponowała mi.

Zastanówmy się przez chwilę, czym jest przyjaźń. Najpierw cytat z „Prawdziwych przyjaciół”: „Oboje widzieli świat w ten sam sposób”[4] Coś w tym jest, jednak można dyskutować z tym stwierdzeniem. Zacytuję moją przyjaciółkę: „Wiesz Asia za co cię lubię? Bo nawet jak się nie zgadzamy to to szanujemy.” Być może jest tak, że na przyjaciół wybieramy osoby, z którymi mamy coś wspólnego, ale jeżeli się uprzemy to z każdym poznanym przez nas człowiekiem z czymś się zgadzamy, a coś nas poróżni. Szybciej zaprzyjaźnimy się z osobą, z którą uda nam się ciekawie porozmawiać, niż z tą, którą uznamy za kretyna. Zauważyłam też, że moje przyjaciółki mają różne osobowości, a każda z nich w pewien sposób dopełnia moja życie.

Trochę odbiegliśmy od tematu tego wpisu, czyli książki „Prawdziwi przyjaciele”. Sporo już o niej napisałam, spróbujmy więc jakoś to podsumować. Powiem wam, że picturebooki są dla mnie dość wymagającym typem publikacji. Nie wystarczy ich przeczytać. Trzeba się maksymalnie zaangażować, żeby wprowadzić dziecko w temat. Jeżeli chodzi o ten konkretny idzie nam opornie, ale idzie. Dla mnie, jako dla mamy, jest wspaniały. Mądry, napisany z pomysłem i pięknie wydany. Dla mojej córki nie jest do końca zrozumiały. Albo jest zbyt metaforyczny, albo pojęcie przyjaźni jest jeszcze dla niej zbyt abstrakcyjne. Jednak coś ją do niego przyciąga, bo cały czas przynosi go do poczytania.

[1] Salina Yoon, „Prawdziwi przyjaciele”, przeł. Marta Duda-Gryc, wyd. Czytalisek, Gliwice 2022, s. 5-7.
[2] Tamże, s. 14-15.
[3] Tamże, s. 21-22.
[4] Tamże, s. 28.

Trudno jest być innym szczególnie wśród tłumu. Ten bowiem instynktownie wyczuwa odmienność jednostki i – w najlepszym przypadku – ignoruje, a w najgorszym szykanuje. Wynika to w dużej mierze ze strachu przed odmiennością, wśród ludzi podobnych czujemy się bowiem pewniej i bezpieczniej. Nie zmienia to jednak faktu, że odmienić jest zwykle samotny, a przecież każdy potrzebuje przyjaciela…
Wie o tym doskonale Dennis (nie)zwykły chłopiec, niezwykle samotny z uwagi na swoją odmienność. O tym, jak funkcjonować będąc samemu i jak wspaniale jest znaleźć kogoś, kto stanie się częścią naszego świata, opowiada niezwykła książka adresowana zarówno do młodych czytelników, jak do ich rodziców/opiekunów/terapeutów pt. „Prawdziwi przyjaciele. Każdy kogoś potrzebuje”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa CzytaLisek pozycja autorstwa Saliny Yoon, z jej wspaniałymi ilustracjami, to jedna z tych lektur, których się nie zapomina. Szczególnie, jeśli znajdziemy w swoim życiu do niej odniesienia, jeśli mamy w sobie takiego Dennisa, lub może doświadczyliśmy społecznego ostracyzmu w stosunku do osób z naszego otoczenia. To książka, która niesie nadzieję, pokazuje, że każdy kogoś potrzebuje, ale też, że tak naprawdę prawdziwy przyjaciel jest częścią naszego świata bezwarunkowo i nie próbuje nas zmieniać.
Poznajemy Dennisa, chłopca wyrażającego siebie, swoje emocje w niezwykły sposób. Jego sposób komunikacji ograniczał się do tej niewerbalnej, zamiast mówić – odgrywał scenki, zamiast śmiać się – machał rękami. Wszyscy nazywali go mimem, pod warunkiem oczywiście, że w ogóle go dostrzegali. Funkcjonował zamknięty w swoim własnym świecie, tak odmiennym od świata innych dzieci. Uważał się za drzewo, i tak jak drzewo był samotny. Przynajmniej do chwili, kiedy nie spotkał pewnej dziewczynki o imieniu Joy, która stała się częścią jego świata, ponieważ doskonale go rozumiała. Złapała niewidzialną piłkę, bowiem postrzegała rzeczywistość dokładnie w taki sposób, jak chłopiec. I wspaniałe jest to, że w dwójkę stali się zauważalni, również dla otoczenia, choć najważniejsze jest to, że stali się zauważalni dla siebie.
Niezależnie, co było powodem takiej odmienności Dennisa, czy był to autyzm, mutyzm czy też przyczyny należy szukać gdzie indziej, to książkę można wykorzystać na wielu płaszczyznach do pracy z dzieckiem i jego emocjami oraz wartościami. Lektura może stać się również bodźcem do rozmowy na temat inności i może sprawić, że tę odmienność oswoimy przynajmniej w dzieciach…

"Denis był zwykłym chłopcem, który wyrażał siebie w niezwykły sposób."

Tymi słowami zaczyna się historia o chłopcu, który czuł się niezrozumiany i samotny wśród swoich rówieśników. Ma im tyle do powiedzenia, jednak swoje myśli i uczucia nie wyraża wprost. Opisuje świat gestem, mimiką, ruchem ciała. Aby go zrozumieć, trzeba użyć wyobraźni, zajrzeć głębiej, a przede wszystkim chcieć,... a nie każdemu się chce. Nie każdemu, ale pewnej dziewczynce imieniem Joy, a i owszem. Zrozumiała osobliwy język, którym posługiwał się Denis i to był pierwszy krok do ich wyjątkowej przyjaźni. ❤️

---

"Denis był zwykłym chłopcem...", czytam te słowa i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Denis był raczej niezwyczajnym chłopcem. To nie jest tu wprost powiedziane, ale w moim odczuciu Denis jest reprezentantem wszystkich dzieci, które mają różne trudności z komunikacją: nieśmiałych, z zaburzeniami typu autyzm, asperger, nadpobudliwych, wysokowrażliwych. To dzieci, które posiadają swój własny, unikatowy i cudowny sposób wyrażania siebie, które chcą mieć kontakt z innymi ludźmi. Jednak to, czy będzie on udany, często zależy od nas, od tego, czy podejmiemy wysiłek zrozumienia "takiego" dziecka.

Może się mylę, nie wiem. Może to uniwersalna przypowieść o przyjaźni, która nie jest taka oczywista, bo potrzebuje czasu i cierpliwości, aby móc w pełni rozkwitnąć. Jeśli jednak dobrze odczytuję zamiary autorki, to macie przed sobą książkę, która idealnie sprawdzi się w zainicjowaniu rozmów na trudne tematy, która mam nadzieję zainspiruje Wasze dzieci do większej wrażliwości i zrozumienia dzieci ciut innych od nich. A może to opowieść o Waszym dziecku ❤️.

"Denis był zwykłym chłopcem, który wyrażał siebie w niezwykły sposób."

Niewiele treści, proste i utrzymane w stonowanej kolorystyce ilustracje, a przekaz płynący z tej książki dotyka tak wielu obszarów, że z pewnością zaskoczy swoją głębia niejednego czytelnika. To właśnie książka "Prawdziwi przyjaciele" od Wydawnictwa CzytaLisek.

Denis jest chłopcem, który nie mówi, ale wyraża siebie poprzez gesty. Potrafi zobrazować wiele, można powiedzieć, że jego wyobraźnia nie ma w tym zakresie granic, co czyni go naprawdę wyjątkowym.

Jego postrzeganie i komunikowanie się ze światem nie zawsze idzie w parze ze zrozumieniem, co czyni go samotnym. Jest niczym mim, w swoim własnym świecie, do którego nie każdy chce zaglądać.

Samotność chłopca kończy się, gdy pewna dziewczynka dostrzega jego świat. Od tej pory potrafią zrozumieć się bez słowa, podobnie czują, rozumieją się, a ich przyjaźń jest niezwykła i jedyna w swoim rodzaju.

Przepiękna pozycja ukazująca siłę przyjaźni, która potrafi się odnaleźć w utartym świecie i zamkniętym w określonych schematach. Książka, w której indywidualizm bohaterów można również rozumieć na rozmaite sposoby, przez co otwiera ona pole do rozmów o różnorodności.

Format oraz stylistyka ilustracji dodają tej książkę uroku i klimatu, który zachwyca od pierwszej strony.

Takich książek jak „Prawdziwi przyjaciele” we współczesnym świecie chyba najbardziej nam potrzeba. A mianowicie książek o akceptacji i tolerancji, o życzliwości i przyjaźni, o szacunku do innych i do siebie. Ludzie potrafią dopiec! Niby tyle się mówi o tolerancji i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy. A z drugiej strony tyle jest wokół nienawiści, krytyki i „wytykania palcami”.

„Prawdziwi przyjaciele” od @czytalisek_wydawnictwo to wspaniała książka ku czci tych wyżej wymienionych wartości. Jest mądra, ale i przepięknie wydana. Ma twardą okładkę i duży, poziomy format. W środku znalazły się niezwykłe, bardzo klimatyczne ilustracje. Dominują w nich odcienie brązu i beżu, z nutą koloru czerwonego i czarnego. Przypomina mi to styl retro. Ilustracje są subtelne i wyważone – podobnie jak tekst. Jest go niewiele. Ale całość przekazuje tak wiele treści i sensu… Nie potrzeba dużo słów, aby wyrazić wiele.

Bohaterem jest Dennis. Dzieci nie chcą się z nim bawić i śmieją się z niego. Dlaczego? Dennis nic nie mówi, a wszystko wyraża ruchem, gestem i mimiką. Przez to wołają na niego mim. Chłopiec jest samotny i brakuje mu towarzystwa. Pewnego razu kopie wymyśloną piłkę i nagle ktoś ją odkopuje. To Joy – dziewczynka, która jest taka jak on! Też nic nie mówi. Bohaterowie szybko się zaprzyjaźniają – rozumieją się bez słów. Czują się wspaniale w swoim towarzystwie, akceptują i szanują się nawzajem. Na ich twarzach zaczyna gościć uśmiech. Z czasem inne dzieci dostrzegają Dennisa i Joy. Znika obojętność i krytyka z ich strony, pojawia się akceptacja i tolerancja. 👋

"Prawdziwi przyjaciele” uczą wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka, szacunku i miłości do bliźniego bez względu na dzielące nas różnice. Książka pokazuje, jak ważna jest prawdziwa przyjaźń i obecność innych ludzi w naszym życiu. Pokazuje, na czym polega wsparcie, akceptacja i wyzbycie się wszelkich uprzedzeń. Hmm, ta pięknie wydana książka może być wspaniałym prezentem – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! 😊

Dzisiaj mam dla Was prawdziwą perełkę wśród książek dla dzieci, idealna na rozpoczęcie roku szkolnego. Ten temat jest bardzo potrzebny dla każdego dziecka niezależnie od wieku. „Prawdziwy przyjaciel” Salina Yoon @czytalisek_wydawnictwo

Denis to zwykły chłopiec który wyrażał siebie w niezwykły sposób. Wszyscy nazywali go mimem. Denis często czuł się samotny, niezauważalny. Jakby między nim, a innymi dziećmi była niewidzialna ściana.

Książka w doskonały sposób za sprawą ilustracji i małej ilości tekstu pokazuje dziecku, że każdy jest wyjątkowy i każdy zasługuje w życiu na przyjaźni. Nieważne kim jesteśmy, jakie mamy zainteresowania, kolor skóry czy w co wierzymy każdy zasługuje na akceptację i sympatie.

Za sprawą tej książeczki jesteśmy w stanie pokazać własnemu dziecku, że nie zawsze w swoim życiu spotka dzieci które interesują się tym samym, myślą o tym samym czy wyglądają tak samo.

Książkowy niezwykły Denis odnalazł przyjaciela i tak samo każde dziecko zasługuje na przyjaźń pomimo swoich „niezwykłych” zainteresowań czy przekonań.

Pozycja obowiązkowa w każdej dziecięcej biblioteczce ❤️

Poznajemy Dennisa, który ma swój własny sposób wyrażania siebie.
Kiedy dzieci widzą drzewo, on staje się drzewem.
Kiedy dzieci mówią, on odgrywa scenki.
Kiedy dzieci pokazują i opowiadają, on robi pantomimę.
Czy wiecie kim jest?
Niestety czasem czuł się samotny, niezrozumiany, aż do czasu...

"Prawdziwi przyjaciele" to pięknie przedstawiona historia o byciu indywidualistą, o wyobraźni i o pięknej przyjaźni.
Jednocześnie czułam smutek. Bycie indywidualistą jest czymś dziwnym,w pewnym sensie niezrozumiałym przez innych.
Takie podejście trzeba zmienić i to na nas rodzicach ciąży obowiązek, aby przekazać dzieciom, że każdy jest inny, ma inne zainteresowania, że każdemu należy się szacunek.

Książka jest pięknie wydana w twardej oprawie i dużym formacie.
Śliczne ilustracje dopełniają idealnie całość, wyobraźnia dziecka pracuje na najwyższych obrotach.
Nauka przez czytanie to idealne połączenie.

Poznajemy Dennisa, który ma swój własny sposób wyrażania siebie.
Kiedy dzieci widzą drzewo, on staje się drzewem.
Kiedy dzieci mówią, on odgrywa scenki.
Kiedy dzieci pokazują i opowiadają, on robi pantomimę.
Czy wiecie kim jest?
Niestety czasem czuł się samotny, niezrozumiany, aż do czasu...

"Prawdziwi przyjaciele" to pięknie przedstawiona historia o byciu...

Książkowa perełka 🥰 Tak śmiało można nazwać pozycję, którą chcę wam dziś pokazać. Urokliwa, ważna, wartościowa. Ponadto wydana z dbałością o każdy szczegół. Wspaniały prostokątny format, świetnej jakości, matowy papier i piękne, utrzymane w kontrastowej stylistyce ilustracje. W tej książce siła kryje się w prostocie. I temu podporządkowana została grafika, jak roznież tekst.

Zaglądając do środka, otrzymujemy lekcję tolerancji i akceptacji dla inności oraz odmiennego patrzenia na świat, wyrażania siebie. Dennis ma swój własny sposób komunikacji z otoczeniem. Odgrywa scenki bez użycia słów. Dlatego też, otoczenie nazywa go mimem. Bez problemu moża go zrozumieć, jednak trzeba się trochę wysilić. A tak się składa, że nie większość nie ma na to ochoty. Dennis bywa bardzo samotny... Wszystko zmienia się w chwili, w której spotyka Joy. Dziewczynka z wielką otwartością podchodzić do Dennisa i dostrzega w nim potencjał na najlepszego przyjaciela. Co najważniejsze, potrafi się z nim komunikować.

Macie czasem wrażenie, że nikt was nie rozumie, nawet nie próbuje? Chyba każdy tak, czasem ma. Dlatego, tak łatwo zrozumieć Dennisa i jego potrzebę nawiązania z kimś kontaktu. Razem z Joy dają małemu czytelnikowi wspaniały przykład, na to, że warto się zatrzymać, wysilić, spróbować do kogoś dotrzeć, aby nie przegapić niezwykłej szansy od losu. Przyjaźń jest piękna, wymaga jednak wysiłku po obu stronach.

Gorąco polecam 🙂

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Każdy kiedyś czuł się samotny albo niedopasowany do otoczenia. Każde dziecko przechodzi przez okres niepewności i poszukiwania przyjaciół. Wtedy idealną książką, którą warto podsunąć dziecku do czytania jest "Prawdziwi przyjaciele" autorstwa Saliny Yoon, która została wydana nakładem Wydawnictwa CzytaLisek.

Książka mimo krótkiej treści zawiera w sobie istotny przekaz. Każdy z nas jest wyjątkowy i nie ma potrzeby by obawiać się swojego indywidualizmu. Warto pamiętać, że gdzieś tam jest ktoś kto zaakceptuje nas w pełni i zrozumie bez słów. To nie tylko wyjątkowa książka dla dzieci, ale również może przydać się każdemu kto kiedykolwiek poczuł się inny czy niezrozumiały.

Książka jest przepięknie wydana i pełna wyjątkowych ilustracji. Niezwykle piękna oprawa sprawia, że książkę przegląda się za każdym razem z takim samym zachwytem. Autorka treści oraz ilustracji wykonała świetną robotę i stworzyła na tych kilku stronach prawdziwe dzieło sztuki.

Ogromnie Wam polecam tą książkę. Osobiście potrzebowałam takiej lektury i cieszę się, że właśnie teraz trafiła w moje ręce.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję bardzo Biuru Prasowemu Grupy Helion.

Książka mimo krótkiej treści zawiera w sobie istotny przekaz....

• Rok 2023
  • Samodzielne
  • Przeczytane 2024
  • Dzieci 2022
  • Książki Tomeczka
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Prawdziwi przyjaciele