Obrońcy Wołynia

Replika
2022-06-14
2022-06-14
Wołyń Kresy II Wojna UPA

Marek A. Koprowski swoją książką oddał hołd obrońcom Wołynia, a nam czytelnikom pozwolił na zapoznanie się z prawdą, która po dziś dzień jest zakłamywana i zamiatana pod dywan.
Autor wskazuje z jednej strony bohaterstwo obrońców Wołynia, ale także pokazuje ich naiwność , ponieważ były liczne przypadki kiedy Polacy chcieli się dogadać z Ukraińcami, nie wiedząc , że przypłacą za to swoim życiem, tracąc życie na sposób azjatycki - bestialstwo mordów, wyrachowanie, zezwierzęcenie przechodziło jakiekolwiek wyobrażenia. Obrońcy Wołynia wychowani na tamtych terenach uznawali Ukraińców za swoich sąsiadów, ludzi których znali wiele lat, od wielu lat żyli z nimi w jednej gromadzie, nie wiedzieli jednak , że organizacje nacjonalistyczne OUN- UPA przeprowadziły masowe pranie mózgów. W mordach na polskiej ludności cywilnej uczestniczyły całe hordy nie tylko mężczyzn, ale także młokosów ( autor pisze tutaj o różnego rodzaju morderczych inicjacjach ) ale także kobiety, młode dziewczęta a nawet dzieci !
Opis wyrachowania, opis bezwzględności, a także brak honoru tym szczycili się Ukraińcy. Przykład : Polacy pozwolili zebrać im plony siano, zboże oni mieli nie napadać na nasze wsie i osady, po zebranych plonach Ukraińcy zadenuncjowali Polaków do ukraińskiej policji kto, gdzie, jak, - w nocy w świetle księżyca przyszli tchórze mordować wszystkich - mężczyzn, kobiety i dzieci. Na starcach przeprowadzano na żywca pseudo-operacje. Tacy byli Ukraińcy. Zawzięci, niehonorowi, butni, mściwi.
Mógłbym dużo napisać o tej książce, ale zadaję sobie takie pytanie : po co ? Kto zechce to ją po prostu przeczyta. I wysnuje wnioski. Ja swoje dawno wysnułem. Czy historia się powtarza ? Patrząc na wschód mam wrażenie, że tak. My ciągle jesteśmy krótkowzroczni, marzy nam się Rzeczpospolita obojga narodów czy też trojga, ale nie po drodze nam z kultem OUN- UPA i z banderowcami . Smert Lacham !
,,„Wyriżemo wsich lachiw do odnoho, od małoho do staroho; smert' Lacham – sława Ukrajini”.
Polacy obudźcie się !
Takie książki jak ta ,,Obrońcy Wołynia '' Marka A. Koprowskiego są wyjątkowo potrzebne, potrzebne kiedyś, a im dalej sięgam pamięcią to stwierdzam fakt, że potrzebne obecnie bardziej.
Zwyczajnie powiem tak od siebie : Dziękuję za lekcję prawdy, historii , polskości. :)

Polskie kłótnie gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. To szkodziło Wołyniowi. Trzech oprawców- Niemcy, ZSRR i Ukraina i w tym kotle Polacy którzy musieli się odpędzać od nich niczym od szarańczy.
Krótkowzroczność Komendy Głównej AK- o tym też pisze Koprowski stanowczo, jawnie i bez krępacji. Wszystko mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej, żeby nie szereg błędów, wypaczeń, naiwność. Mimo błędów, mimo tylu ofiar warto jest na pewno pamiętać o tych którzy bronili Wołynia przed całymi tymi hordami mającymi tylko za cel jedno: pozbyć się Polaków z Kresów. To tyle albo aż tyle.
Lektura jednocześnie ciekawa, ale i wstrząsająca, smutna, zmuszająca czytelnika do rozmyślań, do refleksji i do wyciągania wniosków na przyszłość. Tak takie książki jak ta długo się pamięta, nawet całe życie.
Polecam ! Na dzisiejsze czasy szaleństwa jak znalazł.
Chwała Polsce i obrońcom Wołynia !

Zapomniani bohaterowie Wołynia

Całkiem niedawno, bo miesiąc temu obchodziliśmy kolejną, 79 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Mimo upływu lat zbrodnia ta nie blaknie ani nie staje się mniej bolesna. Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistyczne bojówki OUN -UPA zasługuje na naszą pamięć, stanowi kolejny krwawy etap w dziejach naszej Ojczyzyny. Ale na naszą pamięć zasługują także dziś już prawie zapomniani bohaterowie Wołynia, którzy niejednokrotnie oddawali swoje życie w imię obrony ludności polskiej na ziemiach wołyńskich. Ich śmierć często była bardzo brutalna i przerażająca. Bohaterów tych w swojej publikacji "Obrońcy Wołynia" przypomina nam Marek Koprowski.

Autor prócz prezentacji osiemnastu sylwetek obrońców Wołynia kreśli przed nami przebieg i kolejne etapy tworzenia grup, struktur konspiracyjnych, samodzielnych oddziałów samoobrony, które były zalążkiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, na Wołyniu. Przedstawia nam z czym musieli zmagać się przywoływani tu obrońcy, jak i ludność polska w latach 1939-1945 na ziemiach wołyńskich. Jak trudno było utworzyć trwałą siatkę organizacyjną, gdy Sowieci z taką łatwością rozbijali utworzone struktury i dokonywali masowych aresztowań, przez co kolejni organizatorzy obrony mieli problem z odbudowaniem siatki i brakowało im osób mających jakiekolwiek doświadczenie wojskowe, a także broni.
A ataki bojówek OUN-UPA stawały się coraz częstsze i coraz bardziej agresywne.
Autor pisze również o naiwności niektórych z przywoływanych tu obrońców, którzy mieli nadzieję na pokojowe załatwienie sprawy z Ukraińcami i niejednorotnie przypłacali takie myślenie głową. Porusza tu także wątek sporu na linii AK - Delegatura Rządu na Okręg Wołyński, co skutkowało opóźnieniem działań w organizacji zorganizowanej obrony i śmiercią wielu Polaków na Wołyniu. Ów spór wynikał z faktu, że wojsko nie przebywające na tamtym obszarze nie zdawało sobie sprawy z realności i poziomu zagrożenia, niebezpieczeństwa ze strony nacjonalistycznych Ukraińców, byli skupieni na planowaniu akcji "Burza" i sami mieli braki w broni by móc wesprzeć oddziały samoobrony na Wołyniu. Mimo to nasi bohaterowie przy takim wsparciu AK, jakie było możliwe, dzielnie bronili polskiej ludności i w wielu przypadkach odnosili sukcesy i odpierali ataki ukraińskich bojówek, jak np. w Rafałówce dzięki działaniom Apolinaremu Oliwie czy w Przebrażu dzięki Ludwikowi Malinowskiemu.

"Obrońcy Wołynia" to bardzo ciekawa publikacja, szczególnie powinna zainteresować wszystkich tych, których ciekawią krwawe dzieje Wołynia i Kresów Wschodnich. Jest to także bardzo ważna publikacja, która przypomina o ludziach, którzy oddawali życie za Ojczyznę i rodaków, którzy organizowali obronę polskiej ludności, którzy dzielnie stawali do walki z OUN - UPA, które zatraciły w sobie ostatnie elementy człowieczeństwa, a oni mimo to, pokonując strach, przeciwności losu, walczyli, bronili, ratowali, ginęli, o bohaterach, obrońcach Wołynia, którzy dziś są już prawie zapomniani. A po lekturze tej książki wiem, że jak najbardziej zasługują na naszą pamięć i szacunek.

Polecam Wam lekturę tejże publikacji, czyta się ją bardzo dobrze, rozdziały wzbogacają zdjęcia, a bogata bibliografia na końcu książki pozwala zgłębić temat, jeśli ktoś zainteresuje się sylwetkami obrońców i zechce poczytać o nich coś więcej. Warto poznać tę książkę. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Replika.

Zapomniani bohaterowie Wołynia

Członkowie polskiej konspiracji na Wołyniu walczyli w obronie zagrożonej ludności, przeciwko mordom i masowej eksterminacji. Zorganizowany opór pojawił się już w kilka tygodni po zajęciu tych ziem przez Sowietów, a ponieważ składał się przeważnie z młodych i niedoświadczonych zapaleńców, dość szybko takie grupy rozbijano. Wreszcie Związek Walki Zbrojnej skierował tam oficera, którego zadaniem było zmontowanie siatki organizacyjnej, ale to się również nie udało.
Dlaczego?
Dowiecie się z książki.
W ramach narastającej agresji ze strony Ukraińców, niektórzy Wołyniacy zaczęli tworzyć samotne oddziały samoobrony.
Czy skutecznie odpierały ataki wroga?
Odsyłam do rozdziału o braciach Jurgielewiczach.

Książka przybliża nam 18 portretów bohaterów, którzy trwale zapisali się w historii Wołynia i jest oparta na osobistych wspomnieniach, relacjach, dokumentach i innych opracowaniach. Dowiemy się, gdzie się urodzili, co robili, jak walczyli z wrogiem i jak umierali, bo czasami ich śmierć była okrutna( wystarczy wspomnieć Zygmunta Rumla, którego rozerwano końmi). Jest warta uwagi, chociażby na sporą ilość zdjęć. Dosyć szczegółowo jest również opisany sposób walki. Jedni skutecznie zapobiegli mordom, drudzy wierzyli, że sprawy uda się załatwić pokojowo, co niestety kończyło się śmiercią.
Jeśli więc interesuje Was temat Wołynia, ta pozycja będzie dobrym uzupełnieniem Waszej wiedzy.

Obrońcy Wołynia to książka którą na pewno warto przeczytać. Opisuje krótkie biografie kilku osób najbardziej zasłużonych w walce o wolność mieszkańców Wołynia w czasach okupacji

• I i II wojna światowa/ Historia
  • Z polecenia