Żłobek, babcia, niania czy ja sama?

Okładka książki Żłobek, babcia, niania czy ja sama? Karla Orban
Okładka książki Żłobek, babcia, niania czy ja sama?
Karla Orban Wydawnictwo: Wydawnictwo Wymagające poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo Wymagające
2022-05-09
2022-05-09
żłobek babcia niania opieka nad dzieckiem urlop macierzyński poradniki dla rodziców

Okładka książki Wszystko o rozszerzaniu diety i 50 przepisów na start Joanna Anger, Anna Piszczek
Wszystko o roz... Joanna Anger, Anna ...
Okładka książki Dlaczego nikt mi tego nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców Natalia Hailes, Ash Spivak
Dlaczego nikt ... Natalia Hailes, Ash...
Okładka książki Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw Kathleen Kendall-Tackett, Nancy Mohrbacher
Karmienie pier... Kathleen Kendall-Ta...
Okładka książki Mama po raz pierwszy Beccy Hands, Alexis Stickland
Mama po raz pi... Beccy Hands, Alexis...

Temat może ciekawy, ale w sposób w jaki został zaprezentowany przez autorkę pozostawia wiele do życzenia. Uboki warsztat pisarski strasznie razi, a problematyka wyboru pozostawia czytelnika z mało przekonywującymi wskazówkami.

Świetna pozycja traktująca nie tylko o problematyce wyboru formy opieki nad maluchem, ale także o poprawnej komunikacji na wielu płaszczyznach.
Znajdziemy tutaj m.in. wskazówki, jak:
- dbać o relacje rodzic - dziecko, rodzic - babcia,
- rozpoznawać i komunikować swoje potrzeby,
- prowadzić empatyczne rozmowy prowadzące do rozwiązania problemów.
I - najważniejsze - łagodny i nieoceniający ton autorki pozwala wyrwać się z poczucia winy i zrozumieć, że macierzyństwo to ogromny bagaż doświadczeń i emocji, do których mamy pełne prawo.

Znajdziemy tutaj m.in. wskazówki, jak:
- dbać o relacje rodzic - dziecko, rodzic - babcia,
- rozpoznawać i komunikować swoje potrzeby,
- prowadzić empatyczne rozmowy prowadzące do rozwiązania problemów.
I - najważniejsze - łagodny...

Książka Karli ukazała się w idealnym momencie. Właśnie kończył mi się urlop macierzyński i stałam przed pytaniem: co dalej? Karla w swojej książce pokazuje kilka dróg, którymi można podążać, w zależność od tego w jakim punkcie i sytuacji życiowej jesteś. Opiekuje emocje, które mogą się pojawić podczas wyboru. Swoją neutralną postawą i brakiem oceniania sprawiła, że poczułam się zrozumiana, i że każda decyzja, którą podejmę będzie właściwą. Autorka opiera się na badaniach naukowych oraz konsultuje się ze specjalistami. Kwestie zdrowotne omawia pediatra, a zawodowe - specjalistka od HR. Książka przyda się każdej mamie, która zastanawia się nad powrotem do pracy i wyborem opieki nad swoim dzieckiem.

Książka pełna zrozumienia dla rodzica, który zewsząd słyszy słowa krytyki. Dokładnie omawia każdą z tytułowych opcji (a nawet jeszcze więcej). Z pewnością będę do niej wracać w kontekście relacji z babcią i nianią. Polecam każdemu rodzicowi małego dziecka!

Będę ją podejmować mądrzejsza i spokojniejsza, a wszystko dzięki książce Karli Orban. Poczułam większą pewność i wsparcie, którego tak bardzo mi brakowało wcześniej. Autorka pisze w przejrzysty sposób, dając ogrom wiedzy w jednym miejscu – od tej na temat rozwoju dziecka po prawne i organizacyjne wskazówki na temat różnych rodzajów opieki. Podsuwa, jak rozmawiać z osobami, które zaopiekują się naszym dzieckiem, jak sprawdzać placówki, co na pewno wykorzystam niebawem. Czyta się ją bardzo przyjemnie, a grafiki dodają jej walorów estetycznych.

Obala wiele szkodliwych przekonań i mitów, pomaga, nie oceniając jednocześnie czytelniczki. Dba potrzeby dziecka i potrzeby mamy, ale też opowiada, jak to wygląda z drugiej strony, podkreślając potrzeby opiekunek w żłobku, niań i babć.
Myślę, że "Żłobek, babcia, niania czy ja sama?" powinny przeczytać wszystkie mamy, ale też opiekunki, nianie czy babcie – otwiera oczy na wiele kwestii, które mogą uczynić relacje między nimi a mamami wartościowymi i bardziej wspierającymi. Nie zawsze mamy świadomość tego, jak wygląda praca opiekunki, albo jakie są potrzeby babci.

Książka przełomowa, bardzo żałuję, że nie było jej na rynku wcześniej! Mam czwórkę dzieci, a przede mną konieczność podjęcia decyzji, kto zaopiekuje się najmłodszą córką, gdy będę pracować. Lektura poszła błyskawicznie, ale wiem, że do niektórych rozdziałów będę wracać wiele razy. Cudownie, że autorka zebrała w jednym miejscu to wszystko, co może interesować mamę (i tatę)!...

Przeczytałam książkę, gdy byłam już po decyzji co zrobić z córką, po moim urlopie macierzyńskim, i szczerze żałuję, że nie było jej wcześniej na rynku wydawniczym. Sposób opisania, przez autorkę, każdej z dostępnych opcji daje poczucie ogromnego spokoju. Dużą zaletą jest brak ocen każdej z opcji. Dzięki książce wyrzuciłam z głowy kilka absurdalnych mitów i przekonań jakie miałam niestety narzucone przez otoczenie.

"Żłobek, babcia, niania czy ja sama?" to nie tylko kompendium wiedzy na temat wyboru opieki nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Oprócz dokładnego opisania zalet i wad takich form opieki jak żłobek, opieka babci czy współpraca z nianią, autorka daje czytelnikowi ogromne poczucie wsparcia i zapewnienie, że podjęta decyzja będzie dobrą dla całej rodziny.

• Zaczęte, (wciąż) nieskończone
  • Rodzicielskie
  • Nauki społeczne, poradniki

Dodaj cytat z książki Żłobek, babcia, niania czy ja sama?