Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać

Okładka książki Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać Michele Borba
Michele Borba Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Thrivers: The Surprising Reasons Why Some Kids Struggle and Others Shine
Muza
2022-05-11
2022-05-11
Ewa Ziembińska
cechy charakteru poradnik dziecko wychowanie cel rozwój osobisty

Zapewne każdy z młodych rodziców zastanawia się jak postępować z małym dzieckiem aby zapewnić mu jak najlepszą przyszłość.
Mimo iż istnieje przekonanie, że każdy jest kowalem swojego losu, jednak rodzice mają ogromny wpływ na kształtowanie nowego człowieka jakim staje się ich dziecko.

Jeśli od początku pokażemy, że wierzymy w swoje dziecko, będziemy wspierać jego pasję, naukę, zdolności, uczyli pozytywnych zachowań a także empatii wpłyniemy znacząco na jego dobry rozwój.

Wspomniana książka pokazuje nam na wstępie jak wielkie szkody może wywołać zbyt duża prasja na dzieciach wywołana czy to przez rodziców, rówieśników czy same dzieci.

Najważniejsze w kształtowaniu lepszej przyszłości u dziecka są mocne strony charakteru :
🔸Pewność siebie
🔸Empatia
🔸Samokontrola
🔸Prawość
🔸Ciekawość
🔸Wytrwałość
🔸Optymizm

Autorka skrupulatnie w każdym rozdziale stara się pokazać jak dane cechy charakteru możemy pielęgnować ale również jakie czynniki mają wpływ na pogorszenie się czy zanik danej cechy.

Ciężko mi jakkolwiek ocenić poradnik w skali polecalności ponieważ tematyka bywa w nich ściśle określona i myślę, że trafi w serca aaale osób, które faktycznie taką tematyką będą zainteresowane.

Więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie i chciałbyś wprowadzić w życie ćwiczenia i systemy działania zawarte w książce to jak najbardziej czytaj. Jeśli jednak temat jest Ci daleki, odpuść.

Recenzja

" JAK ZAPEWNIĆ LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ SWOJEMU DZIECKU"

7 CECH, KTÓRE WARTO ROZWIJAĆ.

AUTOR : Michele Borba

Wydawnictwo : Wydawnictwo MUZA SA

" Charakter człowieka jest jego przeznaczeniem"

Poradnik składa się z trzech części, każda część składa się z podpunktów :

🗨️ Troska o serce

🗨️ Kształtowanie umysłu

4. Prawość
5. Ciekawość

🗨️ Wpajanie silnej woli

6. Wytrwałość
7. Optymizm

Autorka pokazuje przykłady z jakimi problemami zmagają się dzieci, a wszystko oparte jest na badaniach i obserwacji pracy z dziećmi, rodzicami, nauczycielami.

Pokazuje rozróżnienie pomiędzy dziećmi nastawionymi na testy i oceny, a dziećmi które w pełni i swobodnie rozwijają swoje możliwości.

Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku to świetny poradnik, który pokazuje nam rodzicom, opiekunom jakich błędów powinniśmy unikać, co możemy rozwijać, na co kłaść większą uwagę, aby nasze dzieci miały lepszą przyszłość. A przede wszystkim umiały cieszyć się życiem, były szczęśliwe i spełniały własne marzenia.

Jak wpoić dzieciom niezbędne przymioty charakteru, które pomogą im rozwinąć skrzydła, ich wewnętrzny rozwój.

Jak być dzieckiem w dzisiejszych czasach?

To bardzo ważne pytanie!

" - Te puzzle to my, próbujemy wpasować się w świat, ale nie możemy, bo brakuje nam elementów.

- Jakich elementów wam brakuje? - pytam.

- Takich, które mówią jak być ludźmi. Na przykład jak się dogadywać z innymi, radzić sobie z błędami, ze stresem, takich rzeczy. Elementów które składają się na charakter i czynią nas ludźmi. Wychowują nas na produkty więc wszyscy czujemy wewnętrzną pustkę.

Wszystko opisane w sposób ciekawy i przyjemny. Bardzo chętnie przeczytałam i z dużą ciekawością.

Dzieci szybko się wypalają bo za ciężko pracują, dążąc do prawie nieosiągalnych celów. Nie sypjają, nie spotykają się z przyjaciółmi.

Autorka pokazuje jak :
w tych czasach większość dzieci jest zestresowana, ukrywają swoje leki, są samotni, tracą kontakt z rówieśnikami twarzą w twarz, bo pochłania ich media społecznościowe.
Dążą do tego, żeby wszystko było idealnie przez co są wykończeni, nie czują się wystarczająco dobrzy, boją się porażki, a przy tym mają ogrom zajęć z którymi nie mogą sobie poradzić. Brak im zapału bo do wszystkiego są zmuszani, a nie zachęcani do rozwijania tego czego oni pragną.

Pokazuje że nie jest za późno na uzupełnienie brakujących fragmentów w rozwoju naszych dzieci.
Jak nauczyć dziecko być silne w niepewnych trudnych czasach i aby osiągnęły wszystko, co chcą i mogą osiągnąć.

Autorka stawia na rozwój siedmiu miękkich kompetencji :

Siedem najważniejszych Mocnych stron charakteru, które zapewnią dziecku lepszą przyszłość.
Te cechy to :

4. Pracowitość
5. Ciekawość
6. Wytrwałość
7. Optymizm

Każda mocna strona charakteru daje dziecku większe szanse w życiu i poprawia jego wynik w nauce. Łatwiej odnajdują się we współczesnym świecie.

Dzieci które, koncentrują się tylko na tym aby zdobyć najwięcej punktów i najlepiej wypaść na egzaminie, są zestresowane, przemęczone i nieszczęśliwe. Zmagają się dość często z depresją.

Nie ważne przez jakie przeszkody będą musiały stawić czoła, musimy zapewnić ich o bezwarunkowej miłości.

Autorka świetnie wszystko opisała, a ja z przyjemnością i zainteresowaniem ten poradnik przeczytam. Zdobyłam ciekawą wiedzę, bardzo przydatną.
Jestem mamą trójki dzieci. Chciałbym jak większość z nas aby były szczęśliwe, spełniały swoje marzenia i osiągały postawione przez siebie cele. A nie przez nas i nasze ambicje.

Polecam.

Dziękuję bardzo wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Recenzja

" JAK ZAPEWNIĆ LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ SWOJEMU DZIECKU"

7 CECH, KTÓRE WARTO ROZWIJAĆ.

AUTOR : Michele Borba

Wydawnictwo : Wydawnictwo MUZA SA

" Charakter człowieka jest jego przeznaczeniem"

Poradnik składa się z trzech części, każda część składa się z podpunktów :

🗨️ Troska o serce

🗨️ Kształtowanie umysłu

4....

Poradnik? Nie, to kompendium wiedzy, wszystkie dobre rady zebrane w jednej obszernej lekturze. Ja jako rodzic startuję z czystą kartą i mogę jeszcze wiele rzeczy nauczyć moje dziecko. Moja prawie dwulatka nie będzie pamiętała okresu pandemii i wojny, oczywiście liczę się z tym że może nas spotkać jeszcze coś złego, ale jestem nastawiona pozytywnie do życia. Mam nadzieję, że moje podejście udzieli się mojemu dziecku. W trudniejszej sytuacji są rodzice dzieci, które mają świadomość tego co się dzieje na świecie, doświadczyły izolacji, nauki zdalnej, braku kontaktu z rówieśnikami; i teraz widzą co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów, nawet jeśli nie rozumieją czym jest wojna to widzą, że jeden człowiek potrafi skrzywdzić miliony innych ludzi. Czy to jest sytuacja, którą możemy wykorzystać i obrócić ją w coś dobrego? Myślę, że tak i Michele Borba też. Książka pokazuje jak można nauczyć dziecko empatii, ale także prawości (2 z 7 cech opisanych w książce).
Czy każdy rodzic powinien ją przeczytać? Oczywiście, że nie, ale każdy który wie czego chce nauczyć swoje dziecko, a nie do końca jest przekonany w jaki sposób. Książka podsuwa gotowe rozwiązania, pokazuje jak reagować w wielu sytuacjach. Najważniejszą rzeczą jakiej ja się nauczyłam? Dziecko uczy się przez obserwację i naśladowanie, jeśli rodzic/opiekun nie będzie pewny siebie albo empatyczny to dziecko też będzie miało problemy z tym.
Na koniec cytat, który mnie bardzo porusza.
,,"Dzieci sukcesu" myślą "my", a nie "ja".

Kolejny poradnik do kolekcji. Nie dość, że je lubię, to wybierając przede wszystkim zwracam uwagę na tematykę. Ponieważ mam 7 letnią córkę zawsze uważam, że może się przydać. Chciałabym chociaż po jednej radzie wynieść z każdej książki 🤩
Ta pozycja podzielona jest na trzy części a każda z nich ma jeszcze podrozdziały.
👉 TROSKA O SERCE
Ciekawość
👉 WPAJANIE SILNEJ WOLI
Wytrwałość
Optymizm
We wszystkich tych rozdziałach autorka pokazuje nam jak postępować, doradza, pokazuje możliwości. Uczy na co możemy zrobić, żeby dziecko było wytrwałe. Bardzo podobało mi się to, że pokazuje jak to jest ważne i podaję przykłady. Na takich wskazówkach można sobie lepiej radzić. Najbardziej podobała mi się rozdział o pewności siebie, ciekawości i wytrwałości. Myślę, że wiele wskazówek zapamiętam i mam nadzieję, że mi się przydadzą.

Polecam 💪

👉 TROSKA O SERCE
Pewność siebie
Empatia
👉 KSZTAŁTOWANIE...

Dla rodziców najważniejsza jest przyszłość dziecka. Wymagają jak najlepszych ocen w szkole, zapisują dziecko na różne, dodatkowe zajęcia. Wszystko po to, aby zapewnić dobry start dziecku, dobrą szkołę, dobre studia. Okazuje się, że dzieci są zapracowane, przemęczone, nie mają czasu na wzajemne kontakty, no chyba, że te przez media społecznościowe. Zapracowani, nie są szczęśliwi, popadają w stres, mają zaburzenia lękowe, depresję, nie radzą sobie z porażkami. Zabrano im dzieciństwo.

Autorka książki zwraca uwagę na kształcenie tzw. kompetencji miękkich, takich jak pewność siebie, ciekawość, wytrwałość, empatia. Wtedy dziecku łatwiej przeżyć we współczesnym świecie. Nie można planować kariery dziecka już w przedszkolu.

To nie wyniki testów są najważniejsze, dziecko powinno być uczone, by skutecznie rozwijać te umiejętności, które posiadają, by polegały na sobie, by spokojnie mogły spełnić swoje marzenia. Tego powinni uczyć rodzice.

Uzyskane wysokie oceny nie gwarantują odniesienia życiowego sukcesu. Dzieci nastawione na wewnętrzny rozwój, zdaniem autorki, łatwiej adaptują się we współczesnym, zmiennym świecie. Charakteryzują się zwiększoną odpornością psychiczną, dzięki czemu potrafią radzić sobie z przeciwnościami czy porażkami.

Myślę, że ten przewodnik to dobra lektura dla rodziców.

"Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać" jest to moje pierwsze spotkanie z książką autorki. Po przeczytaniu tego poradnika sprawdziłam czy napisała autorka inne książki , ponieważ byłam ciekawa oraz chciałam wiedzieć czy natknę się na kolejną tak dobrą, ciekawą, uczącą książkę. To jest drugi poradnik, ale myślę, że może skusze się na pierwszą pod tytułem "Koniec ze złym zachowaniem".

Przejdźmy do tego co znajdziecie w środku. Dostaniecie wskazówki jak kształtować siedem cech charakteru u swoich dzieci:
-empatie
-pewność siebie
-ciekawość
-optymizm
-samokontrole
-wytrwałość
-prawość
Każdy rodzic znajdzie tu coś dla siebie bez względu na wiek dziecka. Szczerze nie jedna osoba dorosła może skorzystać z tych porad i wdrożyć je w swoje życie nie tylko w dziecka.
Ciesze sie, że mogłam przeczytać ten poradnik dużo z niego wyciągnęłam i chodź nie czytam takich książek na codzień to tą czyta się szybko i przyjemnie.
Polecam gorąco każdemu rodzicowi.

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu muza.

Michele Borba „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”

Dr Michele Borba analizuje poprzez dogłębne badania, wywiady i anegdoty, które zebrała od setek uczniów z całego kraju, cechy, które sprawiają, że dzieci rozwijają się i cierpią z powodu ocen i wyników testów. Bada siedem mocnych stron charakteru, których rodzice i wychowawcy mogą uczyć swoje dzieci, aby pomóc im się rozwijać. Są to: pewność siebie, empatia, samokontrola, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm.

Musimy przestać stawiać naszym dzieciom nierealistyczne oczekiwania i presję, że muszą być doskonałe we wszystkim. Praktyczne i łatwe do zastosowania porady, a więc bardzo aktualne. Powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma dzieci lub pracuje z dziećmi. 👍

Michele Borba „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”

Nie jestem fanką poradników, ale czasami lubię po nie sięgnąć. Swoich dzieci jeszcze nie mam, ale zawsze lubiłam czytać książki, które mają nam pomóc w wychowaniu dziecka. Wiadomo, kwestia porad w nich zamieszczanych jest sporna, każdy raczej działa tak jak czuje, ale myślę że z tej książki warto wynieść kilka cennych rad.

Czytałam ją ratami, nie lubię poradników pochłaniać "na raz" bo uważam, że nie przyswajam wystarczająco dobrze tego co w nich zawarte. Książka uczy nas co zrobić by nasze dziecko wyrosło na ambitnego, odnoszącego w życiu sukcesy, szczęśliwego dorosłego człowieka.

Każde dziecko jest inne, każdy rodzic jest inny. Ale myślę, że niektóre z rad zamieszczonych w książce warto wypróbować. Może kiedyś jak będę mieć własne dzieci, wrócę do tej książki i zacznę co nieco przekładać na życie. Póki co uważam, że ten poradnik na tle innych, które w ostatnim czasie czytałam jest całkiem dobry. Polecam rodzicom lub przyszłym rodzicom przeczytanie go, nawet z czystej ciekawości. Być może wam pomoże.

Czytałam ją ratami, nie lubię poradników...

Książka skusiła mnie swoim tytułem. Idealnie wpasowała się w moje obawy jako matki, że niewystarczająco pracuję, by dzieci miały zapewnioną tzw. „lepszą przyszłość”. Okazuje się, że moje lęki i niepokoje są całkowicie nieuzasadnione. A do tego przekonała mnie Michele Borba, która jest autorką tego poradnika.

W żołnierskich słowach Autorka zachęca nas do rozwijania kilku cech u naszych dzieci, które pomogą im z sukcesem przeżywać kolejne etapy ich życia. Nie tylko reagowanie na bolączki dzisiejszego świata jest ważne. Zabranianie, ograniczanie, uniemożliwianie uzależnieniu od różnych technologii, czy pisząc bardziej dosadnie smartfona lub komputera. Przed współczesnymi rodzicami dużo ważniejsze zadanie. Kompleksowe i rzetelne rozwijanie takich kompetencji jak zaufanie, empatia, samokontrola, ciekawość siebie, innych i świata oraz niezłomności i optymizmu. Zdaniem znanej psycholożki dr Borba tylko wysoce rozwinięte tego rodzaju kompetencje pozwolą dzieciom zaaklimatyzować się bez strat w czekającym ich świecie.

Ciekawa koncepcja nie powiem. Dr Borba zwróciła moją uwagę na miękkie cechy człowieka, o których tak naprawdę zapominamy w świecie sukcesu, a które jej zdaniem pozwalają go osiągnąć. Wydaje się to ma sens. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że nasze dzieci wychowywane są i dojrzewają w szybkim, dynamicznymi wszechświecie, w którym nawet im trudno jest nadążyć. Nieumiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, które świat im stawia, powoduje liczne frustracje, zaburzenia, a nawet prowadzi do chorób psychicznych. To powoduje, że sukces możemy osiągnąć tylko przez zmianę myślenia i rozwijanie umiejętności pomagającym nam efektywnie się dostosować. Po drugie ciekawość i bycie uważnym. Z pochylonymi nad smartfonami głowami, z zajętymi myszkami komputerowymi dłońmi, ze słuchawkami w uszach nasze dzieci nikogo wokół siebie nie widzą. Zasypiając skrolują ekrany telefonów przez co przestają widzieć, słyszeć samych siebie. O tej uważności Autorka w poradniku pisze dość sporo skupiając naszą uwagę na roli rodzica, by ją wzbudzać wśród dzieci. By były ciekawe świata, siebie i innych, a dzięki temu mogą się wielu jeszcze rzeczy nauczyć. Po trzecie samokontrola, której brakuje we współczesnym świecie, nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych. I tu ogromny szacunek co do podjętego tematu. Zgodnie z zasadą „Nie dokazuj a pokazuj” zacznijmy od siebie, od dorosłych. Ograniczajmy siebie samych przed niekontrolowanym oglądaniem telewizji, piciem napojów wyskokowych, czy skrolowaniem smartfonów, by ciągle wiedzieć co w „trawie piszczy”. Bo ja nauczymy samokontroli dzieci, jeśli sami jej nie mamy?

Tak. Ciekawa pozycja. Pełna niespodzianek i innego podjęcia tematu, z którym bynajmniej nie jest kojarzy sukces. Tematu miękkich kompetencji. Bez wątpienia bardzo wartościowy poradnik napisany z umiarem i w języku bardzo przystępnym, bez zbędnych naukowych sformułowań, czy licznych wyników badań. Polecam, każdemu rodzicowi i nie tylko.

W żołnierskich słowach Autorka zachęca nas do rozwijania kilku...

Poradniki to nie moja działka, to działka mojego męża. Nie sięgam po nie, jednak czasami warto coś z nich wyczytać. Ta tematyka jest aktualnie bardzo dla mnie ważna. Czemu? Bo jestem w ciąży, noszę pod sercem moje dzieciątko. Myślę o jej przyszłości bardzo dużo.

Na czym skupia się książka? Jest siedem cech, o których w niej czytamy. Poradnik jest podzielony na trzy części i osobiście bardzo mi się to podoba.

Pierwsza część to troska o nasze serce, w tej części autorka skupia się na dwóch zasadach. Pewności siebie i empatii. Druga część jest o kształtowaniu umysłu, w niej znajdziemy kolejne trzy zasady/cechy. Prawość, samokontrola i ciekawość. Trzecia i ostatnia część to silna wola, a raczej jej wpajanie. Tutaj zaczęłam zagłębiać się bardziej. Tutaj skupiamy się bardziej na optymizmie oraz wytrwałości.

W poradniku znajdziemy nie tylko wypowiedzi autorki. Wypowiadają się dzieci i rodzice, co mnie osobiście bardzo zaskoczyło. Nie w każdym poradniku znajdujemy punkty widzenia innych osób. Cudowne jest to, że nie tylko czytamy, ale to czego się nauczymy możemy wprowadzać w życie poprzez ćwiczenia.

Zapomniałam wspomnieć, że na początku książki możemy ocenić mocne cechy w naszym dziecku i na końcu je zsumować. Aktualnie nie wypełniłam tego jednak wrócę do tego kiedy moje maleństwo się urodzi i będę mogła powiedzieć coś więcej.

Podoba mi się, że książka nie skupia się tylko na jednym przedziale wiekowym. Autorka przekazuje nam w dobry i przystępny sposób jak skierować nasze myślenie na inny tor, że dzieci nie myślą jak my – dorośli.

Polecam każdemu, nie tylko rodzicom, przyszłym rodzicom czy planującym. To powinno się przeczytać, bo możemy również znaleźć coś dla siebie i zmienić w sobie.

• Z polecenia do kupienia ...
  • Dziecko
  • Książka recenzencka