Kochaj bliźniego

Liebe Deinen Nächsten
literatura niemiecka
literatura piękna
Koka

Opowieść o ludziach, którzy po dojściu Hitlera do władzy muszą opuścić Niemcy. Z fałszywymi dokumentami przekraczają nielegalnie kordony graniczne - przemycanym towarem jest za każdym razem własne życie. Czy w obliczu bezwzględnej machiny przemocy zdoła ostać się miłość, lojalność, międzyludzka solidarność?

[Czytelnik, Warszawa 1991]

źródło okładki: WŁASNE

jeździecZgłową | 2019-06-05

Cześć
Dawno temu wpadła mi do rąk ta książka. Polecona jako dobra.
I rzeczywiście jest. Napisana przyjemnie, emocjonalnie.
Zostawia ciepło w serduszku. A to co najważniejsze w tej książce
to swego rodzaju humanizm. Bycie człowiekiem do końca.
UWAGA kurczak i jaja.

matram | 2019-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2019

Pracę nad powieścią pt.: „Kochaj bliźniego” Remarque rozpoczął wiosną 1938 roku będąc już na emigracji w Szwajcarii. Bazuje ona na autentycznej historii Kerna, którego poznał właśnie w Porto Ronco. Natomiast wątek Steinera jest całkowicie fikcyjny. Sam autor nie był do końca zadowolony z tej książki. Po tym jak ukazało się niemieckie wydanie (w 1941 r. w wydawnictwie emigracyjnym Bermann-Fischer w Sztokholmie) Remarque zaznaczył w swoim dzienniku, że prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na pierwszym planie tylko historii Steinera, zamiast naprzemiennie opowiadać o życiu trójki protagonistów. Jednak uważam, że to jest jedna z jego lepszych powieści – i właśnie dlatego, że opisał tych wszystkich bohaterów w taki sposób.

Powieść „Kochaj bliźniego“ opisuje losy trójki emigrantów, którzy zmuszeni byli opuścić ojczyznę po tym jak Hitler został wybrany kanclerzem rzeszy, a władzę przejęła NSDAP. Wyjechali oni bez dokumentów przez co nie mogli zostać przyjęci w żadnym...

almos | 2018-02-03
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Powieść Remarque'a dzieje się w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku i opowiada o uchodźcach z Niemiec pozbawionych dokumentów tożsamości, tzw. 'bezpaństwowcach', tułających się od jednego kraju do drugiego i zewsząd wysiedlanych. Opisuje Remarque tragiczny los tych ludzi, pokazuje, że nawet w tych trudnych warunkach może zakwitnąć miłość. Tradycyjna, realistyczna dobra proza.

Powieść Remarque'a traktuje o uchodźcach i wysiedleńcach z hitlerowskich Niemiec, tak zwanych 'bezpaństwowcach', ludziach pozbawionych paszportu. Wśród nich są politycy, studenci, prawnicy, profesorowie, muzycy; są a jakby ich nie było, bo co znaczy człowiek bez dokumentu tożsamości? Więc wydalani są z każdego kraju, do którego się udadzą, potem nielegalnie przekraczają granicę i zabawa się powtarza. To ludzie „których jedynym przewinieniem było to, że przyszli na świat i że żyli.” Dla nich uzyskanie 2-tygodniowego prawa pobytu w Pradze czeskiej jest wielkim szczęściem, ma się trochę spokoju a potem...

Paweł Pełka | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Poruszająca, wstrząsająca, wzruszająca - te trzy przymiotniki cisną mi się na usta po przeczytaniu tej książki. Nie jest to może pozycja tak genialna, jak "Czas życia, czas śmierci", ale chyba moja druga ulubiona z 6. przeczytanych książek tego autora.

Liliowy_bez | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 października 2017

To wspaniała i wzruszająca opowieść o tym jak być człowiekiem w podłych i okrutnych czasach. O bezpaństwowcach, ludziach pozbawionych ojczyzny, domów, praw. Ich codziennością jest bieda, upokorzenie i strach. Nikt ich nie chce, wszystkim przeszkadzają. Kolejne państwa podrzucają ich sobie jak niechciany bagaż. Żyją w ciągłym zawieszeniu.

W takich nieludzkich i strasznych czasach żyje trójka naszych bohaterów - niemiecki polityk, syn żydowskiego fabrykanta i studentka. Trzy obce sobie osoby, które połączył tułaczy los i poniewierka ale niedola i nieszczęście zbliża ludzi. Ich życie to nie sielanka, rządzi nim ciągły strach - o dach nad głową, o jutro, przed innymi ludźmi bo przecież zawsze znajdzie się ktoś gorliwy kto doniesie, okradnie, wykorzysta. To ciągła walka o przetrwanie, a o ich wartości decyduje świstek papieru - paszport, pozwolenie na pobyt. I pomimo, że ich los nie jest łatwy nie tracą swojej wrażliwości, swojego człowieczeństwa i współczucia dla innych ludzi. W tej...

Bałucki | 2017-05-05

Remarque to wielki mistrz. Wyrzut sumienia i samo sumienie Niemiec w jednym.

MagiaZapisanychSłów | 2017-01-28
Przeczytana: 2005 rok

Bardzo lubię tego autora,praktycznie każda powieść mnie urzeka i daje mi do myślenia.Polecam :)

rozbojniczka | 2016-08-09

chyba

LadyBlackCat | 2016-05-22

Jako zagorzała czytelniczka Reamarque`a mogę stwierdzić, że jest jedna z lepszych jego książek. Jest tak samo mroczna , jak i większość jego twórczości. I tak samo jak w innych powieściach Remarque objawia się jako narrator z olbrzymią wiedzą o psychologii człowieka. Nie zabiera się on, w przeciwieństwie np. do Javiera Mariasa czy Dostojewskiego, za głębokie analizy psychologiczne. On skupia się głównie na toczących się wokół bohaterów wydarzeniach i na tym , co dany człowiek robi. Są to opisy ludzi podczas działania. Przemyślenia wewnętrzne czy też zawarte w dialogach czy monologach nie są obszerne.

Reamrque żył w makabrycznych czasach. Przeżył dwie wojny , w czasie I walczył na froncie , był emigrantem. Stał się emigrantem, aby uniknąć śmierci. Jego książki zostały w Niemczech publicznie spalone. Jego siostrę zabito dlatego, że nie udało się zabić samego pisarza. Wiedze psychologiczną czerpał z życia, z tego, co widział, słyszał, z tego co opowiadali mu inni ludzie....

Wiktoria | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Jak ten człowiek pisał! Remarque w znakomity sposób obrazuje czytelnikowi życie uchodźców w międzywojniu. Jest to świat bezwzględny i okrutny ale też pełen życzliwości i dobroci.

Pełna recenzja tutaj: