J.R.R. Tolkien: Pisarz stulecia

J. R. R. Tolkien: Author of the Century
83-7298-617-7
literaturoznawstwo, esej
Snoopy

Zgodnie z wynikami najnowszych plebiscytów, J.R.R. Tolkien wciąż pozostaje "najbardziej wpływowym pisarzem stulecia", a Władca Pierścieni "książką stulecia". Na poparcie tych ocen profesor Tom Shippey, wybitny mediewalista i badacz literatury fantasty, daje nam fascynujący przewodnik po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie. Główną...

Główną część książki stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie Władcy Pierścieni jako językowej i kulturowej mapie, jako skomplikowanej sieci opowieści i jako odpowiedzi na znaczenie mitu. Profesor Shippey analizuje naturę zła w Władcy Pierścieni, omawia także skomplikowane przeplatanie się wielu wątków, gdy narracja koncentruje się na losach kolejnych postaci, które tworzy bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie twórcy. Pozostałe rozdziały omawiają anachroniczną naturę hobbitów w heroicznym świecie Śródziemia w Hobbicie, wagę Silmarillionu dla kanonu utworów Tolkiena, a także związek pomniejszych utworów, takich jak Rudy Dżil i jego pies czy Liść, dzieło Niggle'a z życiem pisarza.

Książka wyjaśnia co czyni wszystkie te utwory ponadczasowymi. Pokazuje też, że można czerpać przyjemność z lektury nawet trochę trudniejszego tekstu, jakim jest Silmarillion, omawiając walki, morderstwa i zdrady wśród elfów w czasie ich wędrówki do Śródziemia i wojny z Morgothem, pierwszym Czarnym Władcą. Nie zgadzając się z niekompetentnymi krytykami, którzy często bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantasy w ogóle, profesor Shippey proponuje nowe podejście do Tolkiena i fantasy, ujawnia wagę języka w literaturze, a także pokazuje jak Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarillion stały się częścią żywej tradycji snucia opowieści, której korzenie sięgają poprzez Baśnie braci Grimm aż do Eddy Starszej i Beowulfa.

Tolkien. Pisarz stulecia oferuje czytelnikom głębsze zrozumienie zarówno profesora Tolkiena, jak i jego najważniejszych utworów. Funkcjonuje także jako zarazem uczony i zajmujący przewodnik wprowadzający czytelników w jedne z najlepszych i najbardziej wpływowych utworów fantasy, jakie kiedykolwiek napisano.

Dziejba | 2014-07-06

Chyba każdemu, kto przeczytał powieści Tolkiena, przeszła przez głowę myśl „Też chcę coś takiego napisać!” Nim jednak przyszły pisarz fantasy, natchniony lekturą dzieł mistrza, zasiądzie do pióra, powinien najpierw sięgnąć po kilka książek poświęconych twórczości autora „Władcy Pierścieni”. Sensem pisania fantastyki na wzór Tolkiena nie jest stworzenie świata będącego odwzorowaniem Śródziemia, tylko spojrzenie na sam proces pracy nad „Silmarillionem” czy „Władcą…”. Nie na zewnętrzne elementy krainy, lecz na to, co znaczą w obrębie nie tylko samej fabuły powieści, lecz także kształtu magicznego uniwersum. Te zagadnienia przybliża właśnie książka „Pisarz stulecia”.

Shippey dogłębnie analizuje świat Tolkiena w kontekście jego wątków mitologicznych, religijnych czy filozoficznych, pokazując, ile pracy autor „Władcy Pierścieni” włożył w stworzenie Śródziemia, ile tak naprawdę ukrytych znaczeń kryją w sobie opowieści mistrza mitopeicznej fantasy. W badaniach tych można ujrzeć również...

laskocha | 2016-05-20
IrethEylein | 2016-05-20