Droga do Śródziemia

The Road to Middle-earth
83-7150-937-5
literaturoznawstwo, esej, fantasy
Snoopy

Studium ukazuje wpływ zainteresowań naukowych pisarza na powstanie Hobbita, ujawnia także, jak ten sam profesjonalizm dopomógł stworzyć Władcę Pierścieni. Ta najsłynniejsza powieść omawiana jest jako mapa lingwistyczna i kulturowa, jak skomplikowana sieć opowieści i wreszcie jako połączenie mitu i poezji. Autor pokazuje również, jaką rolę odegrał Silmarillion i późniejsze utwory w kreacji...

Autor pokazuje również, jaką rolę odegrał Silmarillion i późniejsze utwory w kreacji mitycznego świata, a także drobiazgowo śledzi twórcze i techniczne procesy, które doprowadziły do powstania Śródziemia.
Shippey w swej pracy polemizuje z wieloma podstawowymi założeniami ortodoksyjnej krytyki i proponuje nowe podejście do twórczości Tolkiena.

Gedpoz | 2016-11-28
Na półkach: Inne, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 24 listopada 2016

Pozycja dla miłośników Tolkiena i to takich zaangażowanych. Dla mnie pozycja zbyt akademicka, po jej przeczytaniu nadal nie wiem jaka była droga Tolkiena do Śródziemia.

Gimlur Mateusz | 2016-02-03
Na półkach: Fantasy, Przeczytane