Spotkanie przez okno. Kontemplacja ikony Chrystusa Pantokratora

Okładka książki Spotkanie przez okno. Kontemplacja ikony Chrystusa Pantokratora Jerzy Szyran OFMConv
Okładka książki Spotkanie przez okno. Kontemplacja ikony Chrystusa Pantokratora
Jerzy Szyran OFMConv Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" religia
religia
Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
2022-01-20
2022-01-20
religia katolicyzm chrześcijaństwo wiara kontemplacja ikona Chrystus Pantokrator Jerzy Szyran Bratni Zew książka religijna

Od niespełna roku interesuję się ikonami, a nawet próbuję je pisać, co, przyznaję, najlepiej mi wychodziło, kiedy niewiele o nich wiedziałam. Kiedy nie miałam jeszcze świadomości ich głębokiego sakralnego znaczenia, a moja ignorancja nie onieśmielała mnie tak jak teraz, napisałam swoją pierwszą ikonę w niespełna tydzień. Drugą tworzę już trzeci miesiąc, a w sercu mam już pragnienia następnych. Przy czym po lekturze "Spotkania przez okno" ojca Jerzego Szyrana jedną z kolejnych będzie na pewno Chrystus "Pantokrator" (Wszechwładca).

Każda prawdziwa ikona (zgodna z pierwowzorem) jest odbiciem świata nadprzyrodzonego. Tworzy się ją zgodnie z rygorystycznymi kanonami, posługując się językiem symboli, dlatego nie jest obrazem o charakterze dewocyjnym, a "niewysłowionym odblaskiem boskiego Piękna".

"Ostatecznie chodzi o to, by przechodząc przez okno ikony, doświadczyć realnego spotkania, już nie z obrazem, lecz z żywym Jezusem".

W swoich rozważaniach ojciec Jerzy Szyran stopniowo uchyla to OKNO, zaczynając od znaczenia Jezusa dla naszej wiary, przez wyjaśnienie istoty modlitwy kontemplacyjnej, aż po ujawnienie symboliki samej ikony "Pantokratora". A każdy szczegół, taki jak kształt nosa, nieregularność brwi czy długość włosów mają tu swoje, podyktowane tradycją i prawdą objawioną, znaczenie.

"Każdy detal twarzy Jezusa jawi się jako małe okienko w całości kompozycji witrażowej, za którą stoi rzeczywisty Jezus - żywy obraz niewidzialnego Boga".

Zachwyciły mnie te obrazowe porównania, poruszyły i skłoniły do refleksji rozważania autora. Głębokie i dojrzałe, a jednocześnie proste i oczywiste, jak choćby w tym fragmencie: "Człowiek podejmuje modlitwę kontemplacyjną zawsze w jakiejś właściwej dla siebie sytuacji życiowej i w obliczu Chrystusa zawsze dostrzeże spojrzenie adekwatne do swoich doznań". Współczujące, kojące i zawsze pełne miłości. Dla każdego. Bez wyjątku.

A lektura "Spotkania przez okno" jest zaproszeniem do zatrzymania się i głębokiego spojrzenia w oblicze Tego, którego kiedyś (bardzo w to wierzę!) będziemy "oglądać twarzą w twarz". Z serca polecam!

Dodaj cytat z książki Spotkanie przez okno. Kontemplacja ikony Chrystusa Pantokratora