Pōnbōczkowi świyczka

Każdego roku od dziesieciu lat odbywa się konkurs na jednoaktowkę po śląsku. Ten zbiór to dziesięć nagrodzonych prac konkursowych w roku 2019.

Jak łatwo się domyślić, jest to lektura nie dla każdego, ale dla mnie była to prawdziwa uczta. Znalazły się tu prace, które wzbudzały nostalgię, wzruszały, a nawet rozśmieszały.
Czytając je przypomniałam sobie, że śląsko godka jest różna w różnych częściach Śląska, z drobnymi różnicami. Świetnie widać to w tych jednoaktówkach. Przy okazji stwierdziłam, że trudniej się czyta, pomimo znajomości śląskiego, pewnie przez to że oko nie jest przyzwyczajone do takiego zapisu, zwłaszcza kiedy częściej słyszy się, niż czyta.
Kilka wyrazów zaskoczyło mnie, chyba nie znałam ich wcześniej.
Kto może niech czyta. Ja znalazłam w darmowych ebookach na publio.pl.

Swoją drogą, ciekawe czy ktoś organizuje podobne konkursy w innych częściach kraju, np. na Kaszubach?

Czytając je przypomniałam sobie, że śląsko godka jest...

Dodaj cytat z książki Pōnbōczkowi świyczka