Święta

Okładka książki Święta Alicja Szwinta-Dyrda
Okładka książki Święta
Alicja Szwinta-Dyrda Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: Niegrzeczne Książeczki literatura dziecięca
40 str. 40 min.
40 min.
NVC zabawa bliskość święta

Okładka książki Błoto Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Błoto Aleksandra Gołębiew...
Okładka książki Rosół Natalia Fiedorczuk, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Rosół Natalia Fiedorczuk,...

"Na święta to chyba nikt nie jest za duży". 😉 Czy tak naprawdę jest? Czy przyjemne świąteczne zamieszanie raduje zarówno dzieci, nastolatków, jak i dorosłych i czy każdy ma taką samą frajdę z grudniowych przygotowań? 🎄 Na to pytanie stara się znaleźć odpowiedź Antek. 👦

Antek to kilkuletni chłopiec. Ma długie blond włosy i lubi tworzyć ozdoby z masy solnej. Lubi też święta, chociaż jego brat nie chce angażować się w przygotowania. 🧐 Antek jednak nie chce pisać listu do Świętego Mikołaja, bo nie wie, czy zasłużył na prezenty. 🎅 W końcu staruszek z brodą przychodzi tylko do grzecznych dzieci, ale czy on był bardziej grzeczny czy niegrzeczny? 🤔 Z pomocą jednak przychodzi mama, która zapewnia, że w ich domu prezenty dostają wszyscy. 🎁

Ta książka pozwala rodzicom spojrzeć na rozwój emocjonalny dziecka z innej perspektywy. 👌Zachęca do zmiany podejścia do potrzeb malucha, wyjścia poza schemat. Uczy akceptacji trudnych emocji i cierpliwości. 😇

"Święta" to jedna z książek serii "Niegrzeczne książeczki" Wydawnictwa Natuli. Jej główną tematyką jest obalenie mitów dotyczących grzeczności dziecka. 👶 Wciąż istnieje przekonanie, że grzeczny znaczy przede wszystkim bezkrytycznie słuchający rodziców i wykonujący ich polecenia. 🧐 A wśród nich można znaleźć między innymi: ciągłe uśmiechanie się, bycie zadowolonym, całowanie cioci i wujka na powitanie...

Ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej doskonale odzwierciedlają tematykę książki. 👍 Antek jest zupełnie innym, swoim wyglądem przełamuje stereotypy. Rezolutny chłopiec ma długie blond włosy, błękitne oczy i łagodne rysy twarzy. Z wyglądu bardziej przypomina dziewczynkę niż chłopca. Zaskoczeni? To dobrze.

Ta książka to świetny pomysł na prezent nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Polecam! 🙂

Aktualnie w mediach można zauważyć uświadamiające przesłanie, aby nie straszyć dzieci Mikołajem tym, że widzi on wszystkie złe uczynki oraz przychodzi tylko do grzecznych dzieci. Zastraszanie dziecka i próba wymuszania posłuszeństwa nie przynosi długotrwałych efektów wychowawczych, a może niszczyć relacje rodzica z dzieckiem.

Właśnie taki temat podejmuje książka Święta Alicji Dyrdy, wydana przez Natuli Dzieci są ważne. Antek jest dzieckiem, które z niecierpliwością czeka na święta. Robi własnoręczne ozdoby na choinkę, wspólnie z rodzicami wybiera choinkę oraz pomaga dziadkom w lepieniu pierogów. Jednak gdy siostra proponuje napisanie listu do Mikołaja, chłopczyk odmawia. W szczerej rozmowie z mamą, wyznaje w końcu, że usłyszał w radio, że Święty Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci, a on nie wie czy jest grzeczny czy nie i dlatego nie chciał pisać listu…

Książka Święta jest kierowana do rodzin w których podtrzymywana jest wiara w Świętego Mikołaja. Jeśli trzymamy się tej opcji, to niech Mikołaj będzie magiczną, pełną dobra osobą, która obdarowuje wszystkie dzieci sprawiedliwie. Używanie Mikołaja jako straszaka burzy ten obraz, wprowadzając chaos i niepewność. Myślę, że to książka zarówno do dziecka, jak i dla rodziców, dziadków, opiekunów…
Książka nie posiada wiele tekstu, jednak dużo można wyczytać także z emocjonalnych ilustracji Aleksandry Gołębiewskiej. Na pewno daje dorosłym do myślenia.

Seria Niegrzeczne książeczki to wyjątkowe książki, które podejmują trudne tematy i pokazują je w duchu zrozumienia i poszanowania. Jeśli ich jeszcze nie znacie to zachęcam do sięgnięcia!

Właśnie taki temat podejmuje książka Święta...

Ach ten Antek!🤭

Bohater serii Niegrzeczne Książeczki od @natuli_dziecisawazne to maluch- jak każdy.
Przeżywa ogrom emocji, natłok myśli, doświadcza ogromnych jak na swój wiek konsternacji i obaw.

Przed Wam kolejna odsłona, tym razem w możliwie najbardziej aktualnej, świątecznej scenerii.🎄
"Święta" autorstwa Alicji Dyrda z nietuzinkowymi aranżacjami graficznymi Aleksandry Gołębiewskiej to opowieść o świątecznych przygotowaniach, pełnych współpracy ale także ogromnej dziecięcej samodzielności i autonomii.😉
Kształtowanie małego człowieka nie ogranicza się w końcu do wyręczania i zastępowania, a podążania- i podkreślenie tego uwielbiam w każdej kolejnej części.

Tym razem na uwagę zasługuje hasło, które najpewniej każdy z nas zna ze swojego dzieciństwa:
-Byłeś grzeczny?
-Prezenty są dla grzecznych dzieci!🎁

Przełamując tabu autorka podkreśla istotną delikatność dziecka i dbałość o budowanie we właściwym światopoglądzie.
Przyglądając się relacji Antka i jego mamy, która wyrusza na pomoc aby wesprzeć swoje dziecko mamy szansę przyjrzeć się także sobie, swoim motywom działania i prób kontroli, które często napawają lekiem i obawą zamiast dać szansę na radość z przeżywania.❤️

Brzmi troszkę jak poradnik dla rodzica, ale ta seria ma to do siebie, że edukuje nie tylko dziecko i to jest w niej najbardziej fascynujące!
Między wyrabianiem ciasta, tworzeniem kosmicznych ozdób świątecznych i ubieraniem choinki spotkać można wiele trudności dlatego warto wspierać siebie i swoje dziecko zwłaszcza wtedy, właśnie treściwą i dopasowaną dziecięcą literaturą.

To jedna z lektur, które osobiście uważam za niesamowicie wartosciowe i z przyjemnością podkreślać będę przekaz, który bije z każdej strony.
Mamy szansę pokazać dzieciom, że w naszym domu może być inaczej niż wspominamy.
Z szacunkiem, miłością i równością.
Aby było "Tak ciepło, chociaż jest zima".❤️

Ach ten Antek!🤭

Czasami dzieci słyszą, że Mikołaj przyniesie im prezenty, tylko jeśli będą grzeczne.
– A co, jeśli Mikołaj do mnie nie przyjdzie? – szepcze Antek. – Usłyszałem w radiu, że Mikołaj przynosi prezenty tylko grzecznym dzieciom. A ja nie wiem, czy jestem grzeczny czy niegrzeczny…

Antek nie rozumie, co dorośli mają na myśli. Przez to nie chce napisać listu do Mikołaja – boi się, że nie dostanie żadnego prezentu.

Seria Niegrzeczne książeczki to zdecydowanie niebanalna i ponadczasowa propozycja dla dzieci i ich rodziców. Bohater książki, Antek, sprzeciwia się napisaniu listu do Mikołaja. Swoją podstawą pokazuje sprzeciw.

Jak często, w swoim dzieciństwie, słyszeliśmy, że Mikołaj nie przyjdzie? Niekoniecznie w odniesieniu od nas, ale w rodzinie, w szkole, na przystanku? Straszenie Mikołajem weszło w nawyk. Dorośli uważają, że w ten sposób mogą wyegzekować od dzieci zmianę konkretnych zachowań. Nie mamy świadomości, że tym samym dziecko czuje się inne, gorsze, odrzucone. Czy odmowa i postawienie na swoim jest przejawem niegrzeczności? W tych czasach to właśnie indywidualność, umiejętność postawienia na swoim, a także konsekwencja to złoto. Eliminujmy złe zachowania, jednak bez kategoryzowania.

Ta seria to must have w polskim domu. Stanowi nie tylko terapię dla dziecka, ale również uświadomienie rodzicom, że nie można dzielić maluchów na kategorie grzeczny/niegrzeczny.

Rewelacyjna książka. Po jej przeczytaniu dopiero zrozumiałam jaki popełniłam błąd strasząc moje dziecko Mikołajem. Każdy powinien dostać prezent i cieszyć się magicznym, świątecznym czasem

Uwielbiam klimat świąt. Kiedy są spokojne, ciepłe i rodzinne. Wolę takie niż te wystawne, z tysiącami lampek, sztywną koszulą i 12 potrawami ;). Dlatego chcę Was zaprosić do pewnego domu w którym wszystko jest takie jak lubię. Niespieszne, klimatyczne... Zajrzyjcie ze mną do domu Antka do książki „Święta”. Tu trwają przygotowania do tego najpiękniejszego czasu w roku. Każde dziecko nie może się doczekać nie tylko samej uroczystości ale również przygotowań. Bo spacer po choinkę, pieczenie ciastek czy robienie pierogów to super zabawa.

Towarzyszymy małemu Antkowi w przygotowaniach do świąt. Przeżywamy z nim ten fajny i radosny czas. Jego brat jest starszy i już się nie cieszy i nie ekscytuje tym czasem. Mnie podoba się entuzjazm młodszego brata. Łatwo utożsamić się z głównym bohaterem. Fajnie że pokazana jest zwykła rodzina. Z różnymi odczuciami i sytuacjami które mogą się wydarzyć w każdym domu. Pomimo humorów/odmiennego zdania finalnie wszyscy zasiadają razem zgodnie do stołu.

Historia nie jest długa ale dosyć soczysta. Zawiera kilka wątków. Mamy całą paletę emocji od radości, śmiechu po złość i obojętność. Książka może być super rozrywką a może być podstawą do zmierzenia się z trudnymi sytuacjami , np kiedy twoje dziecko nie chce pomagać w przygotowaniach do świąt.

Oprócz tego raz na zawsze rozprawimy się z pewną spiskową teorią: jakoby Święty Mikołaj przynosił prezenty tylko grzecznym dzieciom. Czy wy też słyszeliście to kiedy byliście mali? A może straszono Was rózgą? ;) W końcu Mikołaj może zamiast prezentów przyjść z czymś gorszym…

Cieszę się że mama jest tu małym superbohaterem. Finalnie ratuje sytuacje. Mam wrażenie że tak właśnie jest. My mamy musimy mieć tą supermoc. Aby reagować w trudnych sytuacjach. Czy to są drobnostki, czy ważne sprawy. To ważne zadanie by rozwiązać problemy naszych słodkich pociech.

Przygotujcie się na interesujące, duże ilustracje. Kiedy czytacie z dziećmi na pewno będą zachwycone mogąc śledzić historię patrząc na nie. Rysunki są dynamiczne i pasują do całej opowieści. Twarda oprawa i porządny papier są dodatkowym atutem.

„Święta” pokazują przygotowania Antka i jego rodziny do Świąt Bożego Narodzenia. Idą razem kupować choinkę, Antek robi ozdoby z masy wolnej, piszą wspólnie listy do Mikołaja. I tutaj pojawia się jakiś problem, ponieważ Antek nie chce go pisać. Mama zauważa, że coś się dzieje i udaje jej się dowiedzieć o co chodzi. Okazuje się, że Antek usłyszał w radio o niegrzecznych dzieciach, że nie dostają prezentów. On nie jest pewny czy był grzeczny, więc boi się napisać list. Na szczęście mama go wspiera i przy okazji opowiada, że kiedyś miała bardzo podobne myśli. Antek ostatecznie pisze list a w Wigilię pod choinką pojawiają die prezenty.

- Bądź grzeczny/bądź grzeczna, bo inaczej święty Mikołaj nie przeniesie Ci prezentu.

- Zachowuj się! Mikołaj widzi czy jesteś grzeczny/grzeczna.

- Ale jesteś niegrzeczy/niegrzeczna. Jak tak dalej pójdzie, to dostaniesz najwyżej rózgę.

3...2...1... Czas straszenia dzieci, że prezenty są tylko dla grzecznych dzieci uważam za otwarty.

Jak to dobrze, że są takie książki jak "Święta" i jak seria Niegrzecznych książeczek od @natuli_dziecisawazne

Znacie już tę serię?
Jest świetna! Udowadnia, że dzieci mają prawo bronić własnych granic, mówić „nie” i samodzielnie podejmować decyzje. I że wcale nie są wtedy niegrzeczne.

Ani wtedy gdy nie chcą jeść rosołu, ani wtedy gdy nie chcą dać cioci buziaka, ani wtedy gdy nie chcą dzielić zabawkami.

Antek, który jest bohaterem książeczki "Święta" boi się napisać list do Mikołaja. Jak myślicie dlaczego się tego obawia?

Jeśli chcecie się przekonać, czy Antek dostanie prezent. Przeczytajcie. A jeśli jeszcze nie znacie tej cudownej serii koniecznie się z nią poznajcie.

Wydawnictwo @natuli_dziecisawazne jak żadno inne dba o najmłodszych, o rodziców, o relacje i o to by pomóc w wychowywaniu ❤️

- Zachowuj się! Mikołaj widzi czy jesteś grzeczny/grzeczna.

Jak to dobrze, że są takie książki jak...

Ciepłe opowiadanie wspierające dziecko w odbiorze wszechobecnego przekazu, że Mikołaj przychodzi tylko do "grzecznych dzieci". Kolejna część serii Niegrzecznych Książeczek - obalających mity i stereotypy. Książka o emocjach dziecka. Bardzo polecam.

• Wrócić
  • ŚWIĄTECZNE