Historia celibatu

6 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-3784-027-3
celibat
joanka7

Książka fascynująco opowiada o zmaganiach człowieka z własnym seksualizmem, widzianym poprzez pryzmat dziejów cywilizacji. Zdaniem Abbott, dzieje czystości seksualnej to historia wyborów i zmagań wielu wybitnych ludzi. Swój wywód kończy na Nowym Celibacie i AIDS, by w epilogu opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Styl zaskakujący w gatunku popularnonaukowym. Nie brak tu żartu, ironii, bystrej obserwacji życia.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: październik 2005

Pomysł książki jest bardzo ciekawy: autorka chciała opowiedzieć o idei cywilizacyjnej i nakreślić jej rozmiary, zasięg, konteksty kulturowe i funkcjonowanie w społecznościach. Wszystko to jej się absolutnie udaje. Cała narracja podparta została znakomitym researchem, mnóstwo przykładów, cytatów i odniesień wplecionych w narrację podbudowuje jej wiarygodność. Jednak kłopotem tego tomu jest dość nieporadny, by nie rzec toporny, styl pisania. Trudno powiedzieć, czy wina leży po stronie autorki czy tłumaczenia. Dość zaznaczyć, że wielomiesięczne (!) przedzieranie się przez tę pozycję nie było wynikiem mojego lenistwa, ale – zmęczenia sposobem opowiadania. Chciałoby się, żeby było lepiej, bo i temat i ilość włożonej pracy bez wątpienia na to zasługują.

Hanaola | 2013-10-14
Przeczytana: marzec 2013

Książka bardzo ciekawa, choc ma pewną wadę...trudno dobrnąc do końca mimo interesującej treści. Pisana opornie i cięzko. W miedzy czasie przeczytałam kilka innych pozycji, bo dziennie dało się przeczytac tylko parę stron.

Maldoror | 2014-12-14
| 2013-01-15