Pearl Harbor 1941

Okładka książki Pearl Harbor 1941 Jarosław Jastrzębski
Okładka książki Pearl Harbor 1941
Jarosław Jastrzębski Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka II wojny światowej historia
historia
Biblioteka II wojny światowej
Bellona
2014-01-01
2014-01-01
II wojna światowa wojna na Pacyfiku nalot

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka niezła, choć mogłaby być lepsza.
Zaczyna się od przedstawienia drogi Japonii do pozycji mocarstwa na terenach Pacyfiku i wschodniej Azji, zaczynając od przemian z XIX wieku. Podobnie przedstawiona została droga USA. Autor wyjaśnia również, drogę prowadzącą do wojny zawiłości polityczne i wojskowe. Bardzo szczegółowo opisuje i wylicza siły japońskie wysłane do ataku na Pearl Harbor, podobnie przedstawia te amerykańskie stacjonujące w porcie. Dane techniczne jednostek, krótka historia powstania tych najważniejszych (np. japońskie lotniskowce).
Trochę niedosyty pozostawia opis samego ataku. Niby są omówione poszczególne jego fazy, ale wydaje się on najkrótszą częścią książki. Szkoda, że zabrakło trochę więcej szczegółów i może dołączenia choć fragmentu wspomnień marynarzy i lotników.
Podsumowując niezła, dość konkretna pozycja.

Książka niezła, choć mogłaby być lepsza.

Książka niezła ale zabrakło tego czegoś. Autor dość obszernie opisuje przyczyny i aspekty rozpoczęcia konfliktu japońsko-amerykańskiego, niestety o samych działaniach militarnych wspomina pobieżnie.
Na plus bardzo bogata bibliografia, na minus brak map sytuacyjnych i niewiele mocno średnich fotografii.
Jako wstęp do tematu dla zainteresowanych konfliktem na Pacyfiku może być, dla szukających bardziej szczegółowych informacji polecam poszukać archiwalnych zeszytów Aj Press i innych pozycji, wymienionych w bibliografii opisywanego opracowania.

Jako wstęp do tematu dla zainteresowanych konfliktem na Pacyfiku może...

Powyższa książka jest nie tylko przedstawieniem samego ataku na Pearl Harbor, ale zawiera również zarys historii Japonii (począwszy od XIX wieku) i USA, ukazujący w jaki sposób obydwa państwa stały się mocarstwami oraz opis ich polityki zagranicznej, która nieuchronnie doprowadziła je do wojny. Autor omówił także podboje japońskie z pierwszej połowy XX wieku.

Jastrzębski opisał w jaki sposób i dlaczego powstał plan ataku na Pearl Harbor, krótko przedstawił dowódców obu stron oraz dosyć dokładnie ich siły. Odniosłem jednak wrażenie, że znacznie więcej uwagi poświęcono uzbrojeniu japońskiemu. Nie znalazłem choćby jednego zdania opisującego lub oceniającego amerykańską obronę przeciwlotniczą. Ponadto samemu atakowi też poświęcono dosyć mało miejsca.
Niewątpliwą wadą, która powtarza się w bardzo wielu książkach tej serii są mapki, które niestety nic nam nie mówią o drodze floty japońskiej czy samym ataku.

"Pearl Harbor 1941" Jarosława Jastrzębskiego jest pracą napisaną przystępnym językiem, którą czyta się bardzo dobrze i która zawiera wiele ciekawych informacji na temat działań wojennych Japonii, konfliktów dyplomatycznych z innymi państwami (głównie z USA) oraz samym ataku na Perl Harbor. Nie jest to zła książka, ale mogło być lepiej.

Jastrzębski...

Bardzo chciałbym dać więcej gwiazdek, a nawet uważam że niewiele większym nakładem pracy ta książka mogłaby być dużo lepsza.

Wiele informacji jest kilkukrotnie powtarzanych - jakby z założeniem, że czytelnik ich nie zapamięta na dłużej niż kilkadziesiąt stron. Również niemało szczegółów zadecydowanie bardziej nadawało by się na przypisy, bo nadmiernie rozciągają tekst wnosząc mało bądź nic do głównej treści.
Fajnie, że tym razem są mapy, ale szkoda, że słabo współgrają z większością treści. (Jakieś trasy flot? Może szkic planu na wojnę Japończyków - o którym jest dużo w książce, a który bez mapy ciężko zwizualizować?)

Trudno ocenić tą pozycję. Jest bogata w źródła i bibliografie, ale sam opis ataku obejmuje zaledwie kilka stron. Ponad 3/4 książki to streszczenie sytuacji międzynarodowej, historii USA i Japonii oraz przegląd uzbrojenia obu stron.
Końcówka to niezła próba podsumowania "co by było gdyby"

Końcówka to niezła próba podsumowania "co by było gdyby"

• II wojna światowa
  • Historyczne Bitwy