Operacja Ho Chi Minh 1974-1975

Bellona
2018-05-24
2018-05-24
Wietnam historia Wietnamu

Jedna z lepiej napisanych książek Bellony.
Styl autora lekki, wciągający, nieprzeładowany szczególarstwem.
Jedyny minus, ale za to duży, to brak ogólnej mapy Wietnamu. Nie mam pojęcia, gdzie leżą te opisywane miasta, porty, rzeki, góry. A z mapą pod ręką nie czytam!

Jedna z lepiej napisanych książek Bellony.
Styl autora lekki, wciągający, nieprzeładowany szczególarstwem.

W Polsce jest dość duża liczba książek traktujących o Wietnamie. Tylko większość dotyczy okresu kiedy amerykanie byli i czynnie brali udział w walkach. Ta pozycja jest inna. Całkowicie odchodzi od schematu, gdzie można znaleźć opis bitew, uzbrojenia, czy taktyki. Tutaj są wnioski, o których dyskutują/referują doradcy prezydenta, czy profesorowie wykładają na uczelniach. Ale spokojnie, książka jest lekka i autor tłumaczy najważniejsze rzeczy. Przykładem jest zmiana armii północnowietnamskiej z charakteru partyzanckiej na rzecz regularnej, gdzie z rozmysłem wykorzystane są czołgi. Akurat w tym czasie ARW na podstawie dotychczasowych walk, robiła coś odwrotnego. Takich rzeczy w książce roi się od groma. Z tego względu, polecałbym osobom, które już nie raz i dwa czytały o tej dalekiej dla nas wojnie.

Operacja Ho Chi Minh 1975 nim zacząłem przemierzać kolejne strony książki była dla mnie czymś ciekawy, bo pozycją kończącą jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych konfliktów zbrojnych w historii świata. Autor zaczął książkę naprawdę ciekawie. Przedstawił on tutaj wiele różnych aspektów dotyczących Wietnamu, takich jak np. mentalność, podejście do życia i pracowitość. Książka poruszała też na początku bardzo wiele aspektów takich jak geopolityka i na tym etapie bardzo dobrze się ją czytało. Następnie jednak gdy przeszło się do takich wątków jak już faktyczne działania wojenne, to tak naprawdę nie wiem, ile w tym było samych działań wojennych, a ile opisów tego jak z północy na południe Wietnamu uciekali uchodźcy. Opisy te były wyczerpujące i męczące. Tym samym książka była jedną z najbardziej męczących z serii HB, jakie czytałem i jakie macie zaznaczone na moim profilu jako przeczytane. Długo ją czytałem, bo po prostu nie raz nie chciało się w kółko czytać tego samego, a autor wielkrotnie wrócił do tego. Natomiast brakowało tutaj takich dobrych opisów walk.

Twórczość niezwykle ciekawa z racji tego, że podjęła najmniej znany z wszystkich aspketów konfliktu w Wietnamie, ale zarazem trochę na temat, a trochę pisane na siłę i bez potrzeby.

Trzyma poziom HB-eków.

Trzyma poziom HB-eków.

Nierówna pozycja. Jakby autorowi zabrakło konsekwentnego pomysłu na konstrukcję książki albo miał ograniczony dostęp do źródeł i opracowań dotyczący tematu. Stąd opisy niektórych istotnych działań obu stron na Płaskowyżu Centralnym są bardzo ogólnikowe, a w ich miejsce pojawią się nużącę i powtarzające sie opisy paniki w szeregach armii południowowietnamskiej i ludności cywilnej. Zdecydowanie zabrakło pracy redakcyjnej wydawnictwa. To jest zresztą od wielu lat słabością tej oficyny.

Mimo tych minusów dla osób stykających sie po raz pierwszy z opisem końca wojny wietnamskiej pozycja będzie interesująca.

Kolejna bardzo dobra książka z tej serii. Temat umykajacy z głównego nurtu książek historycznych i tym bardziej ciekawy. Jasne wprowadzenie, żetelna analiza, klasyczny układ książki historycznej. Nie pozbawiona humoru, odniesień i cytatów. Mimo wysycenia fachowym danymi czyta się płynnie. Przeplatające się opisy sytuacji strategicznej i taktycznych elementow podnoszą atrakcyjność. Zdarzają się powtórzenia. W mojej ocenie brak tylko map i zdjęć historycznych.

• Historyczne Bitwy
  • Wojskowość