Pearl Harbor 1941

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Tomek

Wojna na Pacyfiku wybuchła 7 grudnia 1941 roku o godz. 6.45 czasu hawajskiego (w Tokio był wówczas 8 grudnia, godz. 2.15). Rozpoczęło ją japońskie uderzenie na amerykańską bazę marynarki wojennej w Pearl Harbor na Hawajach. Obok bitwy o Midway, atak japońskiej marynarki wojennej na amerykańską Flotę Pacyfiku, zgrupowaną w porcie wojennym w Pearl Harbor, jest bodajże najbardziej znanym...

Obok bitwy o Midway, atak japońskiej marynarki wojennej na amerykańską Flotę Pacyfiku, zgrupowaną w porcie wojennym w Pearl Harbor, jest bodajże najbardziej znanym wydarzeniem wojny na Pacyfiku. Na dodatek wywołującym do dziś dnia wiele kontrowersji, przede wszystkim w odniesieniu do zasadności samej operacji oraz sposobu jej przeprowadzenia.

źródło opisu: Bellona, 2011

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5542.jpg

Adek | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Powyższa książka jest nie tylko przedstawieniem samego ataku na Pearl Harbor, ale zawiera również zarys historii Japonii (począwszy od XIX wieku) i USA, ukazujący w jaki sposób obydwa państwa stały się mocarstwami oraz opis ich polityki zagranicznej, która nieuchronnie doprowadziła je do wojny. Autor omówił także podboje japońskie z pierwszej połowy XX wieku.

Jastrzębski opisał w jaki sposób i dlaczego powstał plan ataku na Pearl Harbor, krótko przedstawił dowódców obu stron oraz dosyć dokładnie ich siły. Odniosłem jednak wrażenie, że znacznie więcej uwagi poświęcono uzbrojeniu japońskiemu. Nie znalazłem choćby jednego zdania opisującego lub oceniającego amerykańską obronę przeciwlotniczą. Ponadto samemu atakowi też poświęcono dosyć mało miejsca.
Niewątpliwą wadą, która powtarza się w bardzo wielu książkach tej serii są mapki, które niestety nic nam nie mówią o drodze floty japońskiej czy samym ataku.

"Pearl Harbor 1941" Jarosława Jastrzębskiego jest pracą napisaną...

Jakub | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Bardzo chciałbym dać więcej gwiazdek, a nawet uważam że niewiele większym nakładem pracy ta książka mogłaby być dużo lepsza.

Wiele informacji jest kilkukrotnie powtarzanych - jakby z założeniem, że czytelnik ich nie zapamięta na dłużej niż kilkadziesiąt stron. Również niemało szczegółów zadecydowanie bardziej nadawało by się na przypisy, bo nadmiernie rozciągają tekst wnosząc mało bądź nic do głównej treści.
Fajnie, że tym razem są mapy, ale szkoda, że słabo współgrają z większością treści. (Jakieś trasy flot? Może szkic planu na wojnę Japończyków - o którym jest dużo w książce, a który bez mapy ciężko zwizualizować?)

jaszon | 2018-07-11
Przeczytana: 08 grudnia 2011