Wojny guarańskie 1628-1756

Bellona
2012-01-01
2012-01-01
Ameryka Łacińska XVII wiek Hiszpania Portugalia Jezuici

Książka przedstawia konflikt, a właściwie całą serię konfliktów dziejących się głównie na terenie dzisiejszego Paragwaju, Argentyny oraz Brazylii na przestrzeni XVI - XVIII wieku. Choć daty w tytule wskazują właściwie na dwa wieki autor sporo miejsca poświęca sprawom dziejącym się wcześniej. Właściwie miałem wrażenie, że dopiero gdzieś w połowie książki zostały opisane wydarzenia po pierwszej dacie z tytułu. Konflikty opisane w "Wojnach guaranskich" skupiają się na opisie losów Indiach Guarani, działalności zakonu jezuitów oraz Hiszpanów i Portugalczyków.
W książce pojawiało się sporo ciekawych informacji. Choć te najbardziej interesujące nie były związane z walkami. Zwyczaje czy ubiór Indian, sama kolonizacja opisywanych terytoriów. Polityka dworów Hiszpanii i Portugalii.
W książce pojawia się cała masa nazwisk przeróżnych postaci co, przynajmniej mi, utrudniało nadążenie za opisywanymi zdarzeniami, co kto zrobił i kiedy. Do tego autor strasznie skacze po tematach.
Ogólnie ciekawa pozycja choć bardziej jako swego rodzaju syntez historii Ameryki Południowej (jej skrawka na styku Brazylii, Paragwaju i Argentyny) od początków kolonizacji do połowy XVIII wieku. Raczej mniej zainteresuje osoby nastawione na bardziej militarne aspekty serii Historyczne Bitwy.

Książka o kompletnie nieznanym mi, a fascynującym, fragmencie historii.
Dość ciekawie napisana, ale czasem występują dziwne przeskoki myślowe, autor pisze o czymś, by później pisać o czymś całkiem innym, robi dygresje które świetnie sprawdziłyby się gdzie indziej itp.
Stąd gwiazdka mniej.

No i bitew mikroskopijna ilość ;).

Książka o kompletnie nieznanym mi, a fascynującym, fragmencie historii.
Stąd gwiazdka mniej.

No i bitew mikroskopijna ilość ;).

Książka jest ciekawa, poparta sensowną bibliografią i przypisami. Dużo interesujących informacji. Pokazano założenie, rozwój i dramatyczny upadek republik guarańskich. To przykre, że zostali ,,sprzedani" przez hiszpańskiego króla, który najprawdopodobniej uległ namowom portugalskiej żony i jej otoczenia. Miło się to czytało.

Niemniej jednak, w książce kompilują się wszystkie wady ,,habeków".

1) Zbyt obszerny i szczegółowy wstęp w stosunku do głównej problematyki. To przecież nie jest książka o odkryciach geograficznych.

2) Odbieganie od głównego wątku.

3) Niekiedy zbyt powierzchowne potraktowanie tematu (być może na więcej nie pozwalały ,,ramy" serii). Ciekawiło mnie np. jaki był ustrój republik, kto i w jaki sposób nimi zarządzał. Padły na ten temat dość ogólne informacje.

W konsekwencji obniża to moją ocenę. Ale myślę, że mogę tę książkę polecić.

Niemniej jednak, w książce kompilują się...

Całkiem niezłe. Jednak po lekturze mam jeszcze więcej pytań niż uzyskałem odpowiedzi. Czytając tę książkę nasunął mi się cały szereg uwag i wątpliwości. Niby autor przytacza przeciwstawne zdania, ale to właśnie wprowadza chaos. Takie unikanie przedłożenia własnego zdania nie zawsze robi wrażenie obiektywizmu. Nie wydaje mi się, żeby redukcje - "były odrębne od władz hiszpańskich" ? Celem Hiszpanów nie był podbój ? Ja bym powiedział, że właśnie był - a misja szerzenia chrześcijaństwa była traktowana po macoszemu. Ciekawe są nawiązania do indiańskich mitów poszukiwania raju na ziemi - Ziemi bez Zła - str. 29 czy o Pai-Zumi, którego jezuici mieli wykreować na świętego Tomasza ? - str. 121. Warto się zapoznać z metodami inkulturacji Ewangelii przez jezuitów - zwłaszcza na tle ostatniej inkulturacji pogaństwa - słynnej inkaskiej Pachamamy. Jest taka piękna pieśń Maryjna w języku keczua - Hanaq Pachap/Hanacpachap cussicuinin albo też piękna Kolęda Hurońska/Huron Carol - i w tym kierunku należy iść, a nie odwrotnym. Tak mi się wydaje. Nie zgadzam się też z twierdzeniem autora o Państwie Jezuitów. Ważne, że katechizowani Indianie wg. dekretu z 1607 roku byli ludźmi wolnymi. I znaczenie synodów limskich w kontekście obrony praw Indian. Lista jezuitów działających tam jest długa i obejmuje też Polaków i Czechów. Autor podaje przykład Roque Gonzaleza jako nawróconego "konkwistadora". Portugalsko-brazylijscy bandeirantes rozszerzali granice portugalskie w Ameryce Południowej i początkowo traktowali redukcje jako gotowe "kurniki" do złupienia. Sytuację zmieniła dopiero zgoda na posiadanie broni palnej przez Indian i wsparcie ich przez hiszpańskich instruktorów. W końcu bandeirantes dostają łupnia. I dalej też siły Guaranów ratują Buenos Aires przed Francuzami w 1697, a w 1724 Montevideo przed Portugalczykami. Ratują również Asunción przed atakiem "dzikich" Indian. Ciekawa jest wrogość Indian do księży noszących się po świecku. W sumie niezła książka, jednak po jej lekturze mam chaos w głowie.

Niestety, pomimo niewątpliwie ciekawego tematu, sama książka nie potrafi zaciekawić. Za dużo nazwisk, za mało żywych ludzi. Za dużo wydarzeń, za mało życia w nich.

Wbrew tytułowi praca dotyczy nie tylko wojen, ale całokształtu dziejów regionu zamieszkałego przez Guaranów między XVI a XVIII w. Szerokie tło, w tym historia redukcji paragwajskich, wpływ sytuacji w Europie i Ameryce na miejscową ludność, procesu chrystianizacji Guaranów, losy misji i samego zakonu jezuitów na pograniczu hiszpańsko-portugalskim Ameryki Południowej. Jest to więc książka dość pojemna faktograficznie, wolna od uprzedzeń, pełna odwołań źródłowych. Warta uwagi ze względu na niezbyt znany epizoddziejów świata, a przecież obecny w kulturze poprzez film "Misja", który nawiązuje do wydarzeń opisanych w pracy. Pewnym niedociągnięciem jest częste uciekanie od głównego wątku i nieco powierzchowne potraktowanie literatury przedmiotu.

• Historyczne Bitwy
  • historia