Wojny guarańskie 1628-1756

Wydawnictwo: Bellona
6 (12 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Szajen

Wojny guarańskie 1628-1756 to jeden z najważniejszych epizodów w historii krajów nad La Platą. W ich trakcie nie doszło wprawdzie do spektakularnych bitew, ale starcia nad rzeką Mbororé w 1641 roku i pod Caaibaté w 1756 roku rzutowały na późniejszą sytuację geopolityczną w tym regionie Ameryki Łacińskiej. Równie zacięty charakter miała wojna dyplomatyczna rozgrywana między Madrytem, Lizboną i Watykanem, która między innymi skutkowała kasatą zakonu jezuitów w 1773 roku.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6041

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6041

Jacek | 2013-03-28
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 22 marca 2013

Wbrew tytułowi praca dotyczy nie tylko wojen, ale całokształtu dziejów regionu zamieszkałego przez Guaranów między XVI a XVIII w. Szerokie tło, w tym historia redukcji paragwajskich, wpływ sytuacji w Europie i Ameryce na miejscową ludność, procesu chrystianizacji Guaranów, losy misji i samego zakonu jezuitów na pograniczu hiszpańsko-portugalskim Ameryki Południowej. Jest to więc książka dość pojemna faktograficznie, wolna od uprzedzeń, pełna odwołań źródłowych. Warta uwagi ze względu na niezbyt znany epizoddziejów świata, a przecież obecny w kulturze poprzez film "Misja", który nawiązuje do wydarzeń opisanych w pracy. Pewnym niedociągnięciem jest częste uciekanie od głównego wątku i nieco powierzchowne potraktowanie literatury przedmiotu.

doliwaq | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Niestety, pomimo niewątpliwie ciekawego tematu, sama książka nie potrafi zaciekawić. Za dużo nazwisk, za mało żywych ludzi. Za dużo wydarzeń za mało życia w nich.

Slawinio | 2016-12-09
karolzet | 2016-10-29